Polat Alemdar tiplemesi “Demir” karakterimizle merhaba. Zaten herhangi bir Türk oyunu bulabilirseniz bir şekilde, bir karakterin adı orada kesin “Demir” olur. Bunun en büyük örneği zamanında TRT’de oynanan Kasaba adlı oyunun “Demir” karakteridir. Zula hakkında yazmadan önce küçük bir karşılaştırma yaptım, sizlere göstermek istiyorum. Buraya tıklayarak görseli görebilirsiniz.

Bence bizim Demir çok daha sempatik. Bizim Demir kazanır.

Türk oyun stüdyosu olan Madbyte Games tarafından yapılıp, Lokum Games tarafından yayınlanan bir oyun, Zula. Siteye girdiğimizde olması gereken bir yaş koruması devreye giriyor. Oyun 15 yaş ve üstünün oynayabileceği halde olduğu için, bize 15 yaşından büyük olup olmadığımızı soruyor. “15 Yaşından Büyüğüm” ya da 15 yaşından küçükseniz diğer seçeneğe tıklıyorsunuz. Bu sayede sizi siteden kovuyor. O yüzden siz beni dinleyip soldaki yeşil butona basın. Bu sizin 15 yaşında olduğunuzu kanıtlar. Zaten hep prosedür gereği bunlar.

Şaka bir yana, genel olarak güzel, fena değil. Her zaman düşünürdük ve düşünmeye devam ediyoruz. Kendimizi avuttuğumuz bir kaç oyun var ve onun haricinde elle tutulur bir şey yok ortada. Destek olmasına rağmen yok yani. Çılgın Türkler olarak Türk oyunu yaptığımız oyunlar var hatta. Hani oyunu ele geçirmişliğimiz var bkz: Knight Online. Ama maalesef bizim isim yapmış bir online oyunumuz yok.

Zula oyunu ise tam olarak bu yüzden puan toplayabilir. Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere ilk ve şu an tek Türk MMOFPS oyunu Zula. Oynamasının ücretsiz olduğunu unutmayalım. Oynamanın ücretsiz olduğunu da unutmayalım. Kazanmak bildiğiniz üzere her MMOFPS’de ücretlidir. Siteye ilk girdiğimizde karşımıza çıkan şeyler bir kaç çizim, görsel; basit, kullanışlı ve klasik bir site tasarımı ve düzeni; kültüre yönelik harita görseli vesaire vesaire. Oyunu geliştirenlerin mizahını çok beğendim. GTA’da sürekli rastlanır mesela şu markaların fake hallerine. Bunu bizim oyundaki haritalarda kullanınca çok süper bir görsel çıkmış ortaya.

ss2

Hemen “KULE” Anahtar ve sağ tarafta da “Kardeşler Market” tabelalarını görebilirsiniz. Mareşal Dondurma ise işin cabası. Özellikle çanak antenler ve panjurlar, aynı kaplamaya sahip olan perdeleri görebilirsiniz. Oyunun grafikleri hakkında küçük bir konuşma yapmak gerekirse, bana kalırsa parlaklık ve gölgeler iyi ayarlanmış. Yani gerçekçi olmuş. Üstelik çokta süper bir ekran kartı istemiyor oyun. Bu yandan güzel. Bu arada balkonda sarkan halı ise gerçekten olayı bitirmiş.  Geliştiren ekibin mizahı demiştim. Hemen o görseli de bırakayım.

ss1

Yine temaya ayak uydurulmuş. Gerçekten güzel. Burada benim en çok ilgimi çeken iki şey var. “LÜTFEN ÇİMLERE BASMAYINIZ” yazısı ile duvardaki grafitti. Önceliği tabii ki grafitti’ye veriyorum. Ben olsam biraz daha abartıp bir kaç şey daha eklerdim. Genel olarak haritalar bu şekilde. Düğün Salonu ya da Üsküdar gibi gibi. Yine ekstra haritalar var tabii ki.

Şimdi ise çok kısa karakterlere değinmek istiyorum.

screenshot.13

Eşref Dayı ile Alonso Vargas’ın kapışmasını izlemek için bile bu oyunu oynayabilirsiniz. İsimler çok iyi ya. Gerçekten çok hoşuma gitti. Özellikle en hoşuma gideni İtalyan olan “Rosa BATTAGLIA”. İçimden bir ses bu kadının mafya olduğunu filan söylüyor. Bakalım Eşref Dayı’yı alt edebilecek mi? Edebilir misin Rosa? “Yiğidin bıçağı körelmez, çünkü zalimle bilenir.” ise Eşref Dayı’mızın alıntısı. Heyt be.


Her şeyi bir kenara koyalım, sonuç olarak, oynanmaz değil. Bence Madbyte Games’i tebrik etmek lazım. Güzel ve göz yormayan grafikleri var oyunun. Üstelik dediğim gibi çok fazla bir sistem istemiyor. Bir emek olduğu ortada. Oynanabilirlik açısından da fena değil. FPS oyunu işte, eli klavye-mouse tutan herkes oynayabilir. Kısacası bu oyunu oynayabilmek için bir adet bilgisayara ve bir adet ağ bağlantısına ihtiyacınız var. Oyun piyasasına da yardımcı olur mu diye düşünürsek, olmayanlar düşünsün. İlla ki olur.

Zula’nın resmi sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz:  https://www.zulaoyun.com

Ayrıca Zula ekibi ile yaptığımız keyifli röportaja ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

- Yorumlar -