DayZ 2013’te erken erişim oyunu olarak Steam üzerinden satışa çıktığında yıl 2013’tü. O zamandan bu zamana kadar da bir çok değişikliğe uğrayan oyun hep alfa süreci içerisinde kalmaya devam etti.

Aradan geçen üç buçuk yılın ardından, yapımcı firma Bohemia Interactive vites arttırarak DayZ’yi beta sürecine geçireceğini belirtti. Şu an için oyunun .62 versiyonu üzerinde küçük bir ekip çalışmakta iken (ki anladığımız kadarıyla yıllardır da bu küçük ekip ilgileniyordu oyunla), bir sonraki versiyon olacak olan .63 versiyonu için Bohemia’nın stüdyosunun büyük kısmı kolları sıvamış durumda. Bu kadar uzun zamandır, işlerin bu kadar yavaş yürümesi çoğu oyuncuyu bıktırmış durumda olsa da, yamalar ve geliştirmeler her zaman beklenenden yavaş gelmiş de olsa, artık bir ihtimal bu yenilik bir hızlanma ve güzel bir ivmelenmeye neden olacak gibi görünüyor.

Şahsi fikrimi belirtmem gerekirse, oyuna hali hazırda sahip olanlar yeniden oyunu bilgisayarlarına kurarak güncellemeri beklemeleri yönünde olacak. Ancak oyuna sahip değilseniz, en azından beta sürecinin de biraz daha ilerlemesini bekleyin derim. Arma II’nin efsane bir modu iken de, oyun ilk olarak tek başına çıktığında da (erken erişim olmasına rağmen) güzel iken, sonrasındaki yavaş gelişim, Bohemia’nın DayZ konusundaki kredisini yerle bir etmiş durumda.

Beta’ya geçişin hangi gün olacağı daha açıklanmamış olsa da, haberi aldığımızda sizlerle de paylaşıyor olacağız.

- Yorumlar -