Herkese Selamlar!

Bugün sizlere yerli bir oyun geliştirme firması olan; “Rijitsu Game Group” (Türkçe ismi ise; Simya Oyun Grubu) adlı firmanın çıkardığı “Labyrinth of Princess Remix” adlı oyunu tanıtacağım. Piksel oyun severler, Nintendo fanları, “2 Boyutlu oyunlar candır” diyen geniş geniş bir kitle var farkındayım. Madem onlardan birisiniz, buyurun yazıya. Oyunu geliştirenler ise; Ayhan Gazi Gülcü ve Batuhan Yondemir olarak iki kişilik bir ekip. Aslında “Rijitsu Game Group” bir Re-Development firması. Eski nostaljik oyunları yeniden, modern olarak bizlere oynamamız için sunuyorlar. Hatta sitelerinde bir sürü eski oyuna dair yamalarda mevcut. Nintendo yapımı havası almak mümkün oyunlarından. Hatta Rijitsu Game Group’ un da sloganı bu şekilde; “Nostalji yap, Modern oyna”

Ben şahsen ilk piksel oyunumu 1995 yılında Windows 95 yüklü bir bilgisayardan oynamıştım. O an ki heyecanım tarif edilemezdi. Zaten henüz oyunlarda 3. boyuta geçilmemişti. Daha sonra ilerleyen yıllarda kendime bir PC aldığımda uzun zaman 3 boyutlu oyunlarla zaman geçirip doyasıya eğlendim. İşten eve gelince tek eğlencem bu olmuştu. Fakat elimdeki oyunlar bitince piksel oyunlara yöneleceğimi hiç tahmin etmezdim. Metal Slug ile başlamıştım. Çocukken de inanılmaz keyif veriyordu. Eğer bir arkadaşınızla oynuyorsanız, keyif iki katına çıkar. Daha sonra Broforce adlı otunla tanıştım. Oyunda B.A. Baracus, Alien filminden tanıdığımız, nevi şahsına münhasır Alien yaratıkları gibi hoş detaylar bulunuyordu. Arkadaşlarımla, kardeşlerimle defalarca kez oynadım. Biraz lafı uzattım sanırım. Anlatmaya çalıştığım şey ise; “Piksel oyunların aslında ne kadar kaliteli ve eğlenceli yapımlar olduğu. Kendine has bir heyecanı olduğuydu” Şimdi; bu bahsettiğim oyunların keyfini aldığım, oyunla ilgili görüşlerime geçelim.

Oyunun hikayesini anlatmadan önce. Oyunun genel olarak tarzına stiline değinelim. Oyunun tarzı tam olarak; Labirent ve Bulmaca arasında. Hatta genellikle Mario gibi düşmanlardan kaçtığımız onlara pek zarar veremediğimiz oyunlara benziyor. Oyunun teması ise Kış, soğuk bir iklimde olduğumuzu hissettiriyor. Kontroller ise yine Mario’ da ve benzer piksel oyunlarda ki gibi yön tuşları ile sağlanıyor. Oyun, yine Rijitsu Game’ in yarattığı, hayali bir ülke olan; “Matsumaru Eria” da geçmektedir. Oyunumuzda; kimi zaman, düşmanlardan kaçarken heyecanlanıyor. Zaman zaman ise kapana kısılmış gibi hissediyoruz. Kimi bölümler zorlayıcı, kimileri ise bir çırpıda bitiyor.

Oyunun hikayesi kısaca şöyle; Oyun Aimi Kamikaze’ nin prenses olduğu dönemde geçiyor. Olay Airi ve Aimi Kamikaze’ nin ülkedeki insanların oylarıyla Prenses seçilmesiyle başlamıştır. İkisinin de geleceğe dair planları vardı. İkisine de belli bir zaman tanınmıştır. O süreç boyunca “Matsumaru Holding College” okul müdürü olan “Ninjahama Matsuyama” tarafından yönetilmiştir. Bu dönem boyunca halk istediğini yapsa da zamanla Kral halkın sorunlarından bıkıp istediği kötülüğü yapmaya başlamıştır. Bunun üzerine iki prenses kaleye hapsedilmiştir. “Aimi Kamikaze” bunun üzerine sinirlenip, kaleyi terk ederken kendini bulmacalarla dolu bir alanda bulmuştur. Kısaca; bir prensesin, tuzaklarla dolu labirentten kaçışına yardım edeceğiz.

Sonuç olarak gayet keyifli ve eğlenceli bir macera. Piksel oyun sizler için bir şey ifade ediyorsa mutlaka denemelisiniz. Büyük keyif alacağınız kesin. Ayrıca Simya Oyun Grubu’nun sitesinde. Pek çok eski tip oyunun yamaları mevcut. Sitelerini ziyaret edip nostalji turuna çıkabilir. Bu keyifli Piksel oyun mecrasında yer alabilirsiniz. Ayrıca “Labyrinth of Princess Remix” oyununa her Cumartesi yeni bölüm ekleneceğini geliştirici ekip bize web sitesinde haber veriyor. Herkese Keyifli Oyunlar.

Rijitsu Game Group (Simya Oyun Grubu) Web sitesi;

https://www.rijitsu.com/

“Labyrinth of Princess Remix” oynamak için;

https://www.rijitsu.com/labyrinth-of-princess-remix.php

- Yorumlar -