Age of Mythology, benim için her zaman bir numaralı “Age of” oyunu olmuştur. Beraberinde, aynı şekilde favori strateji oyunlarımdan bir tanesiydi.

Age of Empires II HD’nin çıkmasıyla başarı sağlaması sonrası, Microsoft ve Valve yine bir beraberliğe giderek Age of Mythology için de aynı şekilde yenileme kararı almıştı.

aom1

Olmamış. Olur mu tabii? Olmaz.
Mitoloji oyun olmasıyla beraber, “mitoloji” kelimesinin “m” harfini dahil bilmememe rağmen, çılgınlar gibi oynayıp, defalarca bitirdiğim bir oyundur. Gerçekten, benim için tam bir strateji oyunudur. Skirmish, klasik çabuk şehri yaratıp, asker basmaktan geçiyor. Hızlı olup karşı taraflardan daha fazla, güçlü askerlere sahip olarak rakipleri parçalamak. Üstelik bu işi, kafalarına şimşek indirdiğinizi düşünerek yapıyorsunuz. Budur, süper.

Zamanın diğer strateji oyunlarından herhangi bir üstün farkı var mı?

Yok.

Klasik çağ atlatma vesaire durumları var işte. Hikaye modu haricinde ise oyuna başlarken, Greek, Egyptian, Norse ya da Atlantic “Tanrı” seçeneklerinden bir tanesini seçip başlıyoruz. Hepsinin kendi mitolojik özellikleri, güçleri, gelişimleri var. Sonra da gelsin meteorlar, kasırgalar! Beni niye hala bu kadar heyecanlandırıyor bilmiyorum.

aom2

Peki ya bu oyunu remastered etmişler, ne olmuş? Dediğim gibi, hiçbir şey olmamış. Ciddi anlamda hiçbir şey olmamış. Denizler artık çok daha gerçekçi. Süper güneş ışınları var. Oyunun kaplamaları ise aynı. Yani herhangi bir uyarlama durumu söz konusu değil. Bana kalırsa “Extended Version” yerine “Expensive Version” ismi altında Steam’de kullanıcılara sunulmalıydı. Zaten bakmayın, kendileri de yazmış bunu hiçbir şey yokmuş gibi.

 New in the Extended Edition:
• Improved Visuals
• Time of Day
• Improved water
• Shadows
• Bump / Specular maps
• Global Lighting
• Antialiasing & Ambient Occlusion

Bana biraz aynı şeyleri tekrar tekrar yazmışlar gibi geldi. Evet, öyle. Ya onun haricinde, Steamworks birleşmesi yapmışlar. Bilirsiniz, başarımlar, trading cards vesaire. İnanamayacaksınız ama Twitch ile de bağlamışlar. Süper ya. İnanılmaz! Şu an duygulandım. Treaty Mode’undan tutun bir de spectator olayı yapmışlar Multiplayer için.

Kötü haber, multiplayer çalışmıyor.

aom3

3-4 maç oynadım ve hepsinde inanılmaz bir gecikme vardı,  şöyle ki sorun benden kaynaklı değildi. Bunu herkes dile getiriyor. Okuduğum yorumlarda da bu sorunu gördüm.
Düşen senkronizasyon mu dersin?  Yoksa azalan FPS mi dersin bilmiyorum. Yoksa multiplayer sırasında takılmalar mı? Tam olarak ne desem bilemiyorum bu konu hakkında. Yani genel olarak herhangi bir grafik geliştirmesi yok. Denizler süper, su süper. Ancak onun haricinde ciddi anlamda grafikler çok çağ dışı. Birde grafikleri geliştirmeye dayalı bir şekilde oyun üzerine tekrar oturup geliştirmemek, muhtemelen üşengeçliklerinden dolayıdır.

Birde fiyatı var. Bu mükemmel değişmeyen 2004 oyununu, Steam’de 49 Türk Lirası’na alabilirsiniz. Ben tek başıma oynamam, takıla takıla arkadaşlarımla da oynamak istiyorum derseniz, Age of Mythology EX 4-Pack alabilirsiniz, tam tamına 125 Türk Lirasına.

Hani tam kararsızlık durumu var ortada. Yani almaya değmez açıkçası. Nasıl değer? Dediğim gibi, oynamışsındır etmişsindir zamanında. Seviyorsunuzdur. İşte o zaman olur.
Belki biraz mitoloji hayranlığı vardır. Bir Aphrodite aşkı vardır. Curse basarsın filan böyle. O zaman alınır. Tabii sürekli crash yemeye dayanabileceksiniz.

- Yorumlar -