Merhabalar arkadaşlar bugün, The Pack TR sitesindeki ilk yazım. Umarım ki bu yazım hoşunuza gider. Bu yazıdaki listeler, en fazla 3 sefer yapılmış olması şartıyla listeye alınmıştır.

Yeniden yapılmayı hak eden ilk oyun, Moai-kun‘dur. Bu oyun İngilizce çevirmenler tarafından, Mr. Moai olarakta bilinir. Oyundaki temel amaç, turuncu kafaları alıp kapıya ulaşmaktır. Kapıya ulaşırken de dikkat etmeniz gereken düşmanlar ve engeller bulunmaktadır. Oyunun sisteminde engelleri bomba patlatarak ve karakterin kafasıyla duvarı kırdığınız bir oyundur. Eğer taşlara kafa atarsanız, hareket eder ama bilinçsiz yaparsanız ölürsünüz. Ayrıca oyundaki zıplama gerçekten zayıf olduğunu fark edersiniz. Peki yeniden yapacak olsaydım, kesinlikle eski tarzını koruyarak, yeni bölümler ve yeni eklemelerle oyunu şenlendirirdim.

Gelelim ikinci oyuna, bu oyunun adı Antarctic Adventure’dır. Oyunun kendisi şirin görünüşüne sahip ve bir o kadarda eğlenceli bir 3 boyutlu macera oyunudur. Oyundaki amaç, penguenimizi bitiş çizgisine zamanında yetiştirmektir. Tabii bu amaca ulaşmanızı engelleyen düşmanlarımız ve önümüzdeki kesilmiş alanların olduğunu unutmayınız. Oyunu yeniden yapsaydım, neler olurdu? Bir kere oyunu sonsuz yürüme oyununa dönüştürüp yolları ve düşmanların çıkacağı alanları rastgele bir şekilde yapardım. Ayrıca oyundaki bonus bayraklarını da sisteme aktarırdım.

Şimdi gelelim üçüncü oyuna. Seçilen üçüncü oyun, The Bugs Bunny Crazy Castle. Oyundaki amaç, kalenin içindeki havuçları toplamaktır. Düşmanları alt etmek içinse birden fazla yolları mevcut 1. yol yumruğu alarak düşmanları öldürüyorsunuz. 2. yol düşmanların üzerine ağır objeler atarak yok ediyorsunuz. Merdivenlerden ve kapının üzerinden çıkabilmesi oyunun güzelliğini göstermiştir ve ayrıca oyunun ana karakteri Bugs Bunny olduğu içinde oyundan alınan zevk fazlasıyla katlamıştır. Eğer bu oyunu yeniden yapsaydım, kesinlikle aynı stili koruyup farklı bir karakterle tekrar piyasaya
sürerdim.

Sırada dördüncü oyunumuz var. Bu oyunu Türkiye’de bu konsolun çakmasında sürekli olarak bulunan bir oyun var. Adı: Battle City ya da daha çok bilinen adıyla da  Tank 1990 şeklindedir. Oyundaki amacı bilmeyenler ve hatırlamak isteyenler için yazayım. Kartalı korumak şartıyla önünüze çıkan tüm tankları patlatıyoruz. Bu amaç içinse gerekirse tankınızı kartalın önüne getirin ve vurulun. Oyunda Power-Up var ve bu power-upları almak içinse düşman tankları vurmanız gerekmektedir. Ayrıca oyunda seviye düzenleme özelliği var ama o zamanki şartlara göre yapıldığı için maalesef kayıt olmuyordu. Peki bu oyunu nasıl yenilerdim? Piyasada binlerce çakması var ama hepsi istediğim gibi değil. Peki istediğim gibiden kastım ne? Şöyle ki oyunu sadece kendi tasarlama üzerine yürütülerek yapardım. Oyunun tüm grafik stiliyle insanlara sunardım.

Artık yazının sonlarına doğru geldim. Son oyun yani listemin beşinci oyunu ise, Magic Jewelry. Bu oyundaki amaç, olabildiğince puan kazanmaktır. Bu amaca ulaşmak içinse, bol bol aynı renkli takıları üçten fazla olmak şartıyla, sağ, sol, üst, yukarı, aşağı ve çarpraz hizada patlatmamız gerekiyor. Oyunda yanmak için takıların doğduğu alanı doldurmanız yeterlidir. Genel olarak oyunun özellikleri bu şekildeydi ve oyun içerisinde o dönemin kaliteli müzikleri vardı. Peki ben bu oyunu nasıl yeniden yapardım? Online üzerinden ve puana karşı yarış olursa çok iyi bir oyun olabilirdi.

Bugünlük benden bu kadar, sizin sevdiğiniz ve yeniden yapılmayı hak ettiğini düşündüğünüz NES/FC oyunları
neler? Gelin, tartışalım.

- Yorumlar -