Efendim malumunuz, Microsoft muazzam geçen bir E3 konferansında giderayak sahneyi Cyberpunk 2077’ye bırakmadan önce son bombasını patlattı; yeni Xbox. Phil Spencer tarafından geliştirilme aşamasında olduğu duyurulan yeni Xbox’ın geleceğini zaten biliyorduk fakat yine de yeni neslin resmen geliyor olmasını duymak bizi hayli mutlu etti. Ancak eğer oyun sektörünü az da olsa takip ediyorsanız Xbox One’ın çok da başarılı olmadığını biliyorsunuzdur. Peki bu riskli yeni konsolda Microsoft adımlarını nasıl atmalı?

İnternetteki herkes gibi benim de bu konuda görüşlerim var ve gerek sosyal medyada gördüklerimi, gerekse kendi düşüncelerimi birleştirerek bir yeni Xbox için bir beklenti listesi oluşturdum. Şöyle ki;

1- Geriye Uyumluluk

Xbox One’ın PS4’e karşı kurduğu üstünlüklerden biri geriye uyumluluktu. Xbox One sahipleri tek konsolda gerek Xbox 360, gerekse orijinal Xbox’taki sevilen oyunları da mağazadan satın alıp (ya da basitçe CD’lerini konsola takıp) oynayabiliyorlar. Bu sistemin yeni Xbox’ta da mutlaka olması gerek, hatta bu listeye Xbox One’ın da eklenmesi insanları yeni Xbox’a çekmeye yetecektir. En nihayetinde Xbox One satın almayan çok insan var ve yeni konsolla birlikte Xbox One klasiklerini test etme şansına erişebilirler.

2- Exclusive Oyunlar

Eğri oturalım doğru konuşalım, Xbox One exclusive oyun konusunda çok fakir bir konsol oldu. Evet konsolun Halo, Forza ve Gears of War gibi güçlü exclusive markaları var ancak bu oyunların neredeyse hepsi Xbox’ın “Play Anywhere1 servisi ile Windows PC’lere de geldi. Yani kısaca şu tarihte güçlü bir bilgisayarınız varsa Xbox One almak için hiçbir sebebiniz yok. Öncelikle yeni Xbox’ın bu sıkıntıyı aşması gerek.

Evet Microsoft tüm cihazlarını ortak bir ekosistemde yürütmeye, hepsini tek bir sisteme dönüştürmeye çalışıyor ancak zaten PC pazarı bu kadar güçlüyken yeni Xbox’da da Microsoft’un bu tutuma devam etmesi yeni konsollarını ölü yatırıma dönüştürür.

Tabii Xbox’ın exclusive sorunu burada bitmiyor. İnsanlar son zamanlarda Nintendo’yu “abi sadece Mario ve Zelda çıkarıyorlar yeni hiçbir şey yok” diye eleştirse de bunun en büyüğünü Xbox yapıyor. Yıllardır neredeyse üst paragraflarda yazdığım üç oyun dışında Xbox için yeni ve güçlü bir marka çıkmıyor, çıkanlar da tek oyundan sonra kayıplara karışıyor. Xbox One’ın çıkış oyunlarından biri olarak duyurulan Crackdown 3’ün de hala çıkmamış olduğunu düşünürsek… Bu sorunlar yazdıkça büyüyor, anladınız siz durumu.

3- Game Pass

Xbox One’ın bir diğer avantajı da Game Pass oldu. Oyuncular bu sayede aylık ücret karşılığında Game Pass’teki onlarca oyuna ulaşabiliyor, tek oyun parasına onlarca oyunu oynayabiliyorlar. Bu sistemin yeni Xbox’ta da mutlaka bulunması gerek. Zira Spotify ve Netflix gibi abonelik usulü hizmet sunan sistemler özellikle gitgide dijitalleşen dünyada çok ön plana çıktı ve Microsoft da yeni bir yapılanmayla Game Pass’i yeni Xbox’ın en güçlü yanlarından biri haline getirebilir.

Tabii ki oyunlar yine dijital ya da kutulu olarak satılmalı, hatta koleksiyon yapmayı seven biri olarak bu sistemin yok olmasını hiç istemiyorum fakat yeni dünyanın “tek uygulama ile onlarca içeriğe ulaşabilme” alışkanlığını Microsoft lehine kullanabilirse gelecek neslin galibi Xbox olabilir.

Benim yeni Xbox’tan beklentilerim bunlar sevgili okurlar, umarım beğenmişsinizdir. Eğer “Ali bey Allah aşkına böyle şey mi olur” diye düşündüğünüz yerler var ise söylemekten çekinmeyin.

- Yorumlar -