Büyük çoğunluğun merakla beklediği Rogue One: A Star Wars Story için yeni fragman yayınlandı! Fragman film hakkında çok fazla şey vadediyor.  Fragmandaki önemli sahneleri, neler olabileceğini ve nasıl işleneceğini inceledim.

r1ap

Öncelikle film dönemini harika yansıtacak gibi duruyor. İmparatorluk yeni yeni tüm evrene yayılmaya başlamış durumda. Eski cumhuriyet kanadı yani, yeni Rebellion’da bir umutsuzluk havası hakim. Tie Fighterlar ortalıkta cirit atıyor.  İsyancılar bu durumla başa çıkmak için toplanmış durumdalar, yine Mon Mothma figürünü görüyoruz. Demek ki Mothma, filmde önemli bir role sahip. Yine Jyn Erso o İngiliz aksanıyla evreni kurtarma rolüne soyunuyor.

rog1 jyn erso

Death Star fragmanda baya heybetli gözüküyor. Hakkında; “Yeni bir silah yapılıyor ve nasıl yok edileceğini bilmeliyiz” deniyor ve bizim kahramanımız Jyn Erso göreve koşuyor. Lakin tek tabanca değil, yanına yardım alıyor ilk başta İsyancı kaptan Cassian Andor (yeni bir karakter daha) bu görevde Jyn’e yardım teklif ediyor ve olaylar gelişmeye başlıyor. İsyancılar ve İmparatorluk arasındaki savaş fiilen başlıyor. Tam bu sırada “I fear nothing! (Hiçbir şeyden korkmam!)” diye bir ses duyuyoruz ve karşımıza Japon Kung-Fu filmlerinden çıkmış bir karakter beliriyor. “Chirrut Îmwe” Bu amcamız elinde sopası ve gücü kullanmasıyla baya bir stormtrooperı pataklıyor.  Sonunda filmde force kullanımı olduğuna dair bir ipucu görüyoruz.

rog1 force dayı

Savaş daha da hiddetleniyor bazı sahneler adeta Star Wars: Battlefront oyunundan çıkmış gibi! Özellikle Saw Gerrera‘nın roket atarıyla AT-AT‘yi indirdiği sahne “Vay anasını!” dedirtiyor. Saw Gerrera’nın adından bir Che Guevara göndermesi sezmedim değil. Keza, karakteri, söyledikleri ve yaptıklarıyla ünlü Arjantinli devrimciyi anımsatıyor.

rog1 at at

İmparatorluk tarafında ise Director Orson Krennic, o karizma boşluğunu doldurmuş durumda. Sadece bakışlarıyla tüm galaksilere korku salabilir. Death Star’ın başında böyle bir lider olunca insan ister istemez tırsıyor. Film, Episode 3 ve Episode 4 arasındaki o boşluğu dolduracak gibi gözüküyor. Çünkü hem isyancılar, hem de imparatorluk kanatlarında çok sağlam karakterler olacak gibi. Zaten filmin sonunda bir saniye bile olsa Darth Vader‘ın gözükmesi ve o sesi duymak tüyleri diken diken yapmaya yetiyor.

rog1 director orsson krenic

Fragman beni tatmin etti, beklentimi tekrar yükseltti. Her ne kadar daha önce belirttiğim gibi Kyle Katarn‘ın canon olmamasına çok üzülsem de, Disney çok güzel bir iş yapacak gibi duruyor. Özellikle X-Wing’lerin gözüktüğü bir sahne var ki ben de en çok hype yaratan sahne orası oldu. Filmin bir an önce gelmesini istedim. Umarım artık Aralık ayı bir an önce gelir de film hakkında doyasıya konuşabiliriz.

rog1 xwings

Darth Vader hakkında filmin çekimlerinin öncesinde, çekimler sırasında, ve şu an bile bir çok söylenti var. Rolü ne olacak? Neler yapacak? Fragmanda bu soruların hiçbirisine yanıt bulamıyoruz. Lakin Vader’ı bir saniye bile olsa görmek insanı heyecanlandırmaya yetiyor. Benim şahsi kanaatim Vader filmde çok fazla gözükmese de, kilit işler yapacak, az ama öz olarak katkıda bulunacaktır.

rog1 vader

Özetle, Rogue One fragmanı Star Wars hayranları kanadında birkaç soru işaretini olumlu yönde değiştirdi, lakin hala çok fazla şey bilmiyoruz. İzleyip görmemiz gereken çok fazla şey var. Zaten böyle olması lazım. Disney diğer Marvel filmlerinde bütün filmi fragman olarak piyasaya sunduğu için işin heyecanı baya kaçıyordu. Böyle muallakta kalınca insan daha çok merak ediyor, ve beklentileri ona göre ayarlıyor. Amerika’da 16 Aralık’da vizyona girecek film ülkemizde 14 Aralık’da vizyona girecek. Şimdiden merakla bekliyorum. Güç sizinle olsun!

Heybetinden sual olunmaz Death Star!

Heybetinden sual olunmaz Death Star!

Şuradan da trailera ulaşabilirsiniz.

- Yorumlar -