Oyuncu dostlarımız yürek dolusu merhaba. Yine güzel bir röportaj hazırladık sizlere. Bu hafta oyun dünyasından seçtiğimiz, uzun zamandır incelediğim bir YouTube kanalı ile söyleşi yapıyorum. Mart 2016’da yayın hayatına başlayan bu kanalın adı; “GAMEBOYLAR”

Burak ÖZPOLAT: Merhaba bizlere kendinizden bahseder misiniz? Kaç kişilik bir ekipsiniz?

GameBoylar: Merhaba 4 kişi kemik kadro olup yardımcı arkadaşlarımız ile birlikte toplamda 6 kişiyiz.

B.Ö: Oyun oynamak sizde hobimiydi? Yoksa biz bu iş ile baş edebiliriz diyerek mi yola koyuldunuz?

GB: Oyun bizde her zaman bir hobiden de öte yaşamdan keyif almak gibiydi, bizimle beraber insanlar da keyif alsın dedik.

B.Ö: Ekibi olduğunuz ve davet edildiğiniz fuarlar var mı?

GB: Bildiğiniz üzere E-Gameshow’un basın sponsoruyuz ve iki yıldır E-Gameshow ile çalışıyoruz bunun dışında İstanbul Yeditepe Üniversitesi YUCON etkinliği ve Ankara Bilkent Üniversitesi BUCON etkinliklerinde ekip olarak bulunduk.

B.Ö: Tarzınız nedir? Oyun dünyasında hangi oyunları oynuyorsunuz? Sizin de oyun sıralamanız var mı? Mesela şu oyunlar benim ilk 5 oyunum dediğiniz?

GB: Bu biraz kişisel bir soru olmuş bunun da dışında ekip olarak amiral gemisi dediğimiz oyunlarımız, CS:GO, AC Serisi, LOL, The Long Dark, Sheltered diyebiliriz.

B.Ö: Gelecekten beklentiniz nedir? Oyun dünyasında kalıcı olmayı başaramayan ama isimleri bir anıt olan YouTube’da oyun oynayan çok kişi var.

GB: Evet doğru bunların bir çoğunu bizler de biliyoruz. Yalnız biz GameBoylar kanalını sadece oyun kanalı olmaktan daha öteye taşıdık. Ya da taşımaya çalışıyoruz. Gerek katıldığımız fuarlarla, gerek şaka videolarımızla, gerek farklı içeriklerle eğlenceli ve samimi bir kanal olmaya çalışıyoruz.

B.Ö: Ekip olarak bir planınız var mı? Örneğin gelecek ay şu oyunu oynasak diyor musunuz?

GB: Tabi ki diyoruz. Mesela çıkacak olan trend oyunları aramızda kararlaştırıp, kimin neyi oynayacağına karar veriyoruz. Bunun dışında kendi kişisel hayranı olduğumuz oyunları devamlı oynuyoruz.

B.Ö: Kanal, sayfa vs. hayranlarınız çoğalıyor. Peki ileriye dönük oyun planlarınız nedir. Ankara’da bu işi başlattınız. Ankara sınırınız mı olur?

GB: Ankara’nın sınırımız olmadığını İstanbul’da katıldığımız YUCON etkinliğinde göstermiş olduk. İleriye dönük olarak oyun oynamaktan ziyade kendi oyunumuzu yapmayı planlıyoruz. Ayrıca insanların gitmek isteyip de gidemediği etkinliklerle gerekli görüşmeleri yapıp o etkinliklere giderek videolarımızdan takip etmelerini sağlamaya devam ediyoruz.

B.Ö: Oyun oynamadığınız zamanlarda ne iş ile meşgulsünüz? Örneğin kendinize vakit ayırabiliyor musunuz?

GB: Ekibimizdeki arkadaşlarımızın çoğunun çalıştığı işler mevcut, bunun haricinde kendimize vakit ayırıp eğlenmesini de biliyoruz 🙂

B.Ö: Twich’den yayın yapıyor musunuz?

GB: Çok sık ve profesyonel olmasa da (Bu profesyonel olmama nedeni internet alt yapımızdan kaynaklı.)

B.Ö: Sizce grafik, hikaye, oynanış?

GB: Bu konu hakkında fikir ayrılıkları mevcut mesela Ali Rıza için hikaye ve grafik önemliyken, Furkan için hikaye ve oynanış önemlidir.

B.Ö: Yayın yaparken hangi teçhizatlar işinizi kolaylaştırıyor.

GB: Teçhizatlar değil de programlar dersek eğer OBS işimizi fazlasıyla görüyor.

B.Ö: Yayın yaparken konuşmak mı? Yoksa size yazılanlara cevap vermek mi?

GB: Kesinlikle konuşmak Furkan için, Ali Rıza içinse yazılanlara cevap vermek.

B.Ö: Yakın zamanda gideceğiniz fuarlar var mı?

GB: Evet 11-12-13-14 Mayıs’ta E-Gameshow’da basın sponsoru olarak bulunacağız.

B.Ö: Sizinle diyaloğa geçildiğinde size genelde ne tür sorular soruyorlar?

GB: Genelde, “Abi çekiliş ne zaman olacak? Çekilişin sonuçları ne zaman açıklanacak, çekiliş ne oldu?” gibi sorular. Hatta bir keresinde, “Fuarda karşılaşırsak sizinle fotoğraf çektirebilir miyiz?” diyen bile oldu. 🙂

B.Ö: Ekibiniz bu işi hobi olarak mı görüyor, yoksa profesyonel olarak mı devam etmek istiyorsunuz?

GB: Hobi olarak başladığımız bu iş bizim için profesyonelce yaptığımız bir iş olma noktasına geldi. Bizi başarıya götüren de bu profesyonellik olacak.

B.Ö: Sayfanızın grafik tasarımları kimin elinden çıkıyor? Videoları hazırlarken mi, oynarken mi heyecanlı?

GB: Grafik ile alakalı tüm çalışmalarımızı Samet Koçak yapıyor. Ayrıca kendisi genel yayın yönetmenimizdir. Bazı videoları hazırlarken çok heyecanlanıyoruz.

B.Ö: Oyun yapımcılarından teklif geliyor mu?

GB: Türk oyun yapımcılarıyla görüşmelerimiz mevcut. Oyunları çıktığı zaman sağ olsunlar gerekli desteği sağlıyorlar ve biz de oyunu kayda alıyoruz.

B.Ö: Oyun oynarken izlemek güzel saatler geçirtiyor. Ancak oyunu almadan izleyip heyecanlanan bir kitle oluştu. Fark ettiniz mi?

GB: Bunu ilk fark ettiğimizde izleyen değil de izleten kesim olmayı tercih ettik ve biz bu kitlenin oluşmasından çok memnunuz. Çünkü oyunların fiyatları malum. Bazı insanlar oyunları satın alamıyor ve bazı insanların bilgisayarları oyunları kaldırmıyor, bazı insanlar da rehber niteliğini görüp yardım alıyor. Bu oyunlardan mahrum kalmamak için böyle bir olayın olması çok mantıklı ve güzel.

B.Ö: Youtuberlar artık sinema aktörlerinden daha revaçta. Peki peşinizden koşan anlamsızca hareket eden gelişim aşamasında ve ilerisinde böyle davranışları uygun buluyor musunuz?

GB: Şöhretin ışığı insanların gözlerini kör etmediği sürece ve burunlarını havaya kaldırmadığı sürece bir problem olduğunu düşünmüyoruz.Çünkü yeni nesil artık televizyonlarla değil internetle büyüyor. Youtuberlar da bu internetin en büyük aktörleri.

B.Ö: Youtube plaketi sizce yakın mı?

GB: Elimizden geldiğince hızlı bir şekilde büyümeye çalışıyoruz ancak sizlerin de bildiği gibi YouTube çok acımasız bir platform. Tabi ki plaketi her Youtuber gibi biz de istiyoruz ancak izleyicilerle birlikte bu işten keyif almaktan daha önemli değil.

B.Ö: Video oyunlarını izleme zamanı sizce bir moda mı? Bitebilir mi?

GB: Biz öyle olduğunu düşünmüyoruz, çünkü televizyon ilk çıktığı günden beri yeni ve yaratıcı çizgi filmler ne kadar izlenmeye devam ediyorsa YouTube’da da yeni ve yaratıcı fikirler ve içerikler izlenmeye devam edecek ve yeni oyunlar yapılmaya devam edecek bu YouTube olmaz da başka bir isimle olabilir ama devamlı olacak.

B.Ö: Oyundan para kazanıldığı dönemdeyiz. Sizce bu uygun mu? İnsan çalışmadan yaşayabilir mi?

GB: Biz çalışmadan olduğuna inanmıyoruz emin olun o videoların çekilmesi hazırlanması gayet sıkıntılı bir çalışma süreci ve her sıkıntılı işin karşılığında alındığı gibi bu işin karşılığında da para alınması gayet normal.

Burak ÖZPOLAT: İsterseniz bu son soruyu siz kendi yaşamınızı ve zorlukları ile cevaplayın… Oyun oynamak zaman kaybı mı? Yoksa bir eğlence mi ?

GameBoylar: Oyun oynamak bizce yaşamdan zevk almanın, keyif almanın en renkli yolu ve biz buna kesinlikle zaman kaybı olarak bakmıyoruz. İzlenmesine de kesinlikle zaman kaybı olarak bakmıyoruz çünkü yaratıcı oyunlar yaratıcı beyinler ortaya çıkarıyor. Belki biraz iddialı olacak ama bugün yaratıcı oyunlarla bir şeyler inşa etmeyi öğrenen gençler yarın gayet yaratıcı fikirlerle yepyeni ve yaşanılabilir bir dünya yapacaklar.

Okudukça zaman ne hızlı geçti değil mi? Bir de siz onların videolarını izlerken görün derim. Bu kalabalık ekip bir gün daha da iyi yerlere gelecek, bunu şimdiden görebiliyoruz. Bir gün en çok takip ettikleri sitenin The Pack olmasını temenni ediyorum 🙂 Belli mi olur belki ileride en sevdiğim oyunlar olan ”Return To Castle Wolfenstein” No One Lives Forever 2, The Saboteur gibi nostaljik oyunları da oynarlar izleriz 🙂

Teşekkürler Game Boylar …

Game Boylar kanalına bu linklerden ulaşabilirsiniz:

https://www.youtube.com/channel/UCWmcIKoHQtlLbqwcxBha53Q

www.facebook.com/gameboylar

- Yorumlar -