Ağustos bitiyor ve Eylül ayına giriyoruz. Yaz aylarının durgunluğu biterken de firmalar için ayrı bir aktif dönem başlıyor. Finansal raporlar açıklanmaya başlıyor, yeni döneme giriliyor.

Ünlü ekonomi dergisi Forbes üzerinden edinilen bilgilere göre Activision’ın açıklamalarında Blizzard’ın uzun yıllar lokomotif yunu World of Warcraft’ın kan kaybının devam ettiğini görebiliyoruz.

An itibari ile aktif WoW oyuncuu 5.6 Milyon’a gerilemiş durumda. Hala bir çok ülkeden fazla nüfusa sahip. Ama bundan altı ay önce WoW’un nüfusunun, Warlords of Dreanor’un çıkışı ile 10 milyon oduğunu da unutmamak lazım.

Öğrendiğimize göre Activision biraz dertlenmiş Blizzard’a bu konuda. Destiny, Hearthstone ve Heroes of the Storm’un (la neye dertleniyorsun, resmen ortaklığı Blizzard taşıyor) toplam oyuncu sayısının 70 Milyon’un üzerinde olduğu ve yılık 1.25 Milyar Dolar. (hocam TL hesabında doları 3 olarak alsak olur mu?) Ücretsiz oyunlar arasında ciddi bir para akışı bu.

Bakalım Legion ek paketi WoW gibi, kan kaybı yaşasa da hala bir numara sayılan bir MMO’ya can verebilecek mi biraz. Şahsen WoW’un yediği dot’u kaldıracak bir healing gelemez artık. Wipe yemekten kaçış yok…

- Yorumlar -