Yıllardır beklediğim film sonunda geldi ve ben de gittim izledim. Bir Warcraft serisi hayranı olarak filmden çok korkuyordum açıkçası. Nerede bir oyunun hikayesini filme çevirseler, hüsran vardı o yolun sonunda hep. Ne Max Payne‘ler, ne Hitman‘ler ve hatta ne Pac-Man‘ler harcandı bu yolda. Bir ara Candy-Crush‘ın da filmi çıkarsa şaşirmayacağım bu arada…

Neyse, ben ki yanılmıyorsam 98 yılından beri Warcraft aleminin ve yanında bütün Blizzard dünyalarının oyuncusuyum. Ben ki uzun yıllar World of Warcraft ile bu alemde yerimi korumaya devam ettim. Ve ben yine filme bence hak ettiği önemi verdim ve filmi IMAX bir salonda izledim. Fikrim; “MUHTEŞEMDİ LAN!!

Tamam şimdi biraz da objektif olup incelemeye geçiyorum. Hazır olun… Ha unutmadan, yazının bu kısımdan sonrası SPOILER içerir. İzlemeyenler var ise lütfen buradan sonrasını okumayın.

stormwind

Stormwind

Filme giderken beni en çok korkutan kısım kesinlikle hikaye falan değil, CGI (bilgisayar efektleri) kötü olursa diyeydi. Kaldı ki fragmanlarda gerçekten hatalı veya kötü kısımlar da gördük. Ancak filmden çıktıktan sonra aklımdan geçen düşünce, “Bu adamlar kasten bu şekilde verdiler bu fragmanları. Beklentilerimizi düşük tuttuk ve sonunda filme bayıldık…” Evet kesinlikle düşüncem bu. Beklentilerimiz çok yükselemedi hiç bir zaman. Hep bir korku vardı ve süper bir film izledik.

İlk değinmek istediğim, karakterler. Anduin Lothar‘ı Travis Fimmel mükemmel bir şekilde canlandırmış. Warcraft aleminde Lothar’ın önemini, bu alemin hayranları iyi bilir. Anduin Lothar, o zamanlar tüm insanlık için sadece Eastern Kingdoms‘ın (insanlar Azeroth‘u o kadar sanıyor o devirlerde) güneyini korumakla görevli kale şehri olan Stormwind‘in baş kumandanı. Bu sırada zaten kuzeydeki diğer insan krallıkları (7 krallıktan bahsedilir) Arthas’ın babası Terenas Menethil, Lordearon‘da şimdiki Alliance‘ı kurma çabasındadır. Ve tabi bu krallar arasında sözü en az geçen ve tarihte adı en düşük seviyelerde kalan kral da Stormwind kralı King Llane Wrynn‘dır. (Şimdi ki kral Varian Wrynn‘in babası) Sırf bu bilgi bile, film sonunda “Ya kral çok mu ezikti?” sorusu soran bir çok izleyiciye cevap niteliğindedir. Yani aslında karakterin tarihteki rolünü çok güzel anlatmıştır film. Tabi Dark Portal‘a saldırı emri ve sonrası çok etkili bir film sahnesi olmamış değil.

warcraft

Garona

Neyse döneyim Anduin Lothar‘a. Stormwind’in ve aslında insanlığın Orc’lar ile ilk karşılaşması dahil en önemli adamlarındandır kendisi. Filmde, oyun tarihinde ve kitaplarında anlatılan Kral Llane ve Medivh ile olan dostluğu güzel anlatılmış. Biraz kısa belki ama aslında bakınca koca bir oyunu (Warcraft: Orcs and Humans) bir filme sığdırmak için bazı şeylerden kısmak şarttır. Gene de bence yeterliydi ve anlatılmak istenilenleri anlatmayı başarmışlar. Hele de Lothar ve Garona arasındaki münasebet…

Hele bir de Khadgar ve MedivhKirin-Tor‘un büyücüleri, efsane şehir Dalaran… Her biri ve anlatımı birbirinden güzeldi. Medivh’in yozlaşması, Kirin-Tor büyücülerinin o böyle hafif g*tleri kalkık halleri… Film biterken, hiç çıkmadan hemen ikinci filmi başlasın istedim.

warcraft

Lothar ve Kral Llane Wrynn

Orc’lar ise ayrıca incelenmeli. Gul’dan‘ın FEL yüzünden yozlaşması ve FEL ile orcları dönüştürerek veya korkutarak kendisine bağlaması kısımlarını pas geçmemişler. Ben de yanlış olabilirim ama filmde dikkatime takılan nokta, Horde‘un Warchief’i olan Blackhand’e, eli yandığı için Blackhand denmektedir ancak filmde zaten adı Blackhand olarak geçiyor ama eli sonradan yanıyor… Neyse bir hata da olabilir, benim de eksik bir bilgim olabilir. Gene de özellikle Frostwolf klanı ve onların Chieftain’ı; oyunun efsane karakterlerinden Thrall‘ın babası Durotan, Orc’ların aslında FEL ile yozlaşmadan önceki şamanist ve barışçıl hallerinden kalan son demleri çok güzel yansıtmıştı. Hatta Durotan ve Orgrim Doomhammer arasındaki, arkadaşlar ama bir rekabet de yok değil durumunu bile hissettirdiler. Ki zaten eninde sonunda Orgrim’in çekici, Thrall’a geçecek.  CGI + oyunculuk olan bu karakterler kesinlikle çok iyiydi. Blizzard‘ın sinematiklerindeki kaliteyi, filmde de görmek güzeldi.

warcraft

Durotan ve Orgrim Doomhammer

Film Warcraft hayranları için bence 10 üzerinden 9 almalı. Bir kaç küçük eksiklik dışında bir sorun yok filmde. Hatta Frostwolf Orcları ve insanların karşılaşıp anlaşma için karşı karşıya geldiği mekan da, WoW‘da, Arathi Highlands‘de yer alan bir bölgedir ve oradan bakınca Blackrock Dağı görünüyordu filmde. Bu bence muhteşem bir detaydı.  Tabi bunun dışında Stormwind olsun, Elwynn Forest, Goldshire‘daki efsane han olan Lion’s Pride, Karazhan‘ın bozulmadan önceki hali, Orcların ilk geldiği mekan olan ve şimdiki adı ile Swamp of Sorrows… Her bir mekan o kadar güzel tasarlanmış ki, World of Warcraft oyuncuları bu mekanları hem filmde, hem oyunda hemen tanıyacaklardır zaten. Ayrıca, oyuncular iyi bilir; Blizzard için büyülerin efektleri çok önemlidir ve herkes bayılır oynarken. Filmdeki tüm büyü efektlerinin hastası oldum. Hatta uzun yıllar mage olarak WoW oynamış biri olarak o Teleport’un yapılışına hayran kaldım. Oyuna da bu efekti getirsinler istiyorum!

warcraft-movie-images-trailers-preview

Khadgar ve Anduin Lothar. Teleport oluyorlar.

Bunun dışında, Warcraft alemine çok uzak olan sinemaseverler için ise durum biraz daha zorlu. Karakterlerle ilgili bilgilerinin olmaması, mekanların hızlı değişimi filmi izlerken “O kimdi?“, “Neden böyle oldu?“, “FEL ne? Nereden geldi?” gibi bir sürü soru yaratabilir. Gel gelelim ki, başta da belirttiğim gibi, CGI hatası falan yok, hikaye çok güzel (Zaten Warcraft hikayesi güzel bir hikayedir) ve oyunu filme çok sağlam yansıtmayı başarmışlar. Benim gözümde şu an için, bir oyunun en iyi film uyarlaması bu filmdir.

Yönetmen Duncan Jones‘u tebrik ediyorum. Warcraft’ın babası Chris Metzen‘in neden yıllardır sadece filme odaklandığını da filmden çıkınca iyice anlamış oldum. Ayrıca Blizzard’dan ayrılan ama World of Warcraft’ın babalarından Rob Pardo‘nun da ismini credits akarken görmek hoşuma gitti.

Ha unutmadan, filmin müziklerini Ramin Djawadi (Game of Thrones, Prison Break) yapmış ve dikkatimi çekti; klasik Warcraft müzikleri diyebileceğimiz müzikleri kullanmamış ama onlardan 2-3 nota alarak, sahnelerde müzikler girdiği anda “Lan?!!” dedirtiyor ve sonra kendi melodisine geçiş yapıyor.

warcraft

Sonuç olarak, beklentilerimi bana özellikle düşük tutturmuş Blizzard. Böylece, Legendary Pictures ortaklığı ile 2016’da izlediğim en iyi filmi de sunmayı başardılar. Umuyorum ki, ikinci oyun, ikinci film de gelecek ve biz yine kendimizden geçeceğiz… Filmin Türkiye için eksiği, dünya genelinde filme girenlerin t-shirt’ler, cosplay’ler ile sinema salonlarına gittiği bir durum ortadayken, maalesef biz bu konuda çok gerideyiz. Ama olsun, salonların full çekmesi bile yeter.

Şahsen, Warcraft hayranı olarak 9/10 veririm, daha objektif incelersem 8/10 veririm bu filme.

warcraft

- Yorumlar -