2018 yılında çıkmış ya da çıkacak kaliteli oyunlar var; Far Cry 5, Detroit: Become Human, God Of War ve Spiderman, ama ne yazık ki 5 Haziran 2018 yılında çıkması planlanan Vampyr adlı oyun, bunlar kadar ilgi görmedi. Yani oyun severler “aman çıksa da oynasak” modunda değiller. Hatta arkadaşım “bu oyun tutmaz” diye fikrini belirtti. Benim de bu koşullarda, oyunu araştırarak neler vaat ettiğini yazmak, kendimce görevim oldu.

Kafamın en çok takıldığı nokta şu; Vampir teması filmlerde ve romanlarda sıklıkla kullanılıyor ve bu alanlarda oldukça başarılı bir seyir izliyor. Oyunlara gelince maalesef aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Peki, bu neden kaynaklanıyor? Ortada kullanabilecek ilgi çekici, geniş bir konsept var ve bu potansiyel AAA kalitesinde bir vampir oyununun çıkması için yeterli değil mi? Bu konu aslında göreceli ve kimin ne kadar vampir temasına duyarlı olmasıyla alakalı. Bazılarına göre haksızlıkta edebiliyor olabilirim tabi ki, piyasaya çıkan vampir temalı kaliteli bulduğunuz oyunlar olabilir. Vampire: The Masquerade’yi altını çizerek ayrı tutuyorum. Aslında tam olarak kastettiğim şu; Evet bazı oyunları bende severek oynadım, mesela Castlevania: Lord Of Shadow serisi, Castlevania Lament Of Innocence, Legacy Of Kain: Soul Reaver-Defiance, Blood Rayne 1 ve 2. Ancak bu oyunlar, vampir temasını kendine özgü bir biçimde sunmuştu. Bram Stoker’in Drakula romanındaki gibi, vampirliğin tüm yönlerini açığa çıkaran kaliteli bir oyun istiyorum. Oynarken kendimizi tam bir vampir olarak hissedebilmeliyiz, kana aşırı susamışlığımız olmalı, ahlaki etiklerimiz olmalı, ama bir yandan da kendi gerçeklerimizle yüzleşmeliyiz.

Önce ana karakterimizi tanıtmakla işe başlayalım. Dr. Jonathan E. Reid 1. Dünya Savaşına cerrah olarak katıldı. Kan Transfüzyonu ve organ nakilleri teorilerini test çalışmalarıyla destekledi. 1918 sonbaharında Londra’ya dönmesine izin verildi. Buraya kadar her şey normal, ama bir gün Londra sokaklarında saldırıya uğrayarak, taşıyıcı vampir olan bir hasta tarafından ısırılır. Artık bundan sonra lanetli bir vampir olarak hayatını devam etmek zorundadır. Ancak, nasıl bir vampire dönüştüğünün farkında değildir ve ısırılma anını hatırlamamaktadır. Kana karşı açlık çektiğinin farkına varır. Burada bir parantez açalım; Dr. Reid Hipokrat yemini etmiş bir insan olarak hastaları iyi etmek zorundadır. Bunun yanında vampir içgüdüleri gereği kana ihtiyaç duyar. Oyunun gidişatını da bu ikilem belirlemektedir. Artık bütün vereceğiniz kararlar oyunu etkileyecek ve sizi duygusal bir travma ile baş başa bırakacaktır. Lady Ashbury Dr. Reid’in akıl hocası diyebileceğimiz bir karakter. Reid’i Mary ismindeki genç yaşta ölen bir çocuğun mezarında gördü. Kendi insanlığını yüksek sesle sorgularken, kulak misafiri olmuştu. Reid günahını itiraf ediyordu ve ruhu huzursuzdu. Onu teselli etti ve kalpsiz olmadığını söyledi. Ancak bir gerçek daha vardı, kan açlığı ve vampire dönüşmesi. Ne yazık ki bu gerçekten kurtulamayacaktı. Kendi de vampir olan Ashbury, doktoru bu gerçeklerle yüzleştirdi ve O’nu Aziz Meryem Ana Kilisesi’ne yönlendirdi.

20. YÜZYIL BAŞLARINDAKİ LONDRA

Viktorya Dönemi sonrasında 1918 yılında, tehlikeli bir grip Londra’yı istila etmiştir. İspanyol Gribi adı verilen bu salgın hastalık sonrasında, kent yıkıma uğruyor, insanlar çok zor şartlarda yaşamlarını sürdürüyorlar. Aynı zamanda içinde bulunulan çağda önemli bilimsel keşifler gerçekleşiyor (pillerin ve mikroskobun keşfi). Tehlikenin boyutu sanıldığından daha fazla, grip bulaşmış vampirler, Londra’da önemli bir tehdit oluşturuyor. Bir anda patlak veren bu vampir istilası ve salgın hastalığın kaynağı araştırılıyor ve avcılar işbaşına geçiyor. Zayıf karakterli ve ileri derece hasta olanlar, sokaklarda başıboş dolaşmaya başlayınca, kan emici vahşi vampirlerin avı olmaktadır. İşin bir diğer tehlikeli yönü, vampir türlerinin sanılanın aksine tek bir türden oluşmayıp, oyunda 4 tip vampir türü göreceğiz.

EKONLAR

Kan emici vampir türü olmasına rağmen aristokrat, hayranlık uyandıran büyüleyici ve karizmatik görünüyorlar. İnsanların arasında bu şekilde dolaşıyorlar. Oyundaki ana karakterimiz de bir ekon ve normal vampir davranışları sergiliyor.

SKALLAR

Nasıl ki Ekon, vampir hiyerarşisinde en üst tabaka da ise, Skallar’da tam tersi en alt tabaka vampirler. Vampirler genel olarak bu türü, dejenere olmuş daha az vampir olarak tanımlıyor. Bu vampirler, Londra’nın kanalizasyonlarında kendi yaşamlarını oluşturup, uzun yıllar gözlerden uzak kalmışlar. Diğer vampirler onların istenmeyen çocuk olduğunu yüzlerine vuruyorlar. Onlar ise insanları katletme eğilimindeler. Belki de zamanında Ekon’lara köle olarak yaşamışlardı. Bu durum onları olduğundan daha tehlikeli yapmaktadır ve kendilerini kanıtlamak için eyleme geçeceklerinin göstergesidir.

VULKODLAR

Kurt adamların ve vampirlerin ne kadar tehlikeli olduğunu bir düşünün. Birde bu iki ırkın birleşmesinden doğacak melez ırkı düşünün. Bir tarafta Hulking adı verilen gri tenli vampirler ki türünün gücü olarak kabul edilir, diğer tarafta dolunay zamanı dönüşüm geçiren kurt adamlar. Bu kadar tehlikeli bir türle doğal olarak uğraşmak ve kesin zafer kazanmak çok zordur. Vulkodlarla Boss savaşı yapacağımızı belirteyim.

NEMRODLAR

Ekonlarla aynı kategoride olmalarına karşın, çizginin diğer tarafında olmalarının sebebi dönüştükleri şeyden nefret etmeleri. Kendilerini hor görüyorlar. Londra sokaklarında kana susamış bu avcı katilleri teşhis etmek zor olacak. Ya tecrübelerinize güveneceksiniz, ya da onların varlığını eski kitaplardan öğreneceksiniz.  Ve bu eski, yıpranmış kitapları okuduktan sonra, “hey bir dakika, tanıştığım o kişi Nemrod olabilir” sözcükleri dudaklarınızdan dökülecek.

Her ne kadar farklı vampir türleri olsa da DNA’ları ortak bir kökenden geldiklerini göstermektedir. Bilinen tarihlerinden bile çok öncesine dayanan geçmişleri var ve kendi kültürlerinin kadim efsane öyküleri bulunmaktadır.

HAYATİ YAŞAM SIVISI KUTSAL KAN

Reid vampirlerle mücadelesinde “kan” önemli bir yaşam sıvısıdır. Dövüşlerde kendi kanımızı kullanarak vücudumuzu güçlendirebileceğiz, saldırılara karşı daha katı bir hale getirebileceğiz. Aynı zamanda düşmanların kanlarını da kontrol etmemiz mümkün olacak. Onların kanlarına hükmederek pıhtılaşma yapacağız ve felç olmalarını sağlayacağız. Bu yetenek hazır olarak kullanıma sunulmayacak. Yetenek ağacınızdaki skilleri geliştirdikçe yeni yeni keşifler yapacaksınız. Vampirleri yönlendirme, kanlarına hükmetme ve onlarca çeşit öldürme tekniği. Kahramanımızın pençeleri olacak ve bu pençelerle düşmanın boğazı parçalanabilecek. Önemli bir güç göstergesi olan pençeler, ünlü vampirlerin ortak özelliği ve Boss savaşlarında çok işinize yarayacak.

Kahramanımız güneş ışığından zarar görüyor ve gece ortalarda dolaşmak zorunda ya da gündüz gölge ve karanlıklarda kamuflaj olması gerekiyor. İşler karışıp kimliğimiz açığa çıkınca etraftan kaybolmamız gerekiyor. Gece ve gölgeler bu yüzden önemli, ayrıca bilgi toplamak,  meraklı gözlerden uzak durmak gerekiyor.

Oyunda kahramanımızın duman formuna geçerek, hızlıca hareket edebildiğini söyleyeyim. Londra Sokaklarında ilerlemek için özel bir yetenek daha var. İnsan veya vampir beynine hükmederek onları istediğimiz gibi yönlendirebileceğiz. Ancak bu öyle herkese yapılamıyor. Dirençli insanlar ve vampirlerle karşılaşacaksınız. Becerilerinizi geliştirip zihninizde eşleştirmeler yapmanız gerekiyor.

Vampyr’in hikâye direktörü Stephane Beauverger; “Hayat, yetişkin olmak ve verdiğiniz kararların sonuçlarını görmektir. Vampyr sizi öldürmeye odaklıyor, bunu yaparken iyi bir işi yapıp yapmadığınızı sorgulatıyor ve kararınız ne olursa olsun, sonuçlarını gösteriyor.  Birçok video oyunu büyük güçler vererek bunu sonuçlandırmaz, sadece yolunuza çıkacak engelleri geçip geçemediğinize bakar. Vampyr’de avlanmanın muhteşem bir gücü vardır. Kendi etik doğrularımızla, oyunun sunduğu bu güç arasında ikilemde kalacaksınız. Yani oyunda neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda serbestlik var ve kendi seçimlerinizle ilerleyerek sonuçlarıyla yüzleşmek zorundasınız. “

Vampyr aldığınız kararlara göre çok daha fazla sonuç ortaya çıkarıyor ve insanların yaşamını etkiliyor. Beauverger buna bir örnek veriyor; “Tom ve Sabrina adlı bar işleten iki kişi var. Onlardan herhangi birini öldürüp sonuçlarını görürsünüz. Her ikisini öldürdüğünüzde bar kapanacak ve orayı mesken eden insanların çaresizliğine tanık olacaksınız.”

Oyunu kimseyi öldürmeden de bitirmek mümkün ancak, kan içme zorunluluğu olduğu için bunu başarmak çok güç olacak. Vampyr, basitçe hayatta kalmak için toplumsal olarak zarar verici eylemler gerçekleştirmeye dayanan bir karaktere sahip olmanız sayesinde, sizi en olası ve en tehlikeli yolları icra etmek için tipik bir kahraman olarak konumlandıran oyunlardan ziyade, ahlak ve ahlak temellerini daha da öne çıkarma potansiyeline sahiptir.

Vampyr Unreal 4 grafik motoru kullanılarak hazırlanıyor. Remember Me ve Life İs Strange oyunlarını yapan firma olan Dontnod firması tarafından geliştiriliyor. 5 Haziran 2018’de PS4, PC ve Xbox One için piyasaya çıkacak. Vampir mistizmini seviyorsanız ve Londra’da geçecek bir RPG oyununun özlemini çekiyorsanız, beklemede kalın…

- Yorumlar -