Merhaba arkadaşlar The Pack olarak, yerli oyun tasarımcılarıyla yaptığımız röportajlara devam ediyor. Bu sefer roportaj konuğumuz ”Tale Of Immortals” tasarım ekibi.

Tale Of Immortals’a Steam’de topluluk tarafından yeşil ışık yakıldı! Öncelikle bu güzel haber için kendilerini kutluyoruz.

Tale of Immortals ekibinden Ahmet Faruk Güntürkün ile yaptığımız söyleşiye yavaştan başlayalım.

Burak ÖZPOLAT: Merhaba öncelikle oyununuza geçmeden trailerda bizi bir müzik karşılıyor. Oyunun müziklerini kim hazırladı?
Ahmet Faruk GÜNTÜRKÜN: Merhaba, oyunun müziklerini Mark Braga hazırlayacak. Şu anki müzik önceden satın almış olduğumuz bir müzik.
Burak ÖZPOLAT: Bize oyunu tanıtır mısınız? Oyunun yapılış hikayesinden bahseder misiniz?
Ahmet Faruk GÜNTÜRKÜN: Oyun aslında WoW düşkünü oyun tasarımcısı arkadaşım Ozan Koç ve benim Unity’de başladığımız bir projeydi; lâkin sonrasında tasarım biraz genişledi ve güzelleşip büyüdü. Biz de Unreal Engine ile geliştirmeye devam etme kararı aldık.
Burak ÖZPOLAT: Oyununuzun potansiyel kitlesi nedir?
Ahmet Faruk GÜNTÜRKÜN: Oyun kitlemiz aslında Knight Online, Silkroad Online ve Metin2 oynayan oyuncular. Hedef bilgisayarlar ise bütün internet cafelerin sahip olduğu bilgisayarlar.
Burak ÖZPOLAT: Oyunu yaparken ne gibi zorluklarla karşılaştınız?
Ahmet Faruk GÜNTÜRKÜN: Genelde bu zorluklar maddi oluyor ama ekipte bazı eksiklerimiz var bu yüzden işlerimizden bazılarını freelance olarak yürütüyoruz.
Burak ÖZPOLAT: Ekibiniz kaç kişilik ?
Ahmet Faruk GÜNTÜRKÜN: Şu anda 5 şahısla beraber çalışıyoruz tabii ki heveslenip mesaj atanlar olsa da hevesleri uzun sürmüyor. Oyun geliştirmenin uzun ve stresli zamanına dayanamıyorlar.
Burak ÖZPOLAT: Türk oyuncular mı daha çok yanınızda yoksa yabancı oyunlar mı? Steam yorumlarınız da epey bir yabancı gördük.
Ahmet Faruk GÜNTÜRKÜN: Ben Türk oyun sektörünün gelişmesini çok isteyen birisiyim lâkin Türk oyuncular ve medyadan destek bulamıyoruz. Oyun medyasından bir çok şahısa ulaşmaya çalıştığımda ya cevap vermiyor yada 1-2 konuşup bir daha yüzümüze bakmıyor. Ama nerede başarısız işler varsa medyamızda yer buluyor yerli yapımlardan. Ya da ben dandik bir proje yapıyorum farkında değilim diğerleri çok sağlam bilmiyorum. Yapıcı eleştiri yerine yıkıcı eleştiri görüyoruz.

Başka bir taraftan da Türkiye’deki özellikle online oyun sektörünü elinde tutan 1-2 firma var. Reklama basıyor parayı, zaten bu oyun medyası da onlardan direk haberler, gazeteler, dergiler, televizyona çıkıyorlar. Milyonlar verdikleri oyuna reklamı basıp basıp oyunculara oynatıyorlar, başka alternatif yok deyip oyuncular da oynuyor. Biz bu firmalara gidince de %70 biz alırız %30 size veririz kazançtan diyorlar.

Ekip toplayıp yapsan para sıkıntısı çıkıyor, para desteği bulsan senin oyun mekaniklerini değiştirmeye kalkıyorlar, bunu yapmıyorlarsa da, yatırımcı oldukları için en tabii şekilde param bana ne zaman döner, kaç katı döner diye soruyorlar… Öyle olunca da biz başkasına bağımlı olmayalım diye kullanacağımız bazı assetleri hem hız açısından hen de başkasını beklemek istemediğimizden, başkasına muhtaç olmayalım dememizden dolayı satın alıyoruz ve  lisanslı şekilde oyunumuzda kullanıyoruz. Bu sefer de oyun çakma, bunu çaldınız mı, torrentten mi indirdiniz, siz bu oyunda ne yaptınız gibi trajikomik olaylar çıkıyor meydana… Bunlar gibi sebeplerden dolayı sıkıntılar yaşıyoruz.

Burak ÖZPOLAT: Multiplayer özelliğinden dolayı çok oyuncunun beğenisi aldınız. Oyuna Türkçe dil desteği gelecek mi?
Ahmet Faruk GÜNTÜRKÜN: Şu anda oyunun yazılmış kısmının %70’i 12 farklı dil destekliyor. Bunların içinde Türkçe de var.
Burak ÖZPOLAT: Carnivore Games hakkında bilgi verir misin. Bu firmayı da tanımak istiyoruz.
Ahmet Faruk GÜNTÜRKÜN: Carnivore Games, 2012 senesinde Carnaval Game ismi ile oyuncu arkadaşlarımla beraber toplanıp oyun yayınlamak için kurduğumuz bir ekip idi. Lâkin maddi yetersizlikten ve oyun yapımcılarının yayınlama lisanslarındaki uçuk fiyatlarından dolayı kendimiz oyun yapmaya karar verdik ve yakın bir zamanda Tenekur Online oyunumuzu rafa kaldırıp ismimizi Carnivore Games olarak değiştirdik. 2017 senesinde de şirketleşip büyümek istiyoruz.
Burak ÖZPOLAT: Ekibiniz oyun yapmak dışında hangi oyunları oynuyor? Mesela konsol PC kavramlarını artık belirli ölçüde değil direk sormamız oyunlar için daha iyi. Peki siz konsolcumusunuz yoksa PC tarafınız mı ağır basıyor?
Ahmet Faruk GÜNTÜRKÜN: Ben şahsen PC tarafında oyunlar oynamayı seviyorum. Konsol kollarına bir türlü alışamadım.
Burak ÖZPOLAT: ” Tale Of Immortals” devamı gelecek oyunlardan mı?
Ahmet Faruk GÜNTÜRKÜN: Tale Of Immortals için devam niteliğinde oyun planımız yok ama zaten oyun toplam 8 tane alfa ve kapalı beta sürecinden sonra açık betaya geçecek bu sürelerde mevcut sorunları düzeltip sonrasında düzenli aralıklarla genişleme paketleri sunmayı düşünüyoruz.
Burak ÖZPOLAT: Hiç yarım kalan bir projeniz oldu mu?
Ahmet Faruk GÜNTÜRKÜN: Yarım kalan değil de maddi ve yetişmiş eleman yetersizliğinden dolayı rafa kaldırılmış projelerimiz var diyelim.
Burak ÖZPOLAT: Oyun projelerinizi baltalamaya çalışanlar oluyor mu?
Ahmet Faruk GÜNTÜRKÜN: Olmaz mı özellikle de kendilerini oyun geliştiricisi olarak tanımlayıp, “Bunda da ne var ohoo” diyen kısım ama bunlar bizim moralimizi bozacak değiller.
Burak ÖZPOLAT: Bizlere son olarak “Tale Of Immortals”dan bahseder misin? Oyuncular neden almalı? Uzun oyun süresi vaat ediyor musunuz?
Ahmet Faruk GÜNTÜRKÜN: Tale Of Immortals insanların eski oyunlara olan özlemini dindirecek ve Türkiye’deki oyuncuların yaklaşık %95’inin bilgisayarının kaldırabileceği bir oyun olacak. Oyuncular sıkılmadan farmını atabilecek, ticaret ve PVP’sini yapabilecek. Kendimiz de oyuncu olduğumuz için, oyuncuların ne istediğini biliyoruz ve buna göre tasarlıyoruz. Ya uzun saatler farmlayıp kendi itemını kendisi yapacak, ya ticaretle yapacak ya da oyun içi itemları para verip alacak ama bizim kendi shopumuzdan değil başka bir playerdan Carnivore Meat ödeyerek.

Ahmet’e bu söyleşi için çok teşekkür ediyoruz. Oyunun detaylı bilgilerine de aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Developer Bloğu : http://toi.carnivore.games/devblog
Road Map : http://toi.carnivore.games/roadmap
Founder Packler : http://toi.carnivore.games/founderpacks

Şu anda founder pack alımları açık değil. Size ufak bir bilgi verelim, ekip Gaming İstanbul için bağımsız oyun geliştiriciler standına başvurmuş ve eğer seçilirlerse sizleri orada sürprizler bekliyor olacak. Oyunun bazı özelliklerini orada test edip betalara katılma hakkı kazanabilir, geliştiricilerle konuşabilir ve geri bildirim yaparak oyunun geliştirilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

- Yorumlar -