Sinema tarihinin başından beri bilim kurgu filmlerine ayrı bir ilgi oldu. Şu zamana kadar da türlü türlü bilim kurgu filmi yapıldı. Ortalığın patlamalardan geçilmediği Michael Bay filmlerinden, “Oolum noluyo şimdi ben anlamadım o son kısmını” diyeceğimiz Nolan filmlerine kadar bir sürü farklı varyasyonunu gördük.

Ama bazı filmler, geekler için farklı bir yer tuttu. İşte biz de onları sıraladık. Söylemem gerekiyor ki, bu sıralama IMDb tarzı bir sıralama da değil.

İsterseniz başlayalım;

40- Pitch Black (2000)

Vin Diesel’in başrolde olduğu ve Riddick Günlükleri ile devam eden seri. Karanlık ve aksiyon dolu bir antikahraman filmi.

Uzay mahkumu Riddick’i hapishaneye götürmeye çalışırken meteor yağmuru sonrası arızalanan ve bir gezegene düşen ekip, üç güneşi olan bu kurak gezegende hayatta kalmaya çalışacaktır.

Bu film aynı zamanda Vin Diesel’in çıkış filmi oldu.

39- Minority Report (2002)

Steven Spielberg imzalı polisiye – bilim kurgu filminde Tom Cruise başrolde.

Kahinler sayesinde gelecekte olan suçları öngören bir polis birimi, bu suçları daha işlemeden durdurmaktadır. Ancak bu durum suç henüz işlenmediği için toplumda tepki de çekmektedir.

38- Dune (1984)

David Lynch’in yönettiği Dune filmi sinemada beklenen başarıyı yakalamasa da, Frank Herbert’ın romanı efsaneler arasında çoktan yerini aldı.

Arrakis veya bilinen adıyla Dune isimli kurak gezegende su, en pahalı yaşam kaynağıdır. Atreides hanedanının varisi olan Paul Atreides’in başından geçenlerin anlatıldığı film galaksi politikasının, sadece Arrakis’te yetişen ve hayatı uzatan Melanj baharatı etrafında nasıl şekillendiğini gösteriyor.

37- Sunshine (2007)

Günşemiz ölüyor ve onu tekrar canlandırmak için tek bir şansımız var. Bir ekip tek başına 2057 yılında güneşe doğru seyahat ediyor. Görevleri ise bir nükleer füzyon bombasıyla güneşi tekrar canlandırmak.

Cillian Murphy, Chris Evans, Cliff Curtis gibi isimleri gördüğümüz filmin yönetmen koltuğunda Danny Boyle var.

36- Wall-E (2008)

Bir PIXAR harikası olan Wall-E, artık insanların yaşamadığı dünyamızda kalıntıları temizlemeye çalışan bir çöpçü robot olarak karşımıza çıkıyor. Meraklı ve duygusal bir robot olan Wall-E’nin insanlığı tekrar dünyaya getirmeye çalışma hikayesi ve daha gelişmiş bir robotla olan romantik ilişkisi anlatılıyor.

Tam olarak sıcacık yorganın altında izlemelik bir animasyon filmi.

35- The Time Traveller’s Wife (2009)

Eric Bana ile Rachel McAdams’ın başrolünü paylaştığı film, istemsiz bir şekilde zamanda seyahat eden bir adamın başından geçenleri anlatıyor.

Açıkçası epey farklı bir film. Biraz romantik filmler tarafına kayıyor diyebilirim.

34- The War of the Worlds (1953)

Tom Cruise ile çekilen yeni War of the Worlds ile karıştırılmasın. Marslılar tarafından dünyanın işgal edildiği orijinal hikayeden bahsediyorum. Bu filmde Tom Cruise’un yerine Gene Barry’i görüyoruz.

33- Gattaca (1997)

Ethan Hawk, Uma Thurman ve Jude Law’u bir araya getiren Gattaca, gerçekten kafa yoran bir film.

DNA üzerine ciddi çalışmaların yapıldığı ve sadece DNA ile insanların hayatlarında yapmaları gerekenlerin belirlendiği bir dönem. Bu şekilde de bilimsel olarak kusursuz insanlar yaratılmaya çalışılıyor. Haliyle normal insanlar da ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyor.

İşte onlardan birisi olan Vincent, başkasının DNA’sı ile Gattaca şirketinde işe giriyor. Sonra zaten ortalık karışıyor. Kaliteli bir film olduğunu söyleyebilirim.

32- 12 Monkeys (1995)

Bruce Willis ve Brad Pitt’i başrolde gördüğümüz filmde günümüz insan yapımı bir virüs yüzünden büyük sıkıntılar çekmektedir. Bunu engellemek için de Willis abimizi geçmişe gönderiyoruz. Böylece virüsü daha yapılmadan engelleyebilecek.

Halihazırda tv dizisi olarak da çekilen 12 Monkeys’in ikinci sezonu yayınlandı.

31- Tron (1982)

Bir bilgisayar korsanı, bir şirket bilgisayarına girmeye çalışırken kendisini dijital ortamda bulur. Tabi en kısa zamanda bu sanal gerçeklik ortamından kurtulması gerekmektedir.

Jeff Bridges’in başrolünü oynadığı film bilim kurgu filmleri arasında hala kültlerden birisi olmaya devam etmektedir. Son olarak Tron Legacy filmleri yapılmış yine de Tron kadar başarılı olamamışlardır.

30- E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

Bir Steven Spielberg klasiği olan E.T. the Extra-Terrestrial, sorunlu bir çocuğun uzaydan gelen ve dost canlısı bir yaratığın evine dönmesine yardımcı olmasını konu almaktadır.

Malum bisikletle havalanma sahnesini hepimiz biliyoruz.

29- Stargate (1994)

Roland Emmerich filmi olan Stargate, Mısır’da bulunan galaksilerarası bir ışınlanma cihazının gizeminin çözülmesi ve o portaldan geçerek Eski Mısır benzeri bir uygarlıkla karşılaşmalarını konu almaktadır.

Oldukça da eğlenceli bir film.

28- The X-Files: I Want to Believe (2008)

Efsane dizi The X-Files’ın devam filmi olarak karşımıza çıkan The X-Files: I Want to Believe, kaçırılan bir FBI ajanının bulunması için Mulder ve Scully’nin tekrar göreve çağrılmasını konu edinmektedir. Dizinin efsane kadrosu David Duchovny ve Gillian Anderson’ı yeniden bir arada izleme şansı bulduk.

Bu arada 2016 Ocak sonu The X-Files’ın mini serisi yayınlanmaya başlıyor. 6 bölümlük bu seri şimdiden otoriteler tarafından tam not almış durumda. (Tam puan derken, yanlış anlamayın; IMDb puanı 9.9 -Tabi yayınlandıktan sonra düşecektir-)

27- I, Robot (2004)

Teknolojiden nefret eden bir Will Smith görüyoruz başrolde. Sorunlu bir dedektif olarak karşımıza çıkan Smith, robot teknolojisinin yaratıcısının ölümünü araştırmak üzere görevlendiriliyor. Tabi bu görevi sırasında insanlık için çok daha büyük tehlikeler olduğunu ortaya çıkartıyor.

Sıkılmadan defalarca izleyebildiğim bir film.

26- Avatar (2009)

Gelecekte (ve hatta başka gezegende) geçen bir Pocahontas hikayesi olarak gördüğüm Avatar, büyük bir James Cameron filmi olarak karşımızda. Büyükten kastım yaklaşık 240 milyon Dolar bütçesi olacak kadar büyük bir yapım.

Pandora gezegenine oranın zenginliklerinden faydalanmaya giden bir şirket, karşı tarafın kızına aşık olan bir asker. Evet Pocahontas bu.

25- 2001: The Space Odissey (1968)

Stanley Kubrick filmi. Hani fazla söze de gerek yok zaten. Bugün izlediğimiz neredeyse bütün uzay filmlerinde, bu filmin etkisini görebiliyoruz.

24- Ex Machina (2015)

Genç bir programcı, çalıştığı yazılım şirketinin yaratıcısının A.I. çalışmasını test etme şansını yakalıyor. Türünün tek örneği olan bu kadın A.I. prototipini gerçeklik testlerine tabi tutan Caleb (Domhnall Gleeson), yanında misafir olduğu patronu Nathan (Oscar Isaac) ile de epey garip bir arkadaşlık kurmaya başlıyor.

Kafa patlatılacak bir yapay zeka filmi.

23- Men in Black (1997)

İlk filmi her zaman diğerlerinden daha başarılı olan bir seri. Tommy Lee Jones, Will Smith gerçekten aşırı eğlenceli bir yapıt.

Aramızdaki uzaylılarla ilişkilerimizi düzenleyen özel bir istihbarat birimi olan M.I.B.’nin iki birbirinden zıt elemanının başından geçenleri anlatıyor. Genel olarak dünyayı kurtarma temalı diyebiliriz.

22- Looper (2012)

Joseph Gordon-Levitt ve Bruce Willis’in bir araya geldiği, gelecek-geçmiş ve zaman yolculuğu temalı film. Suikastçılık olayını bir üst seviyeye taşıyor.

21- The Fountain (2006)

Hugh Jackman’ı çok farklı bir filmde görüyoruz.

Eşi kanser olan Tommy, eşi Izzi’yi kurtaracak bir ilacı yapmak için çalışıyor. İzlemeden anlaşılamayacak bir film. Anlatması da bir o kadar zor.

20- Interstellar (2014)

Nolan kardeşler sunar. Son zamanların en iyi bilim kurgu filmi dedikleri Interstellar, bir modern Kubrick yapıtı gibi görünüyor.

Matthew McConaughey’i dünyayı kurtarmak için bir solucanyuvasına girerken görüyoruz. (Uzayda)

P.S. Hepimiz sinemada gittik zaten.

19- The Matrix Serisi (1999)

Kabul edelim The Matrix serisi olmasa hayatımızda bir şeyler eksik olacaktı. Wachowski kardeşlerin efsane serisi The Matrix insanlığın robotlara karşı olan son savaşını anlatıyor.

İzlemeyen kaldıysa sopayla dövüyoruz. (Ücretsiz hizmet.)

18- Star Trek Serisi (1966)

İlk olarak 1966 yılında televizyon dizisi olarak karşımıza çıkan seri, çeşitli filmler ve diziler ile devam etti. Tam olarak 13 adet fimi de sinema tarihine kazandırdı.

Uzay Yolu, sevenleri için her zaman ayrı bir yerde olacaktır. Son olarak seriye, Star Wars Episode 7’ı çekmekte olan J. J. Abrams’ın eli değdi ve seriye bambaşka bir soluk getirdi. Merakla Star Wars filmini de bekliyoruz.

İlk dizinin efsane Mr. Spock’ı Leonard Nimoy’u da bu yıl kaybettik.

Ayrıca Sadri Alışık efsanesi Turist Ömer Uzay Yolunda’yı da hatırlamak lazım.

17- Jurassic Park Serisi (1993)

İlk filmi 1993’te gelen ve bir Steven Spielberg yapımı olan Jurassic Park, sinema tarihinde önemli bir yere sahiptir. Devam filmleri inişli çıkışlı olan seri, bir karanlık çağ temalı parkta geçmekte ve bu parkta DNA’ları sayesinde yeniden canlandırılan Dinozorların hep bir karmaşa yaratmasını göstermektedir.

Son olarak Jurrasic World sinemalara geldi ve gördüğümüz kadarıyla insanlar hala akıllanmamışlar. Kontrol edemeyecekseniz şu dinozorları üretmeyin arkadaş!

16- Alien Serisi (1979)

Korku ve bilim kurgu ikilisini bir arada gösteren en iyi seri diyebileceğimiz Alien serisi, ilk olarak Ridley Scott tarafından sinemaya getirildi. Daha sonra James Cameron ve David Fincher’ın da el attığı franchise; sequeller, prequeller, spinofflar aldı başını gitti. Daha sonra Alien vs. Predator’lar mı görmedik? Bayadır kaçan ipin ucunu son olarak Ridley Scott yeniden seriyi ele alarak Prometheus ile toparladı.

Şimdilerde Alien: Paradise Lost’u çekmekte olan Scott, kolay kolay bu seriyi başkasına verecek gibi görünmüyor. Yeni yapımın da 2017’de gelmesini bekliyoruz.

15- Inception (2010)

Yine bir Nolan filmi. Yine; “Abi şimdi sonunda noldu? Ben anlamadım.” dediğimiz filmlerden.

Leonardo DiCaprio ve Joseph Gordon-Levitt’li harika bir yapıt. Şirket sırlarını insanların uykularına girerek çalmayı meslek edinen bir abimizin; rüya içinde rüya içinde rüya içinde rüya tarzında takıldığı bir film.

İzlemeyen kalmamıştır zaten.

14- District 9 (2009)

Belgesel havasında çekilen bu film, gerçekten türünün tek örneği. Bir uzay gemisi dolusu uzaylının mülteci olarak dünyaya geldiği ve ghettolarda yaşamaya zorlandığı bir dönemi konu alıyor.

Kaliteli ve iyi bir yapım.

13- Ghostbusters (1984)

Özellikle ilk filmini çok sevdiğim Hayalet Avcıları serisi tüm geekler için ayrı bir yerdedir. Adını duyduğum anda müziği kafamda çalmaya başlıyor. Tutamıyorum. (Nın nını nı nı nı nın nın Ghostbusters!)

Şimdilerde yeni iki filmi daha çekiliyor. Birisinde sadece kadınlar, diğerinde de erkekler olacakmış. Şuraya da yazıyorum, ikisi de rezalet olacak.

12- The Fifth Element (1997)

Ateş, toprak, su, tahta geyiğinin çıktığı film. Luc Besson imzalı filmde Bruce Willis ve Milla Jovovich’i bir arada görüyoruz.

Eğlenceli bir film. Öyle çok ciddi bir tarzı yok.

11- The Martian (2015)

Daha hala sinemalarda olan Marslı filmi, bildiğiniz gibi Andy Weir’in The Martian kitabından uyarlandı.

Matt Damon’ın başrolünü oynadığı filmde, Mars’ta mahsur kalan ve kurtarılana kadar hayatta kalmaya çalışan bir astronotun hikayesi var.

10- Children of Men (2006)

Nedendir bilmem, beni en çok etkileyen filmlerden birisidir bu Children of Men. Epey distopik bir dünyayı anlatan filmde, artık insanlar kısırlaşmış ve üreyememektedir.

Devlet baskısını buram buram gördüğümüz bu filmde, eski bir aktivist mucizevi bir şekilde hamile kalan bir kadını kurtarmaya çalışmaktadır.

Başrolünde Clive Owen var.

9- Planet of the Apes Serisi (1968)

Bir sürü uyarlaması olan Maymunlar Cehennemi serisi, gerçekten de epiktir. Son olarak yeniden sinemaya Rise of the Planet of the Apes ve Dawn of the Planet of the Apes olarak gelen seri, War of the Planet of the Apes ile üçleme olacaktır.

Filmin hikayesi kısaca, maymunların gelişip dünyaya egemen olması ve insan ırkını köleleştirmesiyle alakalıdır.

8- Starship Troopers (1997)

Uzaylı yaratıklara karşı insanların savaşını anlatan film baştan sona aksiyon dolu ve eğlenceli bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor.

Devam filmleri ise birer fiyasko olarak sinema tarihinin karanlık diplerine gömüldü. Cidden bu kadar eğlenceli bir franchise’ı mahvetmeyi başardılar. Helal olsun.

7- Serenity (2005)

FireFly dizisinin Fox tarafından katledilmesinin ardından Joss Whedon’un bu filmi çekebilmesi adeta bir nimet diyebilirim.

Uzay kovboyluğunun dibine vurduğumuz FireFly’ın devam filmi olarak gelen Serenity’nin konusu ise dizinin kaldığı yerden devam etmektedir.

Şu diziyi neden bitirdiniz şerefsizler! Bir babayiğit de çıkıp demedi ki hala ben yeniden yapıyorum bu diziyi diye. Alacağınız olsun.

6- Back to the Future Serisi (1985)

Geleceğe Dönüş serisi bu senenin belki de en çok konuşulan filmlerinden birisiydi. Malum Marty McFly’ın ikinci filmde gittiği gelecek, bundan tam üç gün sonrası. 21 Ekim 2015’e giden Marty, gelecekte bir sürü teknolojik gelişmeyle karşılaşmıştı. Biz de bunları bir yazımızda derlemiştik. Ona buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni bir Back to the Future filminin çekilme ihtimali de dedikodular arasında.

5- The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (2005)

Gerçek bir uzay komedisi. Martin Freeman’ı başrolde gördüğümüz Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde Douglas Adams’ın serisinin muhteşem bir uyarlamasını görüyoruz.

Uzay gemileri arasında otostop çekmek ve uzaya dair bilinmeyenleri(!) öğrendiğimiz bu filmi izlemek her geek için farzdır.

4- The Terminator Serisi (1984)

Arnold Schwarzenegger’in demirbaş olduğu seri, bir başka robotlar vs. insanlar çatışması filmi olarak karşımızda. 5 filmlik seride sadece dördüncü filmde Arnold Schwarzenegger’e yer verilmemiştir.

3- Brazil (1985)

Distopik bir Terry Gilliam yapımı olan Brazil’de bürokrasinin içinde kaybolan bir adamın halk düşmanı ilan edilme sürecini görüyoruz.

Gerçekten benzersiz ve bir o kadar kaliteli bir film. Başrolde Jonathan Pryce’ı görüyoruz. (Kendisini son olarak Game of Thrones’da görmüştük.)

2- Star Wars Serisi (1977)

Star Wars için sayfa sayfa methiyeler düzsem yine yetmez. Bilim kurgu filmlerinin adeta kralı olan bu serinin sabırsızlıkla yedinci bölümünü beklemekteyiz. George Lucas’tan görevi devralan J.J. Abrams’ın yüzümüzü kara çıkartmayacağına eminim.

1- Blade Runner

Ridley Scott yapımı, Harrison Ford’lu Blade Runner en harika bilim kurgu filmi olmaya aday.

Philip K. Dick’in, “Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?” isimli romanından uyarlanan Blade Runner 2019 yılının Los Angeles’ında geçiyor. Tabi hayli distopik bir Los Angeles.

Sizden Gelenler:

Transformers (2007)

Pek Michael Bay filmlerini sevmesem de Transformers filmleri çizgi filminin başarılı bir uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor.

Autobotlar ile Decepticonların savaşını anlatan serinin ilk filminin başrolünde Shia LaBeouf var. Yine de serinin devam filmleri, ilk filmin başarısına ulaşamadı. Beşinci Transformers ise 2017’de bekleniyor.

(Hatırlatan Onur Demiray)

Açıkçası Marvel ve DC Comics tabanlı bilim kurgu filmlerine yer vermek istemedim. Eğer bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz filmler varsa, yoruma yazmaktan çekinmeyin.

- Yorumlar -