Merhaba Dostlar! Metal aleminde türlü gelişmeler oluyor. Kimi zaman yıllarca beraber çalan insanlar, birbirinden arılıyor. Başka bir köşede; gençler, yeni metal grupları kuruyor. Kimi zaman ise; babalar dediğimiz efsane isimler, müziğe geri dönüyor. Pek ala da Metal Müzik Aleminin içinde başka tarzdan şarkıların coverını yapan gruplarda mevcut. Hatta; tüm diskografisini, Cover üzerine kuran gruplarda var. Peki nedir Cover? Belli bir müzik tarzında, stilinde (pop, blues ya da rock örnekler çoğaltılabilir) çalınan bir parçayı kendi icra ettiğin şekilde çalmaya “Cover” denir. Bir pop müzisyeni rock parçasını da kendi stiline, tarzına uyarlayabilir. (Örnekleri var, genelde facia oluyor) gelgelelim bizim konumuza yani; Metal Coverları! Metal olarak yorumlanan ve çok beğeni toplayan eserleri sizler için bir araya getirdim. Buyurun listemize: Hadi hadi çekinmeyin dinlemeye başlayın.

20- “Children of Bodom – Oops I Did Again” (Britney Spears Cover)

2000’ li yılların efsanesi olan bu cover çalışması, ayrıca bitmek bilmez bir konuşma konusuydu, biz metal sevenler arasında. Yıllarca tartışıldı. Seveni çok sevdi, pop seven metalciler ise beğenmedi. Kimisi; aşırı övgüye boğdu, kimisi ise; hak etmişti Britney Spears dedi. Britney Spears dinlese eminim bozulmazdı. Hatta hoşuna bile giderdi. Lakin Children of Bodom’ un ısrarlı bir şekilde şarkıya tecavüz etmeye çalışması ise ayrıca takdire şayandı.

19- “Six Feet Under – TNT” (AC/DC Cover)

Tabi poptan Metal’ e coverlar olduğu gibi; Blues’ tan Metale, hatta Rock’tan Metal’ e coverlar da var. AC/DC’ nin Rock ve Metal sevenlerin yüreğinde adı ve tadı başkadır. Lakin bu efsane şarkıya efsane bir cover yakışırdı. Bunu dak im yapacak? Tabi ki; Blues ve Rock coverlama pazarlama A.Ş.’ nim sahibi Chris Barnes ve çetesi Six Feet Under başka kim efsane bir Hard Rock şarkısını Death Metal versiyonunu dinlemek ister? Kim olaracak genel anlamıyla Rock ve Metal seven herkes. Keyifle dinleyin, tadını çıkarın.

18- “Metallica – Turn the Page” (Waylon Jennings Cover)

Sıradan bir Blues şarkısına nasıl Metal’ in enerjisi dinamizmi katılır? Sorusunun cevabı niteliğinde bir eser. Nice sevgilisinden ayrılıp uzun yolculuğa çıkan metalci bu şarkıyı açıp gözyaşlarını akıttı. Nicesi de ayrılınca veya uzak bir yere gitmek zorunda olunca bu şarkıyı açıp kederlendi. Metallica deyince hep anılar konuşur. Çünkü her Metalcinin, Metal’ e gönül vermişlerin, Metal sevenlerin mutlaka Metallica şarkılarıyla ilgili bir anısı olmuştur. İnsanların hayatlarına ve yaşantılarına dokunan nadide bir gruptur. Ulan akşam akşam duygulandım bea 😊

17- “Megadeth – Paranoid” (Black Sabbath Cover)

Evet Metal’ den Metal’ e de coverlar var. Bunlardan en güzeli şüphesi hayat ile ilgili sorunları işleyen Megadeth’ in Black Sabbath coverı. Müzikal kariyerine; politik eleştiri, savaş karşıtlığı, nükleer felaketler gibi şarkı sözü temalarıyla yazmaya başlayan Megadeth… Zamanla ibreyi kişisel sorunlar ve yaşam ile ilgili sorunlara doğru kırdı. Sonuç pek tabi iyi yine. Thrash Metal’ in efsane gruplarından biri. Uslanmaz ve aykırı adamın grubu. Kızıl saçlı kızgın adam… Kim? Tabi ki; Dave Mustaine ve saz arkadaşları, başka kim olacak? Yine hala çevre felaketleri ve savaşı şarkı sözlerine konu ediyor ama öncekine nazaran daha az yapıyor bunu. Black Sabbath yorumu ise şarkının Thrash Metal versiyonu gibi. Dinleyin ve uzanın keyfini çıkarın.

16- DevilDriver – Wasted Years (Iron Maiden Cover)

Kariyerine Nu-Metal gibi metal olmayan abuk bir müzikle başlayan bu güzel grup. Daha sonraları ise doğru yolu bulmuş olacak ki; Groove Metal ile Melodik Death Metal arası bir müzikle devam etti. Şu an gayet iyiler canavar gibi çalıyorlar. Groove Metal etkileşimli grupları hep sevmişimdir. Brutal olan vokaller yer yer Melodik Death Metal esintisiyle de arada temiz vokaller de duyulmakta. Dinlemesi keyifli bir müzik icra ettikleri tarz olarak. Wasted Years ise tartışmasız en baba Metal bestelerinden biri. Iron Maiden’ ın eşsiz eseri. Ekstrem Metal sevenler beğenecektir.

15- “Graveworm – Fear of the Dark” (Iron Maiden Cover)

Graveworm bir Melodik Gotik/Black Metal grubudur. İtalyanlardır. Onların adını duyuran ve ünlerine ün katan da işte bu eserleridir. Tartışmasız gelmiş geçmiş en iyi Heavy Metal gruplarından biri olan Iron Maiden’ a böylesi bir cover yakışırdı. Keman solosuyla sizi ağlatabilecek başka bir cover yok. Depresif ötesi grup Graveworm tarafından icra edilen resmen şaheser. Fear of the Dark’ ı hiç daha önce böyle duymadınız. Eserin Gotik yanından dem vurup resmen bir Melodik Gotik/Black Metal yapan grup ellerinize sağlık diyorum. Hadi dinleyin de bu sıkıcı Dünya’ dan biraz uzaklaşın.

14- “Cannibal Corpse – No Remorse” (Metallica Cover)

Cannibal Corpse’ un bir Metallica coverı yaptığını biliyor muydunuz? “Hadi canım yok artık!” dediğinizi duyar gibiyim. Artık biliyorsunuz. Cannibal Corpse gibi bir grubun Metallica coverı yapması ilginç ama şarkı seçimi muazzam. En sert söylemleri olan Cannibal Corpse ve Death Metal’ e en çok yakışan şarkıyı seçmeleri. Bunu da Metallica’ nın en sert ve ilk albümü olan “Kill em’ All” albümünden seçmeleri. Cidden korkunç, korku ikonu haline dönüşecek olan Cannibal Corpse’ un yaptığı en sağlam işlerden biri. Sadece parçayı listeye ekleyin ve kusursuz dehşetin tadına varın. Söylenecek pek fazla bir şey yok. Tam bir kaos fırtınası. Keyifli dinlemeler.

13- “Noothgrush – Procreation of the Wicked” (Celtic Frost Cover)

Noothhgrush da kim lan? Dediğinizi duyar gibiyim. Sakin olun gençler! Metale yeni başladıysanız duymadığınız. Sadece Metal’ in popüler eserlerini dinliyorsanız yabancısı olduğunuz bir tarz ve grup. Kendileri bir Doom Metal grubu. Bu şarkı ise Ekstrem Metal’ in ilk örneklerinden biridir. Doom Metal’ in özelliği ise; yavaş ve uyuşmuş olmasıdır. Şarkılar genelde 40 -60 bpm arası gezinir. Çok yavaş olduğu için dinleyeni pek azdır. Bu şarkıyı kendi tarzlarında coverlamışlar. Brutal vokalin desteğiyle, yavaş seri olmayan rifflerle, şarkı yeni bir boyut ve renk kazanmış. Daha iyisi olamazdı saece açın ve dinleyin başka söze gerek yok. NOT: Doom Metal ile ilgili başka bir rehber hazırlayacağım. Yıllarca dinlediğim için, gayet iyi biliyorum o konuya da gireceğiz. Merak etmeyin 😉

12- “Dream Theater ft. Barney Greenway – Damage Inc.” (Metallica Cover)

Dream Theater’ ı bilmeyen yoktur sanırım. Gelmiş geçmiş en ünlü Metal gruplarından biridir. Tabi ki Metallica coverlamaları incelikli bir düşünce. Yalnız vokalde konuk olarak Napalm Death’ in sesi olan Barney Greenway var. Bu covera dikkat çok can yakar. Son gaz rifffler, normalden daha seri çalmışlar. Gümbür gümbür bir sound ve dinleyenin kulağını dolduran ekstrem melodiler. Gerçekten muazzam Şarkı seçimi harika, konuk vokal harika… Bize sadece dinlemek kalıyor. Tabi ki; bir de saygı duyup özümsemek. Yalnız kontrolden çıkıp sağa sola sallanmaya, headbang yapmaya başlayabilirsiniz. Uyarmadı demeyin. Enerjisi çok ama çok yüksek bir eser olmuş kendileri.

11- Slayer – Dissident Agressor (Judas Priest Cover)

Bir tarafta en çok coverlanan gruplardan biri; “Judas Priest” Bir tarafta ise; Neredeyse hiç cover çalmayan grup “Slayer” Slayer tarihi boyunca çok az cover çalıp bunları albümlerinde dinlemeye sunmuştur. Genellikle kendi bestelerine güvenen beste yapmaya yönelik bir grup olmuştur. Tabi besteleri de bizi bizden almıştır. Yıllar boyunca bıkmadan dinledik. Peki Slayer’ dan bir Judas Priest şarkısı duymak nasıl olur? Elbette ki harika ve bir hayli sert olur. Thrash Metal’ in göz bebeği Slayer’ dan yine efsaneye yakışır bir cover. Doya doya dinleyiniz. Dinlettiriniz.

10- Opeth – Circle of the Tyrants (Celtic Frost Cover)

Celtic Frost önceki yazımızda da bahsettiğimiz üzere; Ekstrem Metalin mucit gruplarındandır. Belki de ilk defa Ekstrem Metal çalan gruplardan biridir. Peki Progresif yapıda Opeth bir Celtic Frost eseri yorumlarsa? Hem de CF’ un en sevilen eseri Circle of the Tyrants’ ı yorumlarsa? İşte o zaman işler değişir ve hepimiz dinlemeye başlarız. Hem de bayılarak dinleriz. O zaman sizleri eser ile baş başa bırakıyorum. Artık evde headbang mı yaparsınız? Çılgınlar gibi coşar mısınız? Orası size kalmış. Kolay kolay duyamayacağınız efsane coverlardan dır kendisi. Çünkü Opeth’ ı bilenler bilir neredeyse hiç cover çalmazlar.

9- Fear Factory – Cars (Gary Numan Cover)

İlk olarak “Test Drive 6” adlı çocukken oynadığım bir oyunda duyduğum. Daha sonra “Neydi lan bu şarkı?” diye fellik fellik aradığım ve sonunda bulduğum. Efsane Soundtrack ve tabi ki gelmiş geçmiş en iyi Endüstriyel Metal eserlerinden biri. Tüm zamanların en çok dinlenilen Metal eserleriden biri. O kadar iyi bir şarkı ki girmediği toplama albüm, çıkmadığı program kalmadı. Ancak Bu kadar iyi coverlanabilirdi. Harika ötesi. Yalnızca dinlemek lazım. İnsanı gaza getiren, Alıp götüren bir eser. Klibi ayrıca “Test Drive 6” adlı oyunun içinde ana menü de yer alıyordu. Yıllar sonra dinleyince ve klibi izleyince gerçekten muazzam keyif aldım.

8- Metallica – Blitzkrieg (Blitzkrieg Cover)

Metallica Cover olayına iyice bulaştığında bu şarkı da nasibini aldı. Gerçekten iyi bir cover. 80’ lerin NWOBHM gruplarından biridir Blitzkrieg. Türün bereketli toprakları olan Birleşik Krallıktan çıkmadırlar. Metallica’ nın eski gruplara olan takıntısını biliyoruz. James Hetfield her fırsatta röportajlarda söylüyor. Hatta eski ve çok sevdiği grupların patchlerini bir ara yeleğine işletmişti. Ve o yelek ile sahneye çıkıyordu. Eski grupları her fırsatta onurlandırmayı ihmal etmiyor. Metallica grubu. Bize de güzel şeyler dinlemek için fırsat oluyor.

7- Sadus – Merciless Death (Dark Angel Cover)

Gelmiş geçmiş en sağlam Thrash Metal gruplarından; Dark Angel’ ın muhteşem eserine, ancak böyle bir cover yakışırdı. Yakıp yıkan efsane grup Sadus Dark Angel’ ı onurlandırmış. Böylece Metal bağları sağlamlaşmış. Eski gruplar her zaman yeni gruplar tarafından böyle onurlandırılıyor. Hem eski köklerinden kopmadıklarını gösteriyorlar. Hem de yeni Metal hayranlarına eskileri tanıtıyorlar. Bu sayede bağlar güçlenmiş oluyor. Metal’ in eski ve yeni gruplarının dayanışması artıyor. Hepimiz için iyi oluyor yani. 😉

6- Slayer – I Hate You (Verbal Abuse Cover)

Slayer’ ın pek covera yanaşmadığından bahsetmiştik. Ama yaptımı da en iyisini yapar. Gerçek bir şaheser dinlemek istiyorsanız. Bu esere kulak verin. Thrash Metal adına yapılmış en iyi coverlardan biri. Gelmiş geçmiş en nefret dolu Metal parçalarından biri. Sadece açın ve yıkıcı güce boyun eğin. Nefretin sizi parça parça soldurmasına izin verin. Yalnızca 3 dakikalık yıkım şovu. Klibi ile birlikte leziz olur. Buyurun dinlemeye. Daha ne duruyorsunuz? Verbal Abuse ise başlarda Hardcore olarak kariyerine başlamış. Daha sonra Thrash Metal ve Crossover sularında yüzmeye başlayan bir gruptur.

5- Vader – Freezing Moon (Mayhem Cover)

Mayhem Metal Arenasına gelmiş en belalı ve habis grup. Daha karanlığı gelmedi gelemez. İkinci Dalga Black Metal’ in en iyi ve öncü grubu. Şu an bildiğimiz manada Black Metal varsa bunu Mayhem’ e borçluyuz. Bunun ötesi, yanı berisi yok. Bu iş böyle. Bu fikirden hareketle bu gruba cover yapacaksanız. Gayet kötücül, habis, metruk olmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde, Mayhem’ e çamur atmış olursunuz. Ve bu hiç akıllıca olmaz. Vader bu işin altından iyi bir şekilde kalkmış. Bravo Vader. Sana da anca böylesi yakışırdı zaten.

4- Dark Funeral – Call from the Grave (Bathory Cover)

Benim de şahsen en sevdiğim coverlardan biri. Bathory çiğ soundu ve kirli kayıt ile çok başarının önünü açmıştı. Black Metal grupları için Kaotik soundu oluşturmuştu. Tabi ki bu yaptığı başlıca Black Metal stillerinden biri olmuştu. Hatta bu özelliğiyle çok takdir toplamıştı. Bathory’ nin eşsiz elemanı Quorthon’ un zamansız ölümüyle Black Metal Arenası derinden sarsılmış ve bir daha eskisi gibi olamayacağı tartışılmaya başlanmıştı. Ta ki; Yeni gruplar bayrağı devralana kadar. Onlar Bathory’ nin mirasını devam ettirmiş ve bayrağı göklere, çıtayı stratosfere çıkarmışlardı. Bu cvoer için başka söylenecek bir şey yok.

3- Marduk – Sex with Satan (Piledriver Cover)

2000’ li yıllarda Black Metal yükselişe geçti ve pek çok yerde dinlenmeye başladı. Türkiye’ de de o yıllarda, bir hayli dinleyici bulan Black Metal… Bu şarkı ise; Black Metalcilerin marşı gibiydi. Güçlü soundu, Sert üslubu, korkunç sözleriyle. Gelmiş geçmiş en ürkütücü Black Metal çalışmalarından biri. Piledriver ise Kanadalı bir grup. Marduk cover yapmakta usta bir Black Metal grubu bu işi ise; Şüphesiz en yırtıcı ve ürkütücü olanı. Mezopotamya Medeniyetlerinde’ ki günah tanrısından adını alan Marduk’ a gayet yakışan bir eser. Kaliteli işler ancak takdir edilir.

2- Amon Amarth – War Machine (Kiss Cover)

Kiss efsane ötesi bir grup. Yaşayan efsane gruplar arasında birkaç gruptan biri. Aslında 70’ lerden beri müzik yapan çok az gruptan biri. Kıymetini bilmek lazım. Ya da bir anlamda şarkılarını coverlamak lazım. Onlara verdiğimiz değeri gösterir. Amon Amarth ise Meledik Death Metal’ in efsane gruplarından biri. İki efsane bir araya gelirse ortaya böyle güzel bir iş çıkar. Her ne kadar çok fazla adını duyuramamış olsa da böyle bir cover var. Ve sizin tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyor. Besteleri de bir o kadar can yakar Amon Amrth’ ın. 😉

1- Death – Painkiller (Judas Priest Cover)

Bir tarafta Death Metal’i n mucidi, profesörü, dahi insan Chuck Schuldiner. Bir tarafta Judas Priest. Gelmiş geçmiş en iyi cover. Bu kadar açık ve net. Chuck Schuldiner konu olunca konuşmakta bile zorlanıyorum. Zamansız gelen ölümü, bizi üzen… Geride bıraktıkları. Death Metal adına her şey. Kısacası özlüyoruz Chuck Baba hep de özleyeceğiz. Senin gibisi gelmez ve gelmeyecek de. Bize de senin o zamanlarda yaptıklarını dinlemek düşüyor. Dinleyip seni onurlandırmak. Bu şarkı Painiller’ ın karanlık enerjisini birebir korumuş ve Ekstrem Metal’ in gücüyle onu yukarılara taşımış. Sadce dinleyin ve uzaklaşın.

- Yorumlar -

Yazar Hakkında

In a press release from map of Spain and Portugal google maps, it was stated that both Spain and Portugal were listed as the warmest countries in Europe. Their capitals, Madrid and Lisbon were mentioned as the two countries where they experience the warmest climate. The company's website in these two cities can be found at Google Maps. Just go to the map to see the data. Another part of this press release states that this kind of data is given in Google Maps because of the extreme climatic conditions in those countries. It is the reason why it is much warmer in Portugal than it is in Spain. As such, Google Maps is displaying the data to show the typical weather conditions in those two countries. During the summer season, Lisbon has warm weather compared to Madrid. This does not mean that there are no places with cooler temperatures, but when you want to enjoy a place that is sunny, you would prefer a place like Lisbon or Madrid. It is a fact that all of the old continents including Africa are now made up of different countries. This includes the Americas and Asia. The only difference between the continents is that with the former, everything has been completely remade, and it is much hotter and wetter here. Maps are here to help us stay connected to the old continent and know the names of those places and their climates, and the same thing applies with the countries that are now present in the World.

İlgili Yazılar