Bildiğiniz gibi Telltale Games’in tazecik oyunu The Walking Dead: Michonne kısa bir süre önce bizlerle buluştu ve oyunun 3. Sezonunu beklerken ciğeri solan bizler için ilaç gibi geldi. Ben şahsen The Walking Dead’in oyun serisini çok beğendiğim, çok sevdiğim için ne kadar objektif yaklaşabilirim bilmiyorum ama ilk bölümü sizler için azıcık yazdım. Buyurunuz! (Spoiler mı? O burada yok kardeş!)

Oyun; diziden de bildiğimiz, çoğumuzun sevdiği gizemli karakterimiz Michonne’a gayet yaraşır bir şekilde başlıyor. Bizi rüyalardan rüyalara, geçmiş-gelecek ortaya karışık kendisinin içine atıveriyor. Zaten bu sırada kendinizi hemen oyunla bağdaştırabiliyorsunuz, tanıdık olunca da seviveriyorsunuz (Karakterlerle bu kadar yakın olabildiğimiz oyunlar nimet, o yüzden hemen benden artılar yağıyor tabii.). Bu güzellikten sonra küçük bir girişten geçiyorsunuz. Bu girişimiz biraz True Detective havasında oldukça karizmatik, şarkımız ise Dorothy – Gun In My Hand (Ben ilk kez burada karşılaştım baya da beğendim). Bunlar dışında oyun klasik havasından bir şey kaybetmemiş. Artı; mekanikler, QTE (Quick Time Events), stres dolu oyunun akışını belirleme vs. hepsi aynı; tıkla-al, QTE’se kaçır-öl.

yazı 1

Bölümü hafifçe özetlersek; klasik kötülerimiz bir topluluk kurmuş mutlu mesut, hafif çatlak yaşıyorlar (Bu arada bu topluluk suyun üzerinde; harika!); bizimkiler de cici gemilerinde arkadaşları, daha doğrusu kaptanımız Pete’in arkadaşları, için bir umut ışığı arıyor.  Bu sırada sinyalimiz geliyor, türlü badireler atlattıktan sonra bir bakmışız içinde çok da iyilik kalmadığı sezilen topluluk liderimiz ile karşılıklı iki lafın belini kırıyoruz. Sonrası olaylar, kararlar…

Şu an oyunu şahsen oldukça beğendim. Sadece ilk bölüm biraz kısa gibi onun dışında klasik kalbimizde yaralar açıp duygusallık, stres ve mantık üçgenlerine sürükleneceğimiz yepisyeni bölümler böylelikle başlamış oldu. Kendileri “In Too Deep” “Give No Shelter” ve “What We Deserve” olarak 3 tane olacak. Bu saatten sonrası ise ne yazık ki beklemek, e tabi meraklıyız her zaman ki gibi.

- Yorumlar -