The Division’ın özellikle kapalı betasından sonra PC versiyonu için görüntülerin E3’te sunulandan daa düşük olduğunu gördük. Ancak öyle büyük bir fark değildi ve oyun hala çok güzel.

Ancak bir Ubisoft çalışanı, yapılan bir röportaj sırasında aslında ağzından kaçırarak söylediği sözler bizleri bu düşünceye sürükledi. Konuşmanın ilgili kısmı şu şekilde:

S: “Konsollar yüzünden kendinizi kısıtlanmış hissettiğiniz oldu mu? PC versiyonuna şunu ekleyebilirdik, fakat oyunu konsollara da çıkartacağımız için yapamadık dediniz mi hiç?”

C: “PC’yi her zaman farklı bir platform olarak gördük. Daha önce konsol portu olan projelerde çalıştık. Bu tip projelerde kısıtlamalar PC’ye de taşınır. Fakat The Division’ın PC versiyonu konsol portu olmadığı için onu çok fazla dizginlememiz gerekmedi.Oyunun PC versiyonunu konsollarla yakın seviyede tutmamız gerekiyor, çünkü PC versiyonuna yüklenmek konsollara haksızlık olurdu…”

Bu sözlerin hemen peşine, söyleyen kişi bir duraksama yaşayıp, konuyu değiştirmeye çalışıyor. E tabi bu kısa panik durumu bizleri durumun doğruluğu konusunda daha da derin şüphelere sürüklüyor. Kimse durduk yere “lan nasıl bu lafı ettik, nasıl toparlicaz” düşüncesine girmez.

Bu kaza(!)dan sonra Ubisoft’tan resmi bir açıklama geldi:

“Bir çalışanımızın, oyuncuların The Division’ın PC versiyonunun kasıtlı olarak kısıtlandığını düşünmelerine yol açan sözler sarf ettiği dikkatimizden kaçmadı. Emin olun böyle bir durum söz konusu değil. The Division’ın PC versiyonu en başından beri kendi başına geliştirildi ve oyuncuların PC versiyonundan keyif alacaklarına inancımız tam. Ayrıca kapalı betaya katılan oyuncuların geri dönüşleri de bunu destekliyor.”

Ben inanmadım açıkçası. Çünkü PS ve Xbox’ların PC’lerden daha aşağıda kaldığını, ancak oyunların yaklaşık olarak aynı şekilde çıkması gerektiğini biliyoruz. Yoksa konsol oyuncuları ve konsol üreticileri PC’ler tarafından ezilir ve piyasada bir sıkıntı yaratır. Daha geniş kitlelere ulaşmak açısından neredeyse her firma da böyle “kısıtlama”lar yapıyor.

Ama elbette keşke yapmasalar… Bir PC kullanıcısı olarak, bu kısıtlamaları anlıyorum ama rahatsızım. Peki sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?

- Yorumlar -