Özellikle E3 2016’da bizi hype trenine bindiren Telltale Games’in yeni bebeği Batman için söylenecek çok şey var ve bunların hepsi iyi değil.

Öncelikle öveyim ki sonra rahat rahat gömebilelim oyunu. Telltale Games bize, kendi Batman hikayemizi vaat etmiş, hatta bunu multiplayer özelliği ile de taçlandırmıştı. Peki ilk bölümü çıktıktan sonra ne gördük; harika bir hikaye! Falcone’lu, Cobblepot’lu, Selina’lı çok başarılı bir kurgu ile karşılaştık. Gerçekten de nasıl bir Batman veya Bruce Wayne olacağımızı kendimiz seçebiliyoruz.

batman

Ne kadar şiddete başvuracağımız, ne kadar şımarık olacağımız tamamen bize kalmış. Zaten Batman’den de beklenen böyle kararları verebilmemiz olurdu. Bunu çok iyi başarmış Telltale Games. Bruce Wayne’in Gotham’a olan bakış açısı, suçla savaşı konusunda bütün kartlar elimizde ve hangisini oynayacağımıza biz karar veriyoruz.

Şimdi gelelim kötü yanlarına!

Optimizasyon rezalet. Özellikle PC oyuncuları çıldırmış durumda. Oyun adeta bug yuvası. Hele ki laptoplarda oynamaya çalışıyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk şey; oyunu hangi grafik kartınızla açtığı. Çünkü çoğumuzun bilgisayarında entegre grafik kartıyla oyunu açmaya çalışıyor. İlk oyuna girdiğimde “Yahu 10 FPS ne, ne oluyoruz?” demiştim. Sonradan fark ettim ki, Intel ekran kartını kullanıyormuş. Ayrıca driverları güncellemekte de fayda var.

batman

Tamam bunu hallettik peki sonra? Öyle babalar gibi sabit 60 FPS falan beklemeyin. FPS sürekli bir çıkıyor, bir iniyor. Zaten oyunda da grafik ayarı yapamadığınızdan, çok da bu duruma müdahale edemiyorsunuz.

Oyunda çeşitli buglar mevcut. Bunlardan en çok karnımı ağrıtanı “Codex” bugı oldu. Batcave’de koca bilgisayarın Codex bölümüne girdiğim zaman bir türlü çıkış yapamıyordum. Haliyle “hop” bir önceki checkpointe geri dönüp uzun cutscene’i tekrar izlemek durumunda kalıyordum. Neyse ki Codex’e zorunlu olarak girdiğimde böyle bir sorunla karşılaşmadım. Siz yine de dikkat edin.

Bir diğer sorun da; sanki bastığım tuşlar pek işe yaramıyormuş gibi hissettim. Bazı yerlere tuşa basmasam da ne kurşun yedim, ne de darbe aldım. Yine de hiç basmamayı denemiş değilim. Deneyen varsa söylesin.

batman

Grafik problemleri yüzünden epey bir kişi oyunu refund etmeye başlamış görünüyor. Belki de iyi bir patch çıkana kadar oyunu PC’de almak için erken diyebilirim. Yine de oynanamaz durumda mı? Hayır değil. Paşalar gibi bir solukta oynayıp ilk bölümü bitirdim. (Umarım savelerim uçmaz. Telltale bu belli mi olur?)

Bence biraz Telltale Games’in yeni oyunlar çıkartmaya verip piyasadaki oyunlarına yoğunlaşması ve her oyunda karşımıza çıkan sorunlardan kurtulması gerekiyor. Yani cidden bir firmanın her oyunu mu buglı olur? (Ubisoft mu dedi birisi?)

- Yorumlar -