Aslında şu sıralar herkes Fallout 4 konuşuyor, Assassin’s Creed Syndicate’e önem veriyor, ancak atlanmaması gereken bir şaheser var önümüzde; StarCraft II: Legacy of the Void.

MY LIFE FOR AIUR !

Bildiğiniz üzere, oyun Fallout 4 ile aynı gün çıktı, ilk haftasında bir milyonun üzerinde sattı (haberini vermiştim). Ve Fallout 4 heyecanımı gez gez sıkılarak bıraktığım anda kendisini oynama fırsatını yakaladım. Oynarken, gözlerimi dolduran, tüylerimi diken diken eden, ara sahneleri ile beni evin içerisinde “ooooofffff” diye bağırtan bir oyun gerçekten yıllardır gelmemişti…

Şimdi TGA 2015’te The Witcher 3: Wild Hunt en iyi oyun ödülünü aldı ya, kimse SCII: Legacy of Void oynamamış derim. 2015’in en iyi oyunu budur benim için. Zaten, IGN olsun, PCGamer olsun ve hatta LEVEL’da bile 9.0 ve 9.5 puanlarını topladı bu Blizzard şaheseri. Ben de baştan kendi puanımı vereyim, 9.5.

4W44H26TH22Z1443826985645

İlk olarak girişte bizi karşılayan; James Raynor, Kerrigan ve Artanis mevcut. Her biri kendi ek paketlerini temsilen karşımızda karizmatik bir duruş sergiliyorlar. Zerg’leri çok beğenmesem de Heart of the Swarm da muhteşem bir ek paket idi ve sonu, sondaki sinematiği ile vurmuştu kalbimden. Legacy of the Void’a başlarken de bu vurgun ile başlıyorsunuz zaten. Oyuna yeni eklenen “Story so far (şimdiye kadar ki hikaye)” kısmı, basit bir video ile StarCraft hikayesini en baştan, ilk oyundan itibaren geldiğiniz yere kadar anlatıyor. Yani Legacy of the Void’a başlarken izlerseniz, SC1 – SC2: Wings of Lierty ve Hearth of the Swarm’da olanları dinliyorsunuz. Hikayeyi böylece bilmeyenler için de yakalama fırsatı yaratılmış.

Hikayeye başlarken bir giriş bölümü, bir gelişme bölümü ve bir de sonlanma kısmı var. İlk bölüm Zeratul’un keyfini çıkarttırıyor bize, gelişme kısmı ise Artanis ve Protoss hikayesi. Sonlanma ise… neyse oynayın ve görün. Tüyleri diken diken olmayan da çıkmasın karşıma. Oyuna yeni eklenen bir özellik de, bölümlerde hangi achivement’ları nasıl alabileceğimizi önceden göremiyorduk ve bölümü oynayıp, kaybedip ne yapacağımızı öğrendikten sonra bir daha bölüme başlamak gerekiyordu. (ne zahmetli işti vallahi…) Artık böyle değil, bölüm başlarken bölüme ait olan başarımlar da görünüyor. Ona göre de ne yapmanız gerekiyorsa yapıyoruz.

StarCraft_II_Legacy_of_the_Void_Zeratul_Art_bmp_jpgcopy

Hikaye ise beni benden aldı. Yeri geldi gözlerim doldu, yeri geldi tüylerim diken diken oldu, yeri geldi coştum sevinçten. Ya gerçekten spoiler vermeden bu incelemeyi yazmak çok zor geliyor. Ama Ana karakterimiz elbette Artanis ve onun protossları… Ana amaçları ise Aiur’u geri almak olarak başlıyor. Fakat her zaman ki gibi, Zeratul ağabeyimiz gelip, kehanetin yerine gelmesi gerekiyor ve en büyük düşmanımız Aiur’da değil diyerek savaşı bambaşka yere taşımamıza, hikayenin derinleşerek kalbimizi paramparça edip, duygularımızı fırtınalı bir denize çevirmeyi başarıyor. Bölüm bitse de ara sahneler ile hikayeye dair olayları izlesek diyorsunuz. Ki zaten oyunu tamamlayınca, geminizin arşiv odasından tüm ana ve ara sahnelerini izleyerek, Legacy of the Void’u bir film gibi izleme isteğiniz de olacaktır.

Blizzard gerçekten eksiksiz bir şaheser yaratarak, StarCraft hikayesini sonlandırıyor. Bildiğiniz gibi Legacy of the Void’dan sonra StarCraft hikayesine devam etmeyeceklerini belirtmişlerdi. Artık başka bir strateji oyunu hazırlarlar ama konumuz bu değil.

Gelelim hikaye dışı, oyuna eklenen Co-op; Arcade ve Archon modlarına. Co-op, tamamen kafanızı rahatlatacak, iki arkadaş olarak girip, AI’a karşı direneceğiniz veya saldıracağız bölümlerden oluşuyor. Burada 6 ayrı ana karakteri kullanma şansınız ve onlara seviye atlatarak, kendilerine has özellikleri kullanm şansınız olacak. Gerçekten çok eğlenceli bir uygulama olmuş. James Raynor, Kerrigan ve Artanis dışında, Swann, Zagara ve Vorazun’da diğer karakterler.

Co-op dışında, Arcade var; çok oynama şansı bulamasam da, oyunun aslında en ilginçleştiği kısım burası. Eşleşme biraz uzun sürüyor. Oyunlar ilginç, oyun içerisinde farklı oyunlar içeriyor. Bejeweled’a benzer kısım da var, Tower Defense’tarzı kısımlarda…

Artanis_Daelaam_Aiur_Sc2-LotV_Cncpt

Ve Archon modu. Bilmeyenler için belirteyim; Arhcon, protoss high templar’larının ikisinin yanyana gelerek tek beden haline gelip güçlenmesi olayıı. Bu oyun modu da, tek bir üssü, iki oyuncunun aynı anda kullanması durumu olarak önümüze çıkıyor. Ki biriniz üssü kurarken, ekonomiyi kasarken, diğeriniz askerlerle ilgilenebiliyor. Çok zevkli…

Uzun lafın kısası, uzun yıllardır böyle etkili bir oyun gelmedi. 2015’in kesinlikle en iyi oyunu budur. Beni aksine bu sene hiç bir oyun ikna edemedi. Hiç bir oyun böylesine duygularıma etki etmedi. StarCraft II: Legacy of the Void, oynanması şart olan oyunlar arasında kesinlikle. Strateji kasmak istemeyen, sevmeyen dostlar, oyunu en basit zorlukta çatır çatır oynayın bitirin, yeter ki  hikayenin etkisini yaşayın.

EN TARO TASSADAR !!

EN TARO ZERATUL !!

EN TARO ARTANİS !!

- Yorumlar -

StarCraft II: Legacy of the Void İncelemesi
Artıları
  • Muhteşem hikaye
  • Yeni Oyun modları
  • Mükemmel sinematikler
Eksileri
  • YOK
9.595
Okuyucu Puanı: (0 Votes)
0.0