UYARI! OKUYACAĞINIZ BU YAZI ÇOK CİDDİ SPOİLER İÇERİR

 

Qui-Gon: Endişelerine odaklanma Obi-Wan. Konsantrasyonunu buraya ve bu ana, ait olduğu yere sakla.

Obi-Wan: Fakat Usta Yoda geleceğe önem vermemi söylemişti.

Qui-Gon: Ama karşılığında bu anı vererek değil. Yaşayan gücün farkında ol, genç Padawan.

Vaktinde çok eleştirdiğimiz Star Wars The: Phantom Menace filminin henüz başlangıç diyaloğunu buraya yazdım, çünkü Star Wars filmlerinde bir daha bu tarz diyaloglar duymayacağımız kesin.

Star Wars: The Last Jedi, hemen hemen her sahnesiyle, Star Wars evrenine, onun geliştirdiği felsefeye hakaret etmeyi başarabilen bir film. Bir Star Wars filmi kötü olabilir, ancak bu Star Wars felsefesiyle ters düştüğünden değil, oyunculuklar ve sinematografi açısından değerlendirilir.

Örneğin Attack of the Clones böyle bir filmdir, ancak yine de bir Star Wars filmidir. Anakin’in karanlık tarafa başlayan yolculuğunu anlatır, bu açıdan değerlidir. Rogue One bile böyle bir filmdir, kahramanlık klişeleri vardır, sıkıcıdır, ama yine de Star Wars filmidir.

Star Wars: The Last Jedi ise Star Wars evreninin ortaya attığı her şeyle dalga geçen, her şeyi küçümseyen, adeta Marvel filmlerine çeviren bir skandaldan ötesi değil. Üstelik bunu tepeden tırnağa, her sahnesiyle yapmayı başarıyor. İncelemeye nereden başlayacağımı şaşırıyorum çünkü filmin bütün sahneleri eleştirilecek seviyede.

Bir kere filmi Star Wars evreniyle, felsefesiyle alakası olmayan insanların çektiği çok belli. Anakin Skywalker bile 15 yılda anca Jedi olmuşken, onun oğlu ve güce denge getireceği söylenen Luke Skywalker bile Yoda‘dan hızlandırılmış dersler aldığı için ancak Lightsaber pull yapabilirken, kendisini eğitmeyi reddeden hocasına rağmen Rey‘in, kısa zamanda dağı taşı oynatacak seviyeye gelmiş olmasının, başka açıklaması yok. O taşları oynatırken ki elinin açısı bile sinirime dokundu. Jedi code noldu? Sith code noldu? Jedilerin “iç huzuru” bulmadan, sabretmeden iş yapamayışları ne oldu? Tamam Jedi’ları bitiriyoruz madem, yeni oluşuma girdik, PEKİ SONDA NEDEN REY YENİ JEDİ OLARAK TANITILDI !!

Oyunculukların başarısızlığı ise ağzımı açık bıraktı. İki film arasında bu kadar fark olmasına inanmakta güçlük çektim. İlk filmde Rey’in o kırılgan, kendine güvensiz karakterini yansıtan oyunculuğu gitmiş, yerine inanılmaz duygusuz ve adeta repliklerini papağan gibi ezberden tekrar eden bir tip gelmiş. EvLeia Organa Çelebi, selamun kavlen dirilip, hiç bir eğitim almadan gücü kullanarak adeta evliya gibi uzayda süzülmesinin haricinde, sanki dişleri yokmuş gibi peltek konuşuyor. Ya canımız prensesimiz, zaten gerçek hayatta hakkın rahmetine kavuşmuşken; o kaçış sahnesinde bir Leia Organa (Organalara yakışır biçimde) bir fedakarlık, kendisini feda etme sahnesi ile ölse, Resistance kurtulsa fena mı olurdu. Ayakta alkışlanırdı. Ama yok…  Onun sevgilisi olduğunu tahmin ettiğim mor dişi yakarış Admiral Holdo, nişanda misafirlere kahve dağıtan kız gibi durmayı başarmış. Götümüzde ayı bağırıyor, imparatorluk peşimizde, helâk olmak üzereyiz ama ablanın duruşu şu:

Kavak yelleri dizisindeki Dağhan Külegeç‘in birebir kopyası olan Poe Dameron‘u oynayan eleman, bütün filmde oyunculuğu sırıtmayan ve karakter olarakta “Abi ne yapıyorsunuz?” diyen tek adam. General Hux ise favorim. Suratından hiç eksik olmayan aşırı abartılı Kel Behzat ifadesi ile lise müsameresi ayarında oyunculuk çıkartmış. Çat çat çat General Hux! (Espirilerim filmdeki espiriler seviyesinde) Asyalı kızı kim buldu, nereden buldu, bu nasıl bir casting sormayı bir süreden sonra bıraktım. Ayla filminden haberleri olduysa önceden demek…Karadeniz pidesi suratlı bir kızı önümüze ittirdiler, o da verdi mesajı, verdi mesajı, verdikçe verdi mesajı, hayvan haklarından girdi, zenginlerin kötülüğünden çıktı. Benicio Del Toro dediler, yemin ediyorum Negredo Beşiktaş’ın ilk 11’inde daha fazla zaman aldı.

Luke Skywalker‘ı ise delirtmişler. Evet delirtmişler. Üstelik nedeni de Kylo Ren‘in gücün karanlık tarafına kayması! Tek başına Death Star patlattı delirmedi, babası Sith Lordu Darth Vader çıktı delirmedi, Darth Sidious’a karşı geldi delirmedi, ama Kylo Ren karşısında delirdi! Güçten uzaklaşmalar, Lightsaber’ı umursamazca arkaya fırlatmalar falan? Abi siz ne çektiğinizin farkında mısınız? Mark Hamill nasıl bu sahnelere itiraz etmedi anlamak mümkün değil.

Bir de Luke’un Rey’e gücü anlatması var ki, etimden et koptu o anlarda. Buraya da saçma sapan espiri koyup sulandırmayı başarmışlar. “Güç dediğin senle benim aramdaki o bağ işte, yaşayan her şeyde bundan var en nihayetinde.” tarzındaki diyaloglar nerede, orjinal filmlerdeki felsefeler nerede! Star Wars filmlerinde güç odak noktasıdır, ciddi bir meseledir, hem Sith hem Jedi tarafı içinde ciddi bir eğitim gerektirir. Bu filmde ise güç insanların büyü yapmasını sağlayan bir motif! Leia’da yapar, Snoke’da yapar, Kylo Ren’de yapar, Rey eksik kalır mı o da hemen yapar! AMA LUKE SON ANA KADAR YAPMAZ! (Force’u artık tüm halk kullanabilecek !!! Yeni Cumhuriyet’in Cumhurbaşkanlığı Seçim afişinden)(

Filmin senaryosu, kurgusu ve detayları da darmadağın. Jedi kitapları var, içerikleri de belli değil ama Luke onları yakmaya gidiyor, bakıyoruz aslında yanmamış. Yoda var ama neden var belli değil. Madem Luke Jedi’lara kıl kapıyor, neden ilk Jedi Tapınağına gitti? Madem bulunmak istemiyordu, neden arkada harita bıraktı?

Geminin benzini bitti, kaçabildiğimiz kadar kaçalım diye plot mu olur? “Biz sınırlı sayıda yakıtla kaçıyoruz, sizde bir koşu hacker bulun, bakkaldan da iki sigara, bir kola, bir de tuz ruhu alın gelin, Rey sen de Jedi olmayı öğren gel” diye senaryo mu yazılır? “Nasıl olsa İmparatorluk küçük gemilere bakmıyor diye cümbür cemaat 30 tane transport’a bindik, gemiyi terk edip aha şu gezegene kaçıcaz :D” diye strateji mi olur? Bu kadar aptalca bir şeyi nasıl yazdınız! Rebellion’ın bütün stratejisi Imparatorluk filosunu kitelamak!(mmo cular anlar bu terimi) Star Wars’un ilk 15 dakikasında, gemilerde ve podlarda yaşam formu olup olmadığı taranabiliyor, (R2D2 ve C3PO podla kaçış sahnesi) Koca gemide insan kalmadığını Imparatorluk nasıl anlamaz! Onu da geçtim elinde tonla uzay gemisi, fighter vs. varken, bir iki Destroyer’ı geçir geminin diğer tarafına kaçışı blokla. Bunun örneklerini önceki Star Wars filmlerinde görmedik mi? Sonra yüklen dur… Taktik zeka falan SIFIR.

Las Vegas gazinosunu bastıkları kısım ise SJW üstüne SJW patlattıkları en berbat kısım. Bir kere Star Wars’da bu dünyaya ait bir şey yok, filmin olayı bu. Bu dünyada olan her şeyin Star Wars’da kendine has bi karşılığı var ama burası gerçekten tamamen Las Vegas gazinosu (Gidip gördüm oradan biliyorum) Bu alanda hayvan hakları, çocuk işçiler ve zenginlerin ne kadar kötü olduğu gibi sosyal mesajlar Mahsun Kırmızıgül inceliği ve yönetmenliğinde yüzümüze gözümüze çarpılıyor.

En sonda Finn  tam gebericekken, kurtuluyoruz demişken, Karadeniz Pidesi’nin son anda Finn’i kurtarması, Finn’in “Ne yaptın?” demesine “Seni kurtardım şapşik! Zaten bu savaşı önce sevdiklerimizi kurtararak kazanacağız” demesi ve o anda arkadaki kapının patlaması, bütün üssün savunmasının çökmesi, bence filmin en komik anıydı. Finn’den “Evet iyi bok yedin, çok doğru düşündün” demesini beklerdim ama tabi bunların kafa böyle çalışmıyor. Interracial bir sahne ve boyutlarla ilgili kafamızda başka soru işaretleri bırakan romantik sahneleri döşediler hemen.

Bir ara Snoke şov izledik, dedim tamam bu karakter olmuş, en azından rasyonel diyalogların tamamı bu adamdan çıkıyor, görüntüsü de gerçekten şeytani, Sith değil ama bu alanda iyi bir başlangıç, zaten Kylo Ren’le Rey’le fareyle oynar gibi oynuyor dediiiim; Kylo Ren olabilecek en saçma biçimde adamı ikiye böldü! Neden böldü, hangi motivasyonla böldü, içini her an okuyabilen, Güç’te kendisinden kat kat güçlü adamı fark ettirmeden, ışını kılıcını ona çevirip, bir de çalıştırıp nasıl bölebildi sorularını çekerken kimse sormamış. Luke ile Palpatine’in karşılaşıp, sonunda Darth Vader’ın Palpaltine dalmasını tekrar etmek istemişler ama olmuş mu? Allah aşkına, FORCE aşkına olmuş mu?  Bu aptallığı içlerine sindirebilmişler yani. Peki Praetorlar niye Kylo Ren’e saldırıyor ulan! Kylo Ren’i öldürseniz ne bok yiyeceksiniz? Size ne ulan! Snoke öldü yaşasın Kylo Ren demeniz gerekiyor sizin!

Kylo Ren ve Rey’in Force’u webcam gibi kullanıp, sanal aşk yaşamalarını ise sona sakladım. Yapımda ve fikirde emeği geçen herkesin allah belasını versin. Force üzerinden el ele dokunmuş, ufak ufak soyunup seviye atlarlarken, Luke Skywalker tarafından adeta basılmalarına da kahkaha attım salonda. Ciddi ciddi webcamde şov yaparken babası tarafından basılan kız olgusunu yansıtmışlar. Beyler Star Wars filmi çekiyorsunuz?!?! BEYLER NE YAPIYORSUNUZ!

Karakter gelişimleri ve çöküşleri olmayan, Star Wars’ın felsefesinden kopmuş, Marvel’s Avengers ile kapışan bir aksiyon filmi izledik.

Kısacası boktan senaryosu, gerçekten kötü oyunculukları, iğrenç kurgusu ve Star Wars filmlerinin ortasında kocaman bir yara olmasıyla The Last Jedi, Diablo 3’den sonra bu yüzyılın en büyük fiyaskosu olmayı başardı. 10 üzerinden 1 veriyorum, o da John Williams’ın hala kullanılan müziklerine.

Son olarak Luke Skywalker’ın sözünü azıcık değiştirerek bitiriyorum;

It’s time for Star Wars to end.

 

 

Dip not: Yazının büyük kısmını Aras Erbilgin, bir kısmını da ben yazıp düzenledim.

- Yorumlar -