Disney, Star Wars’u aldıktan sonra, heyecanı sürekli yüksek tutmak için her sene film politikası uygulamaya başladı. Episode 7’nin ardından gelen Rogue One beklentileri karşıladı, şimdi de son gelen haberlerle Episode 8’in adı ortaya çıktı. THE LAST JEDI!

Başlıktan ne anlarsak onu yazacağız, bir nevi fal bakmak gibi, ama Episode 7’nin sonunda gözüken Luke, bu filmde baya kilit rol oynayacak, bunu bilmek için zaten bu filmin adını bilmeye gerek yoktu. Buraya kadar tamam. Lakin son Jedi olarak bahsedilen bence Luke değil, Rey! Zaten Episode 6 Return of The Jedi’da bahsedilen Jedi’da Luke değildi, Anakin Skywalker’dı. Bu filmde de bahsedilen Jedi Rey olur, Mark Hamill yine başlıktaki rolü alamadı.

Bildiğimiz gibi Kylo Ren’in isyan edip Sith oluşundan sonra Luke kendini ıssız adam ilan edip, o galaksi senin, bu galaksi benim turlamıştı. En son Luke’a ulaşıp, kainatın ne hale geldiğini anlatma görevi de Rey’e verilmişti. Filmde Rey’in aslında kim olduğunu, anasının babasının ne iş yaptığını öğrenebileceğiz diye umuyorum. Kylo Ren ile bir dövüş yapması da muhtemel zira Rogue One hariç ışın kılıcı dövüşsüz Star Wars filmi olmaz, yakışık almaz. (Rogue One’ın olayı farklı olduğu için o filmde olmaması sorun değildi.) Son kalan Jedi Master Luke, Rey’i güç konusunda eğitip, yeterli hale getirdikten sonra, Rey tam potansiyeline ulaşıp bu sefer Kylo Ren’i sağ bırakmaz diye düşünüyorum. Reddit türevi sitelerdeki, Kylo iyi olur Rey kötü olur teorilerinin gerçekliğini düşünmek bile istemiyorum.

İşin Kylo ayağında ise, Snoke’un kim olduğunu öğrenmek, içimizdeki büyük bir merağı giderecektir. Yeni karakterler hakkında çok az şey biliyoruz, bu da bizi rahatsız ediyor. Biz alışmışız tüm karakterlerin soy ağacını bilip ona göre yorum yapmaya… Kylo hakkında bildiklerimiz; Luke’un padawanı, Leia ve rahmetli Han’ın oğlu. Karanlık tarafa geçmiş, hafif de ergen. Snoke ve Rey hakkında hemen hemen hiçbir şey bilmiyoruz, keza Luke’un bunca zaman ne yaptığı hakkında da sadece fikir yürütebiliyoruz. İşte sadece başlığa bakıp bu filmde bunlara cevap bulma umudu taşıyoruz, niye çünkü ipe sapa gelmez Star Wars hayranlarıyız.

The Last Jedi, yani Episode 8 bizlere çok fazla şey vaat ediyor, bir isimden çıkarım yapmak çok güç. Kafamızdaki soru işaretleri hemen hemen bunlar. Filmin işleyişi hakkındaki düşüncelerim de buna yakın. Umarım film Episode 7’in ötesine geçip, Rogue One klasına yakın bir film olur. Mark Hamill’i canlı bir karakter olarak son kez izleyebileceğimizi de hatırlatmak isterim. Luke’un bu filmde Force’a kavuşması da ihtimaller dahilinde ve bana kalırsa güçlü bir ihtimal. Film’in çıkmasına yaklaşık 11 ay var. 11 ay artık geçmek bilmez. Hepinize güç dolu günler diliyorum. May the force be with you!

- Yorumlar -