The Last Jedi’ın fragmanı geldi, yürekleri dağladı. Bu yazıda fragmandan yola çıkıp filmde ve daha önemlisi Star Wars’un yeni evreninde neler olabileceğini konuşacağız.

Fragman “gerçekten özel bir şey” ile başlıyor. İlk filmde yoksun kaldığımız güç ile Jedi vs. Sith hissiyatını baştan hissettiriyor. Force Awakens, Rey’in Luke’u bulması ile bitmişti, Fragman da ciddi manada burada başlıyor. Rey, Luke’u bulduğu yerde antrenman yapıyor belli ki bir eğitim alacak. Ancak sonra Luke’un dehşete düştüğü sahne kafalarda soru işaretleri bırakıyor. “Bu saf gücü sadece bir kez görmüştüm o zaman yeterince korkutmamıştı, şimdi korkutuyor.” dedikten sonra arkasını dönüp gidiyor.

Burada Rey’in gücünden korktuğu ve geçmişte yaşadığı büyük olasılıkla Kylo Ren ile ile ilgili bir anı çağrışım yapıyor. Luke normal şartlarda genişletilmiş evrende baya ağırbaşlı kalabilmişken burada bu tutumu yapması, neden insanlardan kaçtığını açıklıyor. Hepimizin sandığı güçte yoğunlaşmak istiyor kanısının aksine yaşadığı pişmanlıkları ve korkuları atlatamamış, dengesiz bir Luke portresiyle karşı karşıyayız. Son Jedi ismiyle bunu bir potada eritirsek, Return of The Jedi’da son Jedi olan Luke, burada da son Jedi olmaya devam ediyor. Hatta teaser’da çıkan “sonu gelmeli” muhabbetini de hatırlarsak belli ki Luke hafiften kafayı yakmış.

Luke Skywalker’ın filmdeki en önemli rolü şu olabilir, ne Kylo ne Rey henüz Luke kadar deneyimli ve güçlü değil. Potansiyel olarak da ne durumda olduklarını tam kestiremediğimiz için, Luke’un vereceği kararlar filmi ve evreni doğrudan çok ciddi şekilde etkileyecek gibi duruyor. Rey’in, Luke’un bu davranışlarından sonra kafasının da baya bir karışacağını düşünürsek, -ki fragmanda bana yol gösterecek birisine ihtiyacım var minvalinde bir şey söylüyor ve o sırada Kylo ona el uzatıyor. Rey’in karanlık tarafa geçebilme ihtimali yükseliyor.

Tabi Rey tarafında bunlar olurken, Kylo tarafı bambaşka ilerliyor. Snoke’un Kylo’ya geçmişinden kurtul mesajlarından sonra bir uzay savaşı görüyoruz ve Kylo öz annesi Leia’yı öldürmeye gidiyor fakat o sahnenin sonunu göremiyoruz. Bir teori şu şekilde Kylo, orada gerekeni yapamayacak ve içindeki iyiye yenilecek çünkü o tetiğe eli gittiği zamanki yüz ifadesi hem tedirgin hem de bunu yapmak istemediği şekilde. Poe Dameron ise içinde beslediği First Order nefreti ile çok fazla şey yapabilecek konumda gözüküyor. Finn’in Captain Phasma ile olan husumeti de fragmana yansımış durumda.

Fragmanın en çarpıcı kısmı ise Snoke’un gerçek yüzünün gözükmesi ve “kaderini tamamla” dedikten sonra Rey’in acı çekerek force’a maruz kalması. Daha sonra Rey “tüm bunların içindeki rolümü gösterecek birisine ihtiyacım var” diyor ve Kylo Ren ona elini uzatıyor. Eğer Kylo iyi tarafa geçecek veya geçtiyse Rey’in ona katılması çok başka anlam ifade eder, eğer geçmediyse Rey’in karanlık tarafa geçmesi halinde karşılarında durabilecek tek kişi Luke Skywalker kalacak. Ki bu senaryo bence en mükemmeli olur. Luke’u son kez savaşırken görmek gerekiyor, bir de hatırlatmakta fayda var bundan sonra bir film daha olacak. O film için de bir çok soru işareti bırakılacağı bariz belli.

Bu yeni üçleme benim gibi eski genişletilmiş evren, yeni Legends serisi hayranlarını hala tam anlamıyla tatmin etmeyecek gibi gözükse de bu fragman bende baya bir beklenti yarattı. Artık Aralık ayını beklemek zor geliyor. Neler olup biteceğini görmek istiyorum. Star Wars evreni nerelere doğru şekilleniyor bilmek, bu evrenin üzerine yeni bir genişletilmiş evren çıkarmak da Disney’in bu franchise’da ki en temel görevi gibi duruyor…

- Yorumlar -