İlk dakikadan itibaren bizleri heyecanlandıran bir trailerla karşı karşıyayız. Biz de her sahnesini inceleyip, üzerinde spekülasyonlar yapmaya başladık.

Trailerı tekrar izlemek için:

Lafı çok uzatmadan gördüklerimize geçiyorum:

1

Yetkililer tarafından da onaylandığı üzere, bir çöl gezegen olan Jakku’da başlıyor sahne. Muhtemel bir savaş sonrası ortamla karşı karşıyayız. Çakılmış bir X-Wing ve onun ilerisinde düşmüş kocaman bir Star Destroyer görüyoruz. Bu arada da uzaktan gördüğümüz ve hareket halinde olan bir Speeder benzeri araç, ilerliyor.

Buradan çıkartacağımız sonuç, Jakku gezegeninin Jedi – Sith savaşında bir rolü olduğu ve burada büyük bir savaş döndüğü yönünde olabilir. Muhtemelen de uzun bir süre üzerinden geçmiş. Çünkü Star Destroyer’ın üzerinin kumla kaplandığı ve oldukça eskimeye başladığı görülebiliyor.

2

Daha sonra Darth Vader’dan geriye kalanlar olduğunu tahmin ettiğimiz kafatasını görüyoruz. O sırada Luke Skywalker’ın Star Wars VI: Return of the Jedi’da Leia’ya söylediği bir sözü duyuyoruz; “The force is strong in my family. My father has it, I have it, my sister has it… You have that power too.” (Güç benim ailemde yoğun. Babamda var, bende var, kız kardeşimde var… Sen de bu güce sahipsin.)

Babasından bahsederken görüntüde Darth Vader’dan kalanları görüyoruz. Tek sorun, Luke bunu anlatırken “Babamda vardı” demiyor. Onun yerine “Babamda var” diyor. Buradan anlayacağımız Darth Vader’ın hala yaşıyor olabileceği mi? Pek sanmıyorum. Sonuçta erimiş bir Darth Vader suratına bakıyoruz.

3

 

Kendisinden bahsederken R2-D2 ile metalden bir ele sahip kapşonlu birisini görüyoruz. Luke’un elinin kesildiğini de babasıyla olan düellosundan hatırlayacağız. Ancak Luke’un eline göre fazla mekanik görünüyor.

4

 

Kız kardeşinden bahsederken, bir kişinin (muhtemelen uzaylı) bir kadına Anakin ve Luke’un kullandığı mavi ışın kılıcını uzattığını görüyoruz. Artık baya baya aile yadigarı kıvamına geldi bu ışın kılıcı.

5

Sonraki sahne, X-Wing uçaklarının bir nehrin üzerinde göründüğü sahne. Ormanlarla dolu başka bir gezegene geldik bu sefer. Anlaşılan havada geçen bir aksiyona şahit olacağız.

6

Kısacık bir sahne ile Kylo Ren isimli yeni Sith Lordu’nun, üç dişli ışın kılıcını savurduğunu görüyoruz. Kylo Ren’in arkasından gelen iki Stormtrooper’ı ise seçmek gerçekten zor.

7

Daha sonra yeniden Jakku gezegeninde bir karargah olduğunu tahmin ettiğimiz yerde gerçekleşen patlamadan kaçan Finn ve Rey’i görüyoruz. Sol üst köşede ise bir TIE Fighter görünüyor. Aksiyon Jakku’ya kadar geliyor anlaşılan.

8

Bir sonraki sahnede Stormtrooperlar tarafından esir alındığını düşündüğümüz bir grup yerli görüyoruz. Sonra Kylo Ren kameraya dönüyor ve görmediğimiz birisine karşı güç kullanıyor. Buradan çıkarttığımız sonuç ise, Sithler’in tekrar güçlendiği ve savaşı tekrar başlattığı yönünde.

9

Stormtrooperlar’ın düzen alıp, arkalarında kocaman bir Sith bayrağı açıldığı sahne ise Distopya filmlerini aratmıyor. Muhtemelen platformun üzerinde tek başına duran lider, Kylo Ren (Belki de ustası. Darth Bane’den bu yana Sith usulü, bir usta ve bir çırak olmak üzere devam etti. Kylo Ren çıraksa, bir ustası da bulunuyordur.)

10

Ardından TIE Fighterların olduğu bir Sith hangarına yapılan saldırıyı görüyoruz.

11

Finn karakteri, Stormtrooper kostümüyle tekrar karşımıza çıkıyor. Muhtemelen içeri girmek için bu kılığa girmiş.

12

Yepyeni bir Star Destroyer bizi karşılıyor. Krom kaplama bir Stormtrooper görüyoruz. Henüz buna anlam yüklemek zor. Ancak Light Saber yerine, lazer tüfeği kullanıyor olması güce sahip olmadığı anlamına geliyor olabilir.

13

Veeeee karşınızdaaaa MILLENNIUM FALCOOOOON! Peşinde ise muhtemelen Kylo Ren’in ustası olarak karşımıza çıkacak Krom kaplama Sith var. Ancak dediğimiz gibi kendisinin ışın kılıcı yerine tüfek kullanması biraz kafa karıştırıcı. Ama Sith olduğu kesin.

14

Yaşlanmış bir Han Solo ve hiç değişmemiş bir Chewbacca. “Chewie, We’re Home” (Chewie, Evdeyiz) sözleri zaten her şeyi açıklıyor.

Eğer sizin de farkettiğiniz başka detaylar varsa, söyleyin ekleyelim.

- Yorumlar -