Disney, Star Wars‘u aldıktan sonra; önce Episode 7 bizimle buluştu, şimdi de en yakın gelecekte Rogue One bizleri bekliyor. Peki Rogue One nasıl bir film olacak? Bu filmden neler beklemeliyiz?

Öncelikle bu filmin Episode 3 ile 4 arasında geçtiğini belirtmek lazım. Film Darth Vader‘ın, Darth Vader olduktan sonraki döneminde geçiyor. Bu Vader fanları için bulunmaz nimet. Yine Vader’ı eski filmlerden hatırladığımız James Earl Jones seslendirecek. Bu da mutlu eden gelişmelerden.

Lakin filmde, benim gibi genişletilmiş evren (Expanded Universe) sevenleri hayal kırıklığına uğratacak etkenler mevcut. Örneğin bana göre tüm Star Wars külliyatının en karizmatik ismi olan Kyle Katarn bu film ile beraber canon olmaktan çıkarılmış gibi gözüküyor. Çünkü yerine o işi yapacak Jyn Erso diye bir karakter yaratılmış. Jyn Erso’nun adı Kyle Katarn ve sevdiceği Jan Ors‘un kombini gibi gözüküyor, böyle bir teori internette dolaşıyor.

rogue one

Kyle Katarn çift taraflı bir ajanken Rebellion‘a katılıp Death Star‘ın planlarını çalmıştı. Rogue One’da da görünen o ki Jyn Erso aynı şekilde planları çalan kişi olarak gözükecek. İnternetteki bir diğer teori ise Jyn Erso’nun, Rey‘in annesi olduğu yönünde. Kyle Katarn aynı zamanda bir Jedi‘dı. Hoş her zaman kendini, “Işın kılıcı olan bir adam” olarak nitelendirse de, güce baya hakimdi. Lakin çıkan ilk fragmanda Jyn Erso’nun güçle haşır neşir olduğunu hiç görmedik. Bu bağlamda Jyn’in Rey’in annesi olma ihtimali düşüyor. Ancak Disney’in ne yapacağı belli olmaz. Goofy, Rey’in babası deseler el mahkum izleyeceğiz.

Filmin kadrosunda bir diğer dikkat çeken isimse Mads Mikkelsen. Canlandırdığı karakterin adı ise Galen Erso. Jyn Erso’nun babası olarak filmde yer alacak. Kendisi filmde çok önemli yer oynayacak gibi gözüküyor, çünkü evren hakkında çok fazla bilgi sahibi birisi olarak betimleniyor. Filmde bir diğer tanıdık sima ise Jedi Outcast oynamış herkesin çok yakından, Star Wars evrenine aşina olanların ise bileceği Mon Mothma. Mothma, Rebellion’ın en önemli liderlerinden birisi konumunda. Aynı zamanda çok iyi bir politikacı. Fragmanda Jyn’e görevi veren kişi de o.

jyn erso

Film ara bir dönemde geçeceği için, bende çok fazla beklenti yaratmadı. Lakin yine de Star Wars filmi çıktığı gün biletimizi alıp izleyeceğiz, kaçarı yok. Benim ve genişletilmiş evrene hayran olan çoğu insanın favori karakteri olan Kyle Katarn’ı görememek ve görme ihtimalimizin çok çok azalması da üzücü neticelerden. Jyn Erso karakterine çok fazla alışamadım. Çünkü kafamızda o işi hep Kyle’a yakıştırdık. Belki Jyn Erso ve Mads Mikkelsen’in canlandırdığı Galen Erso bizlere bu algıyı sildirebilir. Zaten bir kısım çekimler iptal edildi ve baştan çekildi. Disney kesinlikle bu işi batırmak istemiyor. Bu filmle Star Wars ilgisini yüksek tutup Episode 8 ile çok güzel bir darbe vurma şansları varken, bunu heba etmezler diye umuyorum. Yazıyı burada bitirirken; güç sizinle olsun.

katarn2

Long Live Kyle Katarn

- Yorumlar -