Özellikle yeni teaserın çıkmasıyla ortalıkta bir lightsaber kavgası dönüyor ki sormayın. Kimileri yeni tarz lightsaberı oldukça beğenirken, kimilerinin de nefret ettiği aşikar.

Bu nedenle de, genişletilmiş evrenin derinliklerine inerek bu güne kadar çıkmış lightsaberları araştırma gereği duydum. Bakın Star Wars evreni hangi lightsaberlarla karşılaşmış:

 

1- Crossguard Lightsaber:

Star Wars: Force Awakens teaserında da karşımıza çıkan, aynı zamanda “Forked (Çatal) Lightsaber” adı da verilen saber tarzı. Oldukça nadir görülür. Sıradan lightsaberın yanı sıra bir veya iki adet eklentisi bulunur. Böylece kullanıcıya ekstra bir koruma sağladığı veya farklı saldırı tekniklerine imkan verdiği söylenir.

kylo ren

 

 Teaserdan önce, Roblio Darté isimli Jedi tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Rise of the Empire döneminde görülmüştür.

Forked_Lightsaber

 

 2- Curved-Hilt Lightsaber:

Bu lightsaber, tutma yerinden eğimli olarak gelmektedir. Aynı zamanda düello lightsaberı olarak da bilinmektedir. Dövüş sırasında avantajları olduğu kadar, blasterlara karşı dezavantajları bulunmaktadır. Kullanışı zor ve ustalık isteyen bu lightsaberı, Star Wars tarihinde sıkça görmekteyiz.

darth bane

 

En bilinenleri, Kont Dooku (Darth Tyranus) ve Darth Bane’dir. Daha çok Old Republic ve Rise of the Empire döneminde karşımıza çıkmıştır.

kont dooku

 

 3- Darksaber:

Bu saber siyah bir enerji oluşturmaktadır. Oldukça eski bir modeldir. Tip olarak metal kılıçlara daha çok benzemektedir. Son olarak Klon Savaşları animasyonunda karşımıza çıkmıştır. Bu animasyonda Darth Maul’u kullanırken görmekteyiz.

dark saber

 

 4- Dual-phase Lightsaber:

Kristalin odak noktasının modifiye edilmesiyle ortaya çıkan bu özel kılıç, normal bir kılıçın yaklaşık iki katı uzunluğundadır. İlk olarak Darth Vader’in bu tarz bir saber kullandığı görülmüştür. Daha sonra Luke Skywalker’ın çırağı olan Gantoris de buna benzer bir silah kullanmıştır.

vader kenobi

 

 5- Double-bladed Lightsaber:

Çift taraflı lightsaber olarak bilinir. Silahın her iki ucundan da ışın çıkmaktadır. Ustalaşması oldukça zor, ancak oldukça etkili bir silahtır. Rakibin aklını iki taraftan gelebilecek saldırıları hesaplamaya zorlar. Karşıdakinin hata yapma olasılığını artırır. En bilineni Darth Maul tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda Exar Kun’un da silahı double-bladed lightsaberdır.

darth maul 

6- Forcesaber:

Forcesaber (Güçkılıcı), karanlık tarafın enerjisini kristale aktaran bir Rakatalı icadıdır. Cumhuriyetten önce kullanılmıştır. Enerjisini karanlık taraftan aldığı için dikkatli kullanılması gerekir.

Battle_in_Ryo_Fortress-1024x578

 

7- Imperial Knight Lightsaber:

Standart bir lightsaber modelidir. Imperial Knightlar tarafından kullanılmıştır. 

imperial knight saber

 

8- Interlocking Hilt Lightsaber (Bağlanabilen Işın Kılıcı):

Bu silah çeşidi iki adet birbirine bağlanabilir kabzadan oluşmaktadır. Bu şekilde iki silah tek bir silaha dönüştürülebilir. En bilinen varyasyonu Asajj Ventress tarafından kullanılmaktadır.

asajj ventress

 

9- Lightclub:

Great Lightsaber olarak da bilinen bu silah biraz daha Greatsword kıvamındadır. Büyük ve geniş bir ışın yayar ve kullanması oldukça zordur. Mutasyona uğramış Gamorralı bir Karanlık Jedi olan Gorc tarafından kullanılmıştır.

Gorc

 

10- Lightfoil:

Eskrim kılıcı tarzında tasarlanmıştır. Dengeli ve hafif silahlardır. Mecrosa Order tarafından gizli olarak üretilmiştir. Belirli bir süre sonra güce sahip olmayanlar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.

Tapani_lightfoils

 

11- Lightwhip:

Işınkırbacı adıyla bildiğimiz bu silah manyetik bir kırbacın etrafını ışınla sarması şeklinde çalışır. Kullanması oldukça karışık ve zordur. Old Republic döneminde Sith Lady’si Githany tarafından kullanıldığı daha sonra da Nightsisters tarafından kullanıldığı görülmektedir.

Githany_lightwhip

 

12- Long-handle Lightsaber (Uzun-tutacaklı Işınkılıcı):

Bu saber çeşidi kabzanın uzunluğuyla bilinir. 

Darth_Chratis_Sebaddon

 

13- Lightsaber Pike (Mızrak Işınkılıcı):

Bu silah kısa bir ışın vermesine karşın mızrak uzunluğunda bir kabzaya sahiptir. 

Marek_vs_ESG

 

14- Protosaber: 

İlk lightsaber dizaynı olarak kabul edilen bu silah artık kullanılmamaktadır. Kabzanın enerjiyi çektiği harici bir batarya bulunmaktadır. Kabza bu bataryaya kablolar aracılığı ile bağlıdır. 

Karness Muur 3

 

15- Sabercane: 

Değnek kılıç olarak da geçer. Değnek görünümünün içinde ışınkılıcı saklıdır. 

SinubeSabercane

 

16- Lightsaber Shoto:

Kısa ışınkılıcı modelidir. Yoda ve Luke Skywalker bu çeşit bir lightsaber kulanmaktaydı. Oldukça yaygın bir saber çeşididir.

yoda

 

17- Guard Shoto:

Kabzasına doksan derecelik bir tutacak bulunan oldukça nadir bir ışınkılıcıdır. Diğer lightsaberları engellemek için kullanışlı olduğu belirtilmektedir.

guard shota

 

18- Sith Lightsaber: 

Sith Lordları için özel olarak tasarlanmış bir lightsaber modelidir. Sithlerin büyük çoğunluğu bunu kullanmaktadır. 

sith-lightsabers-

 

19- Training Lightsaber:

Eğitim için tasarlanmış bu silah oldukça düşük enerji içermektedir. Kalıcı yaralanmalara neden olmaz. Basit yanıklar ve uyuşmalara neden olur.

Training_lightsabers_ST

 

20- Sith Training Lightsaber:

Sith eğitim ışınkılıçları, Pelko böceğinin zehriyle dolu olduğu için isabet ettiği bölgede, sanki o uzvu kaybetmiş etkisi veren ufak felçler yaşatır.

 

SithTraining-BoS

Son olarak, bunların dışında çeşitli elementlerin kullanılmasıyla oluşan ışınkılıçları da mevcuttur.  (Firesaber, Icesaber, Voltsaber gibi)

300px-Darth_Maleval

Sizin favori lightsaberınız hangisi?

 

- Yorumlar -