EA, oyunculardan gelen çok sert tepkilere dayanamadı ve geçici(!) olarak da olsa Star Wars Battlefront 2’nin oyun içinde lootbox’ları almanızı sağlayan para birimi olan “Crystal”ların alımını durdurdu. Ancak tamamen kaldırmadı, düzenleme yaptıktan sonra geri açacaklarını belirtiyorlar.

 

 

Kristal’leri gerçek para ile alarak kutular açıp, içinden Star Kartlar, geliştirmeler, araçlar ve karakterlerin düşmesini bekliyorsunuz. Ancak bu eşyaları, oyun içerisinde de, ödül sistemi kapsamında toplayabiliyorsunuz. Sorun da bu noktadan çıkıyor. Ödüllerden düşen eşyaların “drop rate”leri ve ödüllerin genel olarak “ödül” hissiyatı vermesi durumu çok düşük olduğundan iş “parayı veren düdüğü çalar” durumuna geçmesinden dolayı oyuncular çıldırmış durumdalardı.

Geçici olarak bu sistemin durdurulması çözüm değil. Ayrıca “Micro-transaction” olarak adlandırılan, oyun içi satın almalardan firmaların çok iyi para kazanması da aslında ciddi bir paradoks oluşturuyor. Oyuncuların bir kısmı bu sistemden nefret ederken, bir bölümü de para harcayıp sisteme hizmet ediyor. Firmalar da tamamen kaldırmak yerine, güncellemeler ile birlikte bu sistemi, oyuna daha az etki eder hale getirmeye çalışıyorlar. Ama zaten vuracakları parayı vurmuş oluyorlar.

- Yorumlar -