Herkese tekrardan selamlar!

Beni bilen bilir. Albümleri genelde kasetten dinlemeyi severim. Buradaki yazılarımı takip edenlerin bildiği gibi genellikle Ekstrem Metal dinliyorum. Ekstrem Metal hakkında ve Metal Müziğin geneli hakkında sizlere Rehberler ve incelemeler yazmaya çalışıyorum. Her ne kadar kasetten müzik dinlemeye bayılsam da. Arada teknolojinin nimetlerinden de faydalanmayı seviyorum. Her zaman kaset bulmak kolay olmayabiliyor takdir edersiniz ki… Genellikle son yıllarda çıkan albümleri pek beğenmediğimi de biliyorsunuzdur. (Genellikle Old School Eski Usul Metal severim) lakin son zamanlarda çıkan bazı albümler, dikkatimi üzerine çekmeyi başardı. Spotify’ı bilgisayar üzerinden kullandığım için. “Bir albüme bakıp çıkacaktım” yapabiliyorum. Her zaman olmasa da 😊 Gelin isterseniz son zamanlarda dikkatimi çeken Spotify üzerindeki albümlere kısaca bakalım.

Dark Funeral – “Where Shadows Forever Reign”

Bu albüm öncelikle 2016 yılında çıktığında önyargıyla yaklaşmıştım. Bildiğiniz üzere Dark Funeral’ın eski vokalisti “E. M. Caligula” gruptan ayrılmıştı. Bundan önce çıkardıkları “Attera Totus Sanctus” albümünde ve önceki albümlerde kendisinin sesine çok alışmıştım. Kaydına girdiği son albümde de aşılamaz, üstüne çıkılamaz bir performans göstermişti. Zaten kendisi Klasik Müzik eğitimi, Şan dersleri alarak diyaframdan nasıl çığlık atılacağını öğrenip, tüm Black Metal vokalistlerinden bir adım önce geçmişti. Grubun geriye kalan kurucu tek üyesi Lord Ahriman ise kötü bir işe onay vermeyeceğine emindim. Bu üzüntü ve kayıp duygularla albüme başladım. Hatta ilk Single’ı dinleyip emin olamamıştım. Daha sonra tekrar ve tekrar dinleyince albüm resmen bağımlılık yaptı. Hala dinliyorum. Yeni vokalist Heljarmadr ise gerçekten harika bir performans sergilemişti. Zaten Caligula Angelus Exuro Pro Eternus albümünde iyice saçma sapan sözler yazmaya. Kafayı sıyırmaya başlamıştı. Taze Kan ise albümü altın bir cevher gibi parlatmıştı. Sonuçta harika bir albüm olmuş tavsiye ediyorum. 2016’da başıma gelen en iyi birkaç şeyden biriydi. Çünkü uzun zamandır yeni bir Dark Funeral albümü bekliyordum.

Albümde ki Favorilerim: Unchain My Soul, As I Ascend, Temple of Ahriman
Puanım: 8,5/10

Darkthrone – “Arctic Thunder”

Elbette bildiğimiz manada Darkthrone sounduna hayran kalanlar için yeni bir şeyler dinleme vakti gelmişti. Takvimler 2017’ yi gösterdiğinde Kutuplardan gök gürültüsü yükseldi 😊 Bu hepimiz için harika oldu. Darkthrone nasıl anlatsam çok bilindik kendine has bir soundu ve yer altı başarısı bulunan bir grup. Ve hep öyle de kaldılar. Özü daima hissettiler. Yalnızca en sevdikleri iş olan Ekstrem Metal’i yaptılar. Bazı albümlerde Black Metal ağır bastı. Kimilerinde farklı denemelere gittiler. Ama onlar hep bizim Yer Altı Savaşçılarımızdı. Hiçbir zaman popüler olmak için trend işlerin içine girmediler. Daima hep bildikleri Kuzeyli Usulü Ekstrem Metal çaldılar. Genellikle Black Metal’ e yakın durdular. Daima doğru bildikleri işi yaptılar. Sırf on yıllardır Ekstrem Metal çaldıkları için bile takdir edilmeleri gerekiyor. Düşünsene yeni gruplar iki üç albüm sonra soundu yumuşatıp hemen; “Biraz da elaktronikten emelim he mi? Şu aralar peynir ekmek gibi satüyür usta” diye yavşasada. Bu adamlar asla öyle kaygıları olmadı. Siz Darkthrone’ u tanıyın diye böyle yazıyorum. Albüm nasıl derseniz şöyle cevap vereceğim; “Darkthrone sounduna alışamayanların anlamayacağı tatta bir albüm”

Albümde ki Favorilerim: Tundra Leach, Burial Bliss, Boreal Fiends, Arctic Thunder
Puanım: 9,0 / 10

Cannibal Corpse – “Red Before Black”

Tıpkı az önce bahsettiğim grup Darkthrone gibi Cannibal Corpse’ta yıllardır aynı bildiği işi yapıyor. Ama Darkthrone Black Metal tarafında Cannibal Corpse ise Death Metal tarafında. Cannibal Corpse’un alametifarikası ise; Sert, Seri, Vahşi, İlkel ve Barbarca bir Death Metal örneği. Cannibal Corpse defalarca sansür ve yasaklama yemiş bir gruptur. Klipleri sansasyoneldir. Death Metal’e hak ettiği klipleri verir yalnızca. Genellikle korkutucu sert bir imajı vardır. Her albümünde daha sert daha seri ve daha barbarca çalmaktadırlar. Grubun bu son çıkan albümü ise 2017 yılında kulakları bombalamaya geldi. Yoğun bir saldırı gibi yakıp yıkmak için can atıyor. Ne kadar sert ne kadar seri o kadar iyi diyenlerdenseniz. Buyurun sizin albümünüz burada. Ne zaman Cannibal Corpse’tan bahsedilse aklıma lise de gömleğimin altına giydiğim hala sakladığım Cannibal Corpse tişörtüm ve yine o yıllarda taktığım kumaş Cannibal Corpse bilekliğim gelir. Ne günlerdi ama. 2000’lerin ortalarına denk gelir. Efsane zamanlardı. O yüzden Cannibal Corpse’un yeri bende her zaman ayrıdır. Daima albümleri çıktığı ilk gün dinlerim. Beni hiç yanıltmazlar. Her zaman ihtiyacım olan sert ve seri vahşi ilkel Death Metali yaparlar. Tavsiye olunur.

Albümde ki Favorilerim: Red Before Black, Code of the Slashers, Only One Will Die
Puanım: 9,5 / 10

Trees of Eternity – “Hour of Nightingale”

Bundan 3 – 4 yıl önce bloğumda demolarıyla ağırladığım efsane grup. Hem efsane hem talihsiz grup. Kendileri Doom Metal icra etmektedir. Doom Metal’in alametifarikası depresif, yavaş, uyuşmuş olması hiçbir acelesinin olmaması. Sürekli sert müziklerden yorulan ruhunuza iyi gelmektedir. Grubun efsaneliği şuradan gelir. Albüme ismini veren vokalistleri Aleah Stanbridge’ ın insanüstü inanılmaz cennetsel bir sesi vardır. Lakin kendisi henüz 39 yaşındayken gencecik yaşta bu güzeller güzeli kadın kanserden vefat etmiştir. Ne acı kayıp ☹ (Sesinle az uykuya dalmadım aah yaşasan da yeni albümlerde kayda girsen ☹) Yalnız kendisi ölmeden önce grupla birlikte bir demo bir de albüm kaydedebilmiştir. Albümün kayıtları tamamlandığı esnada ise vefat etmiştir. Bu albümü açın ve sadece uzaklaşın. Hatta internetten demolarını indirin. (Biliyorsunuz ki demo indirmek suç değildir. Hatta Gruplar demo ne kadar kişiye ulaşırsa o kadar sevinirler) Sonra bu uğursuz melodilere kendinizi kaptırın. Yalnızlığı depresifliği tadın. “Ahh be ne günlerdi” diye nostalji tatları yakalayın. Bir de üzülün 39 yaşında vefat eden zalim ölümün bizden aldığı cennetsel sese üzülün. ☹ Kısaca uzaklaşma izole olma kafa dinleme müziğidir. Uykuya dalarken de iyi gider.

Albümde ki Favorilerim: Eye of the Night, Broken Mirror, Condemned to Silence ft Mick Moss, Sinking Ships
Puanım: 10 / 10

- Yorumlar -

Yazar Hakkında

In a press release from map of Spain and Portugal google maps, it was stated that both Spain and Portugal were listed as the warmest countries in Europe. Their capitals, Madrid and Lisbon were mentioned as the two countries where they experience the warmest climate. The company's website in these two cities can be found at Google Maps. Just go to the map to see the data. Another part of this press release states that this kind of data is given in Google Maps because of the extreme climatic conditions in those countries. It is the reason why it is much warmer in Portugal than it is in Spain. As such, Google Maps is displaying the data to show the typical weather conditions in those two countries. During the summer season, Lisbon has warm weather compared to Madrid. This does not mean that there are no places with cooler temperatures, but when you want to enjoy a place that is sunny, you would prefer a place like Lisbon or Madrid. It is a fact that all of the old continents including Africa are now made up of different countries. This includes the Americas and Asia. The only difference between the continents is that with the former, everything has been completely remade, and it is much hotter and wetter here. Maps are here to help us stay connected to the old continent and know the names of those places and their climates, and the same thing applies with the countries that are now present in the World.

İlgili Yazılar