THAAL SİNESTRO 

Gelmiş geçmiş en büyük Green Lanternlerden biri olan Sinestro; güç tarafından bozulduktan sonra Evrenin Koruyucuları tarafından, Green Lantern birliğinden kovuldu. Nihai başarısını gerçekleştirmek ve bozulmuş olduğunu düşündüğü Evrenin Koruyucularını yok etmek için Parallax‘ı kontrol etmeye başladı. Yani “korku özünü“.

John Broome ve Gil Kane tarafından, Hal Jordan ve tüm Green Lantern birliğinin düşmanı olarak yaratıldı. Ağustos 1963’te Green Lantern#7’de ilk olarak ortaya çıktı ve 745 kadar basımda yer aldı.

4644182-hal+sinestro

Sinestro ve Hal Jordan

KARAKTERİN KÖKENİ

Thaal Sinestro, aslen gezegeni Korugar‘da bir antropolog yani bir insan bilimcisiydi. Düzene karşı doğuştan gelen bir yakınlığı vardı. Antik harabeleri titizlikle yeniden inşa etmekteydi. Bu inşalardan birisinde, yaralı Green Lantern Prohl Gosgotha ve gemisi çakıldı. Yüzüğünü, onu kovalayan Qward silahçısını zor da olsa yenebilmesi için Sinestro’ya, yenilediği sayısız harabenin karşılığı olarak verdi. Dövüş bittikten sonra Gosgotha yüzüğü, onu hayatta tutabileceği için geri istedi. Ancak Ancak Sinestro bunu yapmak yerine onun ölmesine izin verdi. Böylece onun yerini alabilirdi. Koruyucular onun bu hareketinden habersiz Sinestro’yu 1417. sektörün Green Lanterni yaptılar.

 

GÜMÜŞ VE ALTIN DÖNEM2632709-sinestro___pask_colors_by_spiderguile_d4fmxai

Sinestro Green Lantern birliğinin en iyi adamlarından birisiydi. Sağladığı mükemmele yakın uzay sektörü sayesinde hem birlik arkadaşları, hem de koruyucular ona saygı duyardı. Ancak Zümrüt Şafak 2 (Emerald Dawn II) sırasında Sinestro, 2814. sektörün Green Lanterni Abin Sur‘un ölümünden sonra,
Hal Jordan adında bir çırak üstlendi.

Sinestro, Jordan’ın çoğu taktiğinden tiksinmişti, ve görünüşte ona karşı hiç toleransı yoktu… O, Dünyadaki suçluların hayatlarını gözardı ediyordu ve arada Hal olmasa hapsedilmiş olan ya da olmayan sayısız suçluyu öldürürdü. Yeni Green Lantern’e Güç Yüzüğü takmanın kuralları ve özelliklerini öğrettikten sonra çok geçmeden kendi sektörüne döndü. Her ne kadar istememiş olsa da, Hal’ı da yanında götürmek zorundaydı.
Korugar’da, Sinestro’nun uzay sektörü ve kendi gezegeninde, Hal Jordan, ustasının başarısının ardındaki korkunç sırrı keşfetti; bütün gezegeni üstün güçleriyle ve ona karşı gelmeye cüret edenleri yok ederek köleleştirdi.

Sinestro, panik içinde yokluğunda ne kadar kötülüğün meydana geldiğini düşünürken, merakla ona karşı saldırmak için hazırlanmış olan gezegeniyle savaştı. Öyle ki; Hal bile onlara, Sinestro’ya saldırırken yardım etmişti. Sinestro, arkadaşım dediği insandan ve ona taptıklarını düşündüğü gezegeninden büyük bir darbe almıştı… Ve Korugar halkı Hal’ın zaferine minnettardı. Küçük düşürülmüş ve öfkeli Sinestro dünyaya döndü ve Hal da onu uygun bir mesafeden takip etti.

Dünya’da Hal ve Sinestro; Koruyucuların onları yakalayıp Oa‘ya, Sinestro’nun kendi sektörüne karşı işlediği suçlar yüzünden yargılamak üzere geri getirmeleri için yolladığı robotlar tarafından pusuya düşürüldüler. Orada Koruyucular, Büyük Sinestro’yu yaptıkları yüzünden suçlu buldu (Hal onun aleyhine ifade verdi) ve Koruyucular ölüm emri vermeye yetkili olmadığı için onu yüzüğünden, maskesinden ve GL nişanlarından alıkoyarak, Qward’ın Anti-Madde evrenine sürdüler.

Qward’da yeni müttefikleri Qward silahçılarıyla birlikte; Green Lantern yüzüklerinin etki edemeyeceği, sarı katışıklıktan yeni bir güç yüzüğü dövdü. Ve eski müttefiklerini yok etmek için yaptığı kurnazca plan serisini hazırladı. Genelde yüzüğünün bir çok saldırıya bağışıklığı olması sebebiyle bütün birliği kendi başına def edebilirdi ancak Hal Jordan muazzam iradesiyle Sarı Katışıklığa karşı gelebiliyordu ve böylece Sinestro’yu yenebildi. Defalarca…

Bir noktada, Sinestro ölümünden sonra zihnini Yeşil Merkez Güç Bataryası‘na transfer edebildi ve bütün Green Lantern birliğini güç kaynaklarından ayırdı. Hal Jordan, fener dostlarının güçlerini düzelmeyi denemek için güç bataryasına girdi. Sinestro’nun ruhunu yenip onu orada güçsüz bir şekilde, sonsuzluk boyunca bataryaya hapsetti. Bir kez daha, Sinestro düşmanına hileli bir tuzak kurmuştu. Jordan’ı parazit Parallax’la, Green Lantern’ın zayıflığı sarı rengin kaynağıyla bozmuştu.

Uzaylı savaş lordu Mongul ve Hank Henshaw, Hal Jordan’ın evi Coast City’ye ve içinde yaşayanlara atık koyduğunda. Jordan, öfke ve kederle adeta kendisini kaybetti (Çok pis dellendi bak). Kederi Parallax’ın özünün onu ele geçirmesine ve onu Green Lantern birliği ve çoğu koruyucuyu öldürmesine yol açtı. Onu durdurmak için çaresiz bir teklifle Sinestro’yu merkez güç bataryasından serbest bıraktılar. Jordan, Sinestro’yu boynunu kırarak (Evet, DC de meşhur bu hareket) mağlup etti. Ancak bu Sinestro, bataryada hapsolmuş gerçek Sinestro tarafından yönlendirilen bir sertleşmiş ışık inşasıydı. Hal bataryayı yok ettikten ve enerjisinin çoğunu absorbe ettikten sonra, Sinestro kaçabildi ve kayıplara karıştı (Saklandı).

Sinestro, Hal Jordan’ın ölümden dönüşü ile Parallax’ın varlığının ortaya çıkmasından sonra, saklandığı yerden çıktı. Sinestro, yüzüğü dövüşte hasar görünce anti-madde evrenine geri çekilmek zorunda kaldı.

Sinestro, Villains United hikayesi sırasında kısaca geri döndü. Ve Secret Society of Super Villains‘in (Süper Kötülerin Gizli Örgütü), Freedom Fighters (Özgürlük Savaşçıları) katliamına karıştı.

 

MODERN DÖNEM

Yeşil Fener olarak bile Sinestro soğuk, kibirli, egoist ve sertti. Ayrıca GLC FIFTYSIXevrende düzeni sağlamak için ne gerekiyorsa yapardı. Bu onun Green Lanter Birliği’nden uzaklaştırılmasının nedenlerinden birisiydi. O ayrıca stratejist ve kontrolcüydü. Tıpkı kızını önemsemek ve evrene düzen getirmek gibi iyi özelliklere sahip olduğunu düşünüyordu.

Sinestro’nun gözünde Green Lantern Birliği, Sinestro Birliği Savaşı‘nı (Sinestro Corps War) kaybetmişti.Çünkü öldürme hakkı Oa Kitabı‘na (Book of Oa) da onun orijinal amacını haksız çıkarıyordu: Metotlarını adilleştirmesi gerekiyordu.

Sinestro; Koruyucların yapamadığı evrene düzeni getirme amacıyla, Sinestro Birliği (Sinestro Corps) olarak anılan sarı-yüzük-taşıyan korku tacirlerinden oluşan bir ordu topladı ve Sinestro Birliği Savaşı (Sinestro Corps War) adlı olayı başlattı. Birliği, planlarının parçası olarak Yeşil Fener Birliği’ni korkutup ölümcül kuvvet kullanmaları için ortaya çıkardı. Sinestro, Koruyucular tarafından ölüm cezasına çarptırıldı ve cezanın gerçekleştirilmesi için Korugar’a yollandı. Korugar yolunda (Korugar’a giderkene) Sinestro Birliği’nden bir grup onu özgür bırakmayı denedi ama Atrocitus ve onun Red Lantern‘ları iki taraftan saldırınca durduruldular. Blue Lantern Savaşı sırasında Saint Walker ortaya çıktı ve Hal Jordan’a, Sinestro’nun gelecek Blackest Night (En Karanlık Gece) ile yüzlemesi için hayatta kalmak zorunda olduğu bilgisini verdi.

Korugar’da, Prenses Lolande‘yi alıkoydu ve kızı Soranik Natu ile yüzleştirildi. Ona, iktidarı elegeçirdiği zaman annesinin nasıl kaçtığını anlattı. Onu işaretleyip, bir verici yerleştirebildi. Böylece yerini her zaman bilebilecekti. Hayatı boyunca onu bir kaç kere daha ziyaret edebildi ancak hep gizlenerek. Ona ayrıca, onunla Korugar’a barışçıl bir şekilde düzeni getirdiği için ne kadar gurur duyduğunu söyledi.

 

GÜÇLERİ VE YETENEKLERİ

Sinestro’nun sarı yüzüğü normal yeşil yüzüğün güçlerini ve ek olarak birkaç gücü daha içerir.

Hareketlendirme2665815-sinestro_by_kenaustinart1_d5goeti

Yapay zeka

Hırsız Alarmı

İletişim Cihazı

Enerji Projeksiyonu

Enerji İnşası

Uçuş

Görünmezlik

Madde Manipulasyonu

Zihin Kontrolü

Enerji çekme

Dönüşüm

Elektromanyetik tarama

Solucan deliği ve bükme geçitleri

Zaman yolculuğu

İyileşme

Enerji Kopyalama

Cep Evrenler

Korku uyumlama

Yıkılmaz irade

Yıkılmazlık

YETENEKLERİ:
Yumruk yumruğa dövüş (Sonsuz Yumruk Tekniği)
Qwardlı (Sarı) Yüzük Ustalığı
Green Lantern Yüzük Ustalığı

GÜÇ: Sınıf 100+
İnşaalarıyla 100 ton üstü ağırlıkları, çok az bir efor sarf ederek kaldırabilir.

ZAYIFLIK:
Düzen ve kontrole takıntılı bir adam olarak, duygularını hep sıkı bir çizgide tutmuş olan Sinestro. Bu duygularını kontrol edemediği nadir durumlarda köşeye sıkışır.

GalleryComics_1920x1080_20150401_SINESTRO_ANNUAL_1_550cc7d5e841a8.37628497

DC Comics karaktlerinden ATROCITUS incelemesi de ilginizi çekebilir. Ulaşmak için buraya tıklayın!

- Yorumlar -