#DumpStarWars’çular ağlıyor hajum. Rogue One: A Star Wars story Amerika’nın en büyük boykot çağrılarından birisine maruz kalmasına rağmen, açılış haftasında 300 milyon doları yakaladı.

Duydunuz mu bilmiyorum ancak Rogue One öncesinde internet üzerinden bir boykot çağrısı yapılmıştı. Mark Dice isimli yazar ve analistin yaptığı bu boykot çağrısına göre Star Wars’un son filmi feminist propaganda yapıyormuş ve ayrıca Mark Hamill’in, Luke Skywalker’ın eşcinsel olabileceği yönünde yaptığı yorumlar Star Wars’u boykot nedeniymiş.

Amerika’da Donald Trump’ın büyük destekçilerinden olan Dice’ın çağrısına aşırı sağ kanattan destek de gecikmedi. Projeyi Clinton destekçisi olarak gören Trump tayfa, Rogue One’ın senaristinin açık bir şekilde Clinton’u desteklediğini açıklaması üzerine iyice saldırıya uğramış hissetti ve kampanyayı büyüttüler.

Açıkçası #DumpStarWars pek de başarılı olmuş görünmüyor çünkü Rogue One, daha şimdiden Amerika Birleşik Devletleri’nde 155 milyon dolar ve diğer ülkelerde 135 milyon dolar olmak üzere neredeyse 300 milyon dolar hasılatı gördü.

Gerçi buna rağmen kampanyayı destekleyen yazar Cernovich, galibiyet ilan etmekte gecikmedi. Nedeni ise Rogue One’ın, Force Awakens’dan 100 milyon dolar kadar daha az hasılat yapması.

Açıkçası Disney’in bu boykotu çok da ciddiye aldığını düşünmüyorum. Çünkü evreni yeniden genişletmeye başlayan Disney, filmin büyük ölçüde olumlu tepki görmesi ve büyük bir hasılat yapması üzerine yeni spinofflara daha da sıcak baktığını belirtti.

- Yorumlar -