Merhabalar, bir ara Re-volt adında uzaktan kumandalı araba yarışı vardı ama artık günümüzde neredeyse ismini hatırlayan kimse kalmadığını görüyorum? Bugünki konumsa Revolt’un Şu Anki Durumu anlatacağım ama olaya iki taraftan bakmaya çalışacağım ama yazıdaki olayların taraflarıysa 1. firması ve 2. hayranları üzerinedir.

Yazıya başlarken ciddi ve sıkıcı durumdan bahsedeyim. İlk Re-volt oyunu Acclaim tarafından yapılmış olup 1999 yılında piyasaya çıkmıştır. Daha sonra Acclaim 2004 yılında battığı için elindeki oyunu WeGo Interactive adlı şirkete satılır. Arkasından 2009 yılında satın alan şirket oyunu telefonlar için yeniden yaparak devam ettirir. Arkasından 2. ve son olarak 3. oyunu çıkartır ama asıl serinin o havasını öldürmüş bir oyun olduğunu gördüm.

Şimdi şirket alanında işler bu şekildeyken bir de hayranlar ne yapmış ondan bahsedeyim. Huki ve jigebren adlı iki kişi oyunu en baştan başlayıp Re-Volt 1.2’yi icat ederler, amaçları oyunu daha hatasız oynamasını sağlamaktı ve onu yapmakla sınırlı kalmayıp oyunu çarpraz platform destekleyen Re-Volt Open GL’yi  ortaya çıkardılar.

Burada olayları kısaca özetledim ama iş detaylaştıkça daha iyi anlayacaksınız. Her şey, We Go Interactive adlı G. Koreli şirket oyunu satın almasıyla başlıyor. Oyun için kurulu olan forumlardan bir tanesini resmi forum yapıp diğer tüm forumları kapattırmak istemesiyle Re-volt hayranları o firmadan nefret etmeye başlamıştır. Ne yalan söyleyeyim, ben de deli gibi oyunu takip ediyorum, o olayı görünce sinirlerim gerildi.

O olaydan sonra, firma Re-Volt v1.2 sürümününü GOG üzerinden ücretli olarak sundu ama ne sunuştu? Yapımcılar anlayacağınız işi eline yüzüne bulaştırdı ve bu durumu hemen GOG yönetimine bildirilip oyun ortadan kaldırılmıştır. Tabii, bu süreçte bu olay esnasında benim midem bulanmadı değil, iğrençsin We Go!

Daha sonra Re-volt telefon sürümü çıkar ama insana sorar! Hocam siz bizimle alay mı ediyorsunuz? Oyunun telefon sürümünde bedava ve paralı sürüm yapmak senin haddine mi? Bundan sonra Re-volt dünyası bölünmeye başladı, bir tarafta We Go oyunu yaptığı diye sevinen diğer tarafta ondan nefret edenler, devam edeyim.

Arkasından uzun bir sessizlik oldu firmada, meğer 2. oyunu hazırlıyormuş. Oyun biraz farklılaştı, mesela tüm arabaların çıkartılması ve az arabayla yoluna devam etmesi, ücretsiz olmasına rağmen para yolma (!) oyunu olmuş dersem yanılmam. Arkadaş, bir oyunun içine cidden kolayca edilebiliyormuş, bat emi We Go!

Artık benim umudumu paramparça eden oyuna yani 3. oyuna geleyim. Arabaların adı ve görüntüsüne eyvallah ama şu haritalar ve obje sisteminin tamamen kaldırılıp değiştirmek ne iş? Oyunun o havasını söndürdükten sonra yemişim senin Re-volt’unu. Kimse alınmasın, ona oyun demiyorum bile.

Firmada işler böyle şimdilik ama zamanla ne olur bilemem, firma akıllanırsa hakkını vere vere korurum ama oyuna acı çektirmeye devam ederse bu kadar üzerine yürümeye devam ederim. Yine de demeden edemeyeceğim, Re-Volt 4 çıkarsa bu tarz olursa Re-Volt dünyası çöplüğün dibini görür.

Hayranlar bu alaylardan etkilenmedi değil ama ellerinde ki koz Re-volt sevenlerine su serpttiğini söylemek isterim. İlk olarak Re-Volt’u daha iyi çalışması için ve hatasız oyun denemeyi sunmayı amaçlayan Re-Volt v1.2 çıkardılar ama sürekli güncelleyerek devam ettiler, firmanın iyiliğini de unutmamak lazım. Oyunun bu sürümünü bilmesine rağmen el bile atmadı, atarsa her halde hayranlar bayağı sinirlenecek gibi gözüküyor.

Re-Volt Open-GL sürümünün nasıl ortaya çıkmaya başladığını anlatayım? Huki ve Jigebren açık kaynak kodlu sistemlerde oyunu denerken normal halinde bile düzgün çalıştığını fark etti ve bunun üzerine yazılımlarını daha iyi güçlendirmek ve oyunun altyapısını daha iyi hale getirmek için bu sürümü çıkardılar.

Bugüne kadar yapılan en büyük değişikler, oyunun Toytanic 1 haritasındaki yarış başındaki, bize yıldızın verilme sorunu giderildi. Dreamcast sürümü ana sisteme eklenmesi ve bunun tamamen kontrolünü sizlere bırakma özelliği eklendi. En önemlisi artık 1 araba içerisinde 11 adet farklı renk deposuna sahip olabiliyorsunuz ve en önemlisi, artık son tur ibaresi özelliği geldi. Daha ne olsun de mi?

Şimdi size soruyorum, We Go Interactive firması Revolt için uğursuzluk getirdiğine inanıyor musunuz?

Saygılarımla,

Oh be rahatladım, bugüne kadar birikmesine şaşırdım.

- Yorumlar -