Başlık PS vita hakkında bir korku hikayesi yazıyormuşum gibi bir hava verebilir, fakat bugün konuşmak istediğim konu tam olarak bu. Oyun dünyasında son zamanlarda yaşanan en büyük başarısızlıklardan biri olan PS Vita, garip bir şekilde başarısız olmasıyla birlikte oldukça iyi bir konsoldu. Peki PS Vita neden başarısız oldu? Konsolu bir dönemin en çok beklenen konsoluyken tozlanmaya yüz tutmasına sebep olan etken ne? Görelim.

#GameChanger

Son bir yıldır oyun dünyasının en popüler konsolu şüphesiz ki Nintendo Switch. Yeni neslin bir diğer büyük başarısızlığı olan Wii U’dan dersler alan Nintendo, Switch ile harika bir melez konsol yaptı. İnsanların televizyonları başında oynadıkları oyunu tek hareketle ceplerine koymaları piyasaya damga vurdu. Fakat bu tip bir mantığın ilk ürünü Switch değil, PS Vita’ydı. Sony’nin PS Vita ile amaçladığı şey basitti; el konsolunda AAA oyunlar çalıştırmak. Bunu büyük ölçüde başardılar da, ancak Vita’nın bir diğer özelliği de Sony’nin o zamanki altın çocuğu PS3’ün oyunlarını internet üzerinden oynatabilmekti. Yani kısaca PS3’te oynadığınız oyuna “Remote Play” özelliğiyle Vita’nızda sokakta devam edebiliyordunuz. Tanıdık geldi mi?

Tabii ki PS Vita yalnızca bir uzaktan kumanda değildi, konsol için çıkan oyunlar da grafik ve performans açısından PS3 ve Xbox 360 ile yarışır nitelikteydi. Hatta konsol için insanlar o kadar umutluydu ki, Oyungezer’deki bir incelemede 3DS için “Vita çıktığında toz tutacağı için çok üzülüyorum” cümlesi bile geçiyordu. Ev konsollarının yanında PS Vita için çıkan oyunlar arasında Mortal Kombat, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Rayman Legends ve hatta Borderlands 2 gibi oyunlar yer alıyordu ve ne olduysa bu konsol başarısız oldu. Neden başarısız oldu? Çünkü Sony.

Altın Evlat’tan Üvey Evlat’a

PS Vita eğer şu an 3DS’i satışlarda geçmemiş, mobil oyunculuğu baştan aşağı değiştirmemiş ise sebebi şüphesiz ki Sony’dir. Öncelikle konuya en başından, yani fiyattan başlayalım. PS Vita ilk duyurulduğunda iki farklı modelle duyuruldu ve bunlardan biri Wi-Fi versiyonu, diğeri ise içine SIM kart takıp mobil internet kullanabildiğimiz 3G versiyonuydu. Wi-Fi versiyonu ABD’de 250$ fiyat etiketi ile satışa çıkarken, 3G versiyonu ise 300$’ı gördü. Buraya kadar her şey normal, peki harcamalarımız burada mı bitiyor? Elbette hayır. Konsolun en büyük eksiklerinden biri konsolun bünyesinde bir hafıza birimi olmaması, bu demek oluyor ki ekstra hafıza kartı satın almamız gerekecek. “Ee 3DS’te de var bu sıkıntı, ne var bunda?” dediğinizi duyar gibiyim. Fakat 3DS hafıza birimi için standart SD kartlar yeterli iken, PS Vita için yalnızca Sony’nin konsola özel çıkardığı hafıza kartlarını satın alabiliyordunuz. Bu hafıza kartlarının fiyatları ise dudak uçuklatacak nitelikteydi, öyle ki en yüksek model olan 64 GB’lık kartın fiyatı konsolun fiyatının yarısı kadardı. Bu sıkıntı ise insanların PS Vita gibi kendi ekosisteminde takılan bir konsoldan uzaklaşıp her türlü oyuncuya kucak açan 3DS’e yönelmesine sebep oldu.

Elbette ki sadece hafıza kartları koca konsolu öldürecek kadar büyük bir sebep değil, ancak sıkıntılar burada bitmiyor. Konsolun çıkış oyunları bile başlı başına faciaydı ve aralarındaki tek “iyi” diyebileceğimiz oyun Uncharted: Golden Abyss’ti. Çıkış oyunlarının hepsi sanki Sony üçüncü parti şirketleri “konsolun özelliklerini göstermek zorundasınız yoksa sizinle bir daha çalışmayız” diye tehdit etmiş gibi kasıntı kontrollerle doluydu. Yok atlamak için ekranı kaydır, yok kanoyu sürmek için arka panele dokun… Hal böyle olunca Vita’nın hemen hemen her çıkış oyunu Metacritic notlarında sınıfta kaldı ve insanlar kötü oyunlarla dolu bir konsolu almaya sıcak bakmadı. Evet, 3DS’in de çıkış oyunları çok parlak değildi. 3DS de ilk çıktığında piyasada çok zorlanmıştı ancak Nintendo 3DS’in yaşaması için elinden geleni yaptı ve başarılı oldu. Buna karşılık Sony ise konsoldan ümidi erkenden kesti.

Düşene Son Tekme: PS4

PS Vita’nın ölümüne sebep olan en önemli faktör ise PS4’ün ortaya çıkışı oldu. Batı’da 2012’de çıkan Vita’nın henüz sorunları ortadan kalkmamışken ertesi yıl PS4 ortaya çıktı ve Sony tüm kaynaklarını yeni konsollarına yoğunlaştıracağını duyurdu. Artık PS Vita için birinci parti oyun çıkmazken, PS Vita’ya çıkan oyunlar da yavaş yavaş PS4’e portlanmaya zorlandı ve zaten kötü durumda olan PS Vita, PS4’ün ortaya çıkmasıyla öz babası tarafından tamamen unutuldu. Öyle ki Sony, bu zavallı konsol için artık PS4 aksesuarı muamelesi yapmaya başladı. Bir dönem “Ultimate Player Edition” adındaki PS4 kutularında “aksesuar” olarak PS Vita bulunuyordu.

Sonuç olarak oyun sektörünü baştan aşağı değiştirebilecek bir konsol olan PS Vita, öz babası Sony’nin kötü yönetiminin kurbanı olarak tarihin ve sahiplerinin raflarında toz tutmaya bırakıldı. Konsolu hala satın almak istiyorsanız da şunu unutmayın; konsola hala Japonya’dan yeterli düzeyde oyunlar geliyor. Çoğu bağımsız yapımın Vita’ya geliyor olması da cabası.

Umarım Sony, PS Vita’da yaptıkları hataları yeni el konsolunda yapmaz. Tabii yeni bir el konsolu çıkarsa…

- Yorumlar -