Futbol severlerin büyük hevesle beklediği PES 2016 (Pro Evolution Soccer 2016) nihayet piyasaya çıktı. Oyun incelemeleri de yağmur gibi akmaya başladı. Ancak üzülerek söyleyeceğim bir şey var, oyunun PC versiyonu tam bir rezalet.

Next-Gen konsollar ve PC versiyonu adeta iki birbirinden farklı oyun. Bilgisayarınızın ne kadar kaliteli olduğu farketmiyor. 5000 TL’lik bir canavarınız olsa bile, PS4’ün grafik kalitesi ve performansına yaklaşamıyorsunuz.

Fox Engine ile hazırlanan oyun hakkında internet şimdiden eleştirilerle dolu. Bu eleştirilerin ne kadar haklı olduğu da net bir şekilde görülüyor.

pes 2016

Oyun grafik açısından PS4’te oldukça başarılı görünse de PC versiyonu adeta başarısız bir PS3 portu, söylenenlere göre ne 4K grafikler var, ne sabit 60 FPS görebiliyoruz. Bir çok yakın görüntü sırasında frame rate dropları görülüyor. Üstelik oyun DX 11 değil, DX 9 oyunu. Dinamik hava durumu ile, dinamik tribünlerin de PC versiyonunda yer almadığını görüyoruz.

Sadece PC versiyonu değil kötü olan. Aynı zamanda PES 2016 lisans konusunda yere çakılmış durumda. Bir çok takım lisans problemine takılmış. Turnuvalarda karşınıza PES United gelebiliyor. Üstelik takımlar güncel değil. Robin Van Persie Manchester United’da, Mario Gomez ise Fiorentina’da. Bu kadar basit güncellemeler bile atlanmış görünüyor.

Bunun da üzerine online maç sisteminde sorun var. Serverlar sürekli hata verip, bakıma alınıyor. Ne zaman düzeleceği de belli değil.

Son olarak da oyunda gol atmak, FIFA 2000’de gol atmak kadar kolay. Özellikle ceza sahası içinde kaleciler neredeyse hiç top kurtaramıyor.

Steam’de ise oyunu satın alan oyuncular kızgınlıklarını dile getiriyorlar. Bir çok kişi oyunu geri iade etmiş bile. Bunun en büyük sebebi ise, Steam sayfasına konan resim ve videoların PC versiyonu yerine PS4 versiyonu olmasından kaynaklı.

steam1 steam2

Youtube kanalı Candyland, PS4 ve PC versiyonunu karşılaştıran bir video hazırlamış.

Oynamaya başladıysanız, sizin PES 2016 hakkındaki düşünceleriniz neler?

- Yorumlar -