Battlefield tarzı oyunları sevenler için biçilmiş kaftan bir ağır taktiksel fps savaş oyunu olan Squad’ı oynadık ve sizler için inceledik.

Squad’ın Türkiye sayfası SquadTurkiye.com‘dan Halit “Officer” Altuntaş’ın aracılığıyla edindiğim oyuna bir süre göz gezdirme ve etraflıca oyunu inceleme şansı yakaladım. Kendisine tekrar buradan da teşekkür edelim.

squad

Birçok Steam Erken Erişim oyunu gibi Squad’da daha alpha sürümünde oyuncuların beğenisine sunuldu. Her ne kadar erken erişim oyunlarını sevmesem de Squad’ın gelecek vaat eden bir oyun olduğunu söylemem gerekiyor. Adından da anlaşıldığı gibi Squad bir takım oyunu. Eğer oyuna tek başınıza girmeyi düşünüyorsanız, çok eğlenceli zaman geçireceğinizi söyleyemeyeceğim. Ancak arkadaşlarınızla oyuna girecekseniz, saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Oyunu yapan arkadaşlar daha önce Battlefield 2 için yapılan ünlü oyun modu Project Reality’nin tasarımcıları. Başarılı bir Kickstarter projesi ile kendi oyunlarını yapmaya başlayan bu ekip, yaklaşık 400 bin doları sadece Kickstarter ile aldılar. Daha sonra Steam’e de gelen oyun hala geliştirilmeye devam ediliyor. Öyle ki daha gelişmesi gereken çok yeri var.

2016-02-15_00001

100 kişiye kadar oyuncunun bir arada oynadığı devasa savaş haritaları oyunun en cezbedici yanı. Battlefield’da olduğu gibi takım arkadaşlarınızla birlikte karşı tarafın mekanlarını ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Oyunun güzel yanı ise hazır takımlarda oynamamanız. Oyuna giriş yaptığınızda kendi takımınızı kurabiliyor veya bir takıma katılabiliyorsunuz. Böylece farklı dillerde oynayan oyuncular kendi dillerinden oyuncularla aynı takımda olabiliyor. Kısacası bir İngiliz serverında Rus takımına girmezseniz Rusça duymak zorunda kalmıyorsunuz. (Davay davay, haraşo…)

2016-02-15_00011

Çok yakında Türkçe dil desteği ve Türk sunucularının da geleceğini belirten Halit Bey, bu şekilde Türk oyuncularının yaşadığı yüksek ping problemlerinin ve dil sorunlarının önüne geçileceğini ve ülkemizden rahatlıkla Squad’ın oynanabileceğini belirtiyor. Özellikle pingin önemli bir sorun olduğunu, kendi deneyimimle de gördüm. Minimum 80-90 pingli serverlar ile karşılaştığım halde oyun içerisinde o sunucunun pingi 300’lere çıkabiliyor. Durum tatsız ancak çözümsüz değil. En kısa zamanda Türk sunucularının bu işi çözeceğini düşünüyorum.

Oyunda henüz hile kullanan yok. Hala vanilla dönemini yaşayan oyun, şu haliyle tertemiz bir oyun deneyimi sunuyor. İleride bu sorunla nasıl başa çıkabilecekler göreceğiz.

2016-02-15_00012

En önemli şey takım çalışması. Oyunda takım arkadaşlarınızla konuşmanız adeta zorunlu. Aksi takdirde uzun süre boş boş gezebilir ve kimseyle karşılaşmayabilirsiniz. Geniş araziler olduğu için sesler her taraftan geliyormuş gibi bizi yanıltabiliyor. Bu nedenle takımınızla yoğun iletişim şart. Ayrıca strateji ve taktiğinizi iyi yapmazsanız saatlerce kovalamadan sonra kendinizi yerde, gözleriniz kararmış ve can çekişirken bulabilirsiniz.

2016-02-15_00006

Unreal Engine 4 ile yapılan oyunun grafik optimizasyonu detaylı olsa da grafik olarak alternatiflerinin çok gerisinde olduğunu söylemek zorundayım. Çok yüksek grafik ayarlarında bile uzağa baktığınızda görüntülerin birbirine karıştığı oluyor. Hele ki, çiçekli-böcekli haritalarda çevre detayları gözü aşırı yorucu bir hal alabiliyor. Bu sırada düşmanı mı göreceksiniz, yolunuzu mu bulacaksınız artık orası size kalmış. Çok kez bu karışıklıktan dolayı yanından geçtiğim düşmanımın beni göremediğine veya tam tersine şahit oldum. Dokuları biraz daha güzelleştirmeli ve göze batmayan bir şekilde düzenlemeliler. Ayrıca haritalar oldukça soluk renklerde ve göz yoruyor. Umuyorum grafik olarak alpha sürecinde daha ciddi gelişmeler görebiliriz.

2016-02-15_00007

Oynanış olarak ise gerçekçiliğe dikkat edilse de, kimi zamanlar hareket kabiliyeti kısıtlı ve hantal görünüyor. Özellikle sağa ve sola eğilme açısı biraz saçma olmuş. Ayrıca oyunda birisini vurmak gerçekten çok zor. Realistik olsun diye işi zorlaştırma kısmını biraz abarttıklarını düşünüyorum. Profesyonel askerleri oynadığımız göz önüne alınırsa silahların tepkileri aşırı geldi bana.

Oyuna ileride araçların gelmesiyle, oynanış daha da hızlanacak ve eğlenceli hale gelecektir. Haliyle haritaların daha da büyümesini bekleyebiliriz. Açıkçası tanklı, tüfekli 50’ye 50 savaşlar kulağa çok cezbedici geliyor. Ayrıca oyunda ileride oyuncuların kendi baselerini düzenleyebilecekleri de söylenenler arasında. Böylece daha oyuncu odaklı bir oyun deneyimi görebileceğiz.

2016-02-15_00005

Oyunda vurulduğunuz zaman ilk olarak görüşünüz bozuluyor ve tedavi görene kadar böyle devam ediyorsunuz. Aynı zamanda kan kaybetmeye başlıyorsunuz. Belli bir süre sonra kan kaybından bayılıyor ve yere düşüyorsunuz. Bu durumda ya pes edeceksiniz, ya da bir Medic’in gelip sizi tedavi etmesini bekleyeceksiniz. Eğer arkadaşlarınızdan biri bu görevi üstlenmişse, ona bir şans vermekte fayda var. Aksi takdirde pes edip, hemen respawn olabiliyoruz.

Oyunu Steam üzerinden 79 TL’ye temin edebilir ve hemen oynamaya başlayabilirsiniz. Türk oyuncularla bir araya gelmek istiyorsanız Squad Türkiye sayfasına bakmanızda yarar var.

Kısacası oyun eksikleri olsa da, henüz alpha’da olduğu için potansiyeli yüksek ve gelecek vaat ediyor. Umuyoruz en kısa sürede betaya, eksiklerini tamamlamış olarak geçer.

- Yorumlar -