Kotaku’da görmüş olduğum bir yazı üzerine biraz oyun hakkında kafa patlamaya karar verdim. Daha önceki haberimde de bahsettiğim gibi, Pokémon GO bir Augmented Reality oyunu olarak geliyor. Gerçek lokasyonlarda iOS veya Android telefonumuzda görüntüleyeceğimiz pokémonları yakalama ve başkalarıyla savaştırma şansı yakalayacağız.

Özellikle Japonya’da büyük bir çılgınlığa dönüşeceğini ve Amerika başta olmak üzere bir çok ülkenin bu çılgınlığa eşlik edeceğini tahmin edebiliyoruz. Öyle ki oyun piyasaya çıktıktan sonra mağazalarda sanal pokétopları, pokémonlarımız için güçlendiriciler ve bunun gibi bir çok şeyin satışa sunulmasını bekliyorum. Yine muhtemelen bunları gerçek parayla, oyun içi satın alma sistemi sayesinde de alabileceğiz.

Şididen Japonya’da açılacak Pokémon GYM’ler, battle arenalar gözümün önüne geliyor. Büyük bir sektör haline geleceği kaçınılmaz.

pokemon-go-

Belli ki oyunlarında olduğu gibi pokémonlar her yerde karşımıza çıkmayacak. Belli pokémonların, belli yaşam alanları olacak. Üstüne üstlük legendary pokémonlar oyuna eklenecekse muhtemelen bu pokémonları bulmak dünyanın en zor işi olacak. Sorun şu ki, bir çok insan pokémon yakalamak için yaralanabilir, hatta başına daha kötü şeyler gelebilir.

Sırf belli pokémonları yakalamak için, girilmemesi gereken yerlere girip, tehlikeli yolculuklar yapanlar çıkacaktır. Muhtemelen birileri pokémon yakalamaya çalışırken tutuklanacak veya bir şekilde zarar  görecek.

Olumsuz yanlarını bir kenara bırakacak olursak gelelim oyunun Türkiye’deki durumuna. Üzgünüm arkadaşlar ancak oyundaki Türkiye için çok büyük bir destek beklemeyin. Oyuncu potansiyelinin çok yüksek olduğu Türkiye’de çok büyük organizasyonlar olmasını beklemiyorum. Ancak şu tarz olaylarla karşılaşırsak da şaşırmamak lazım; “Pokémon savaşı kanlı bitti. Pokémon GO oynayan bir kişi, karşısındakine yenilmeyi hazmedemeyince rakibini altı yerinden bıçakladı” veya “Sokakta pokémon yakalamaya çalışan çocuk, arabanın altında kaldı.”

pokemon_go.0

Kendisini pokemon sanıp aşağı atan çocukların olduğu ülkede, bu tarz haberlerin geleceğini öngörmek çok da zor değil. Öyle ki Pokémon Go zaten yetişkinlere yönelik bir oyun olarak lanse edilmiş. Trailerındaki kişiler de bunu gösteriyor.

Zaman içerisinde karaborsaya düşen pokémonlar da görebileceğiz. Muhtemelen karaborsacıların da nickleri Roket_Takımı_06 falan olur bizim ülkemizde.

Eğer gerçekten ülkemizde düzgün bir şekilde lokalizasyonu yapılırsa oyunun çok kişi tarafından oynanacağını düşünüyorum. Hatta ilk göreceğimiz şey, üniversitelerde kurulacak olan öğrenci kulüpleri olacaktır.

Valla açıkça söyleyeyim Ankara, Çin Çin’de Charizard çıkmış deseler, yakalamaya gitsem telefonsuz dönerim. Dikkat etmek lazım.

Potansiyeli çok büyük ve bir o kadar da korkutucu bir oyun. Umarım kimse aşırıya kaçıp zarar görmez.

Sizin oyun ile ilgili düşünceleriniz neler? Ülkemizde karşılaşmamız olası vakalar sizce hangileri?

- Yorumlar -