Dile kolay 30 yılı devirdi, göğsümüzü gere gere efsanemiz diyebileceğimiz bu grup. Uzun yıllar önce kuruldu Pentagram. Sanırım öykülerini hepimiz az çok biliyoruz. Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü ile birlikte kurduğu çınarı. Daha sonra Gökhan Özoğuz un Pentagram konserine gittiğinde ne kadar heyecanlı olduğunu anlatıyordu. 30. yıla özel belgeselde. Şimdiki Rock grupları bir albüm sonra piyasadan kayboluyor. Sebebi ise hemen baş gösteren artistik farklılıklar ve ego problemleri oluyor genelde. Çünkü ilk albüm çok satınca diğerleri de öyle olacak sanıyor, rehavete kapılıyor günümüz grupları. Tamam Old School’u çok övüp yeni Rock gruplarını sevmediğimi yazılarımı okuyan herkes anlamıştır zaten. İşte tam da bu yüzden sevemiyorum yeni Rock gruplarını. Öz’ü hissetmiyorlar. Gerçek ruhu yakalayamıyorlar. Sorun tam olarak bu Rock’ı geçici bir hevesle veya etki altında kalarak yapıp. Bir albüm sonra vazgeçiyorlar. Ama bu adamlar 30 yıldır burada ve tek bildikleri Rock yapmak.

   Önceki Olgunluk Albümü Üzerine Kısacık

    Bundan önceki albümleri MMXII’yı 2016 yılında çıkaran grup. Olumlu olumsuz pek çok eleştiri almıştı. Kimisi soundlarını yumuşattıklarını iddia etti. Kimisi artık Hard Rock grupları olduklarını Thrash Metal’i bıraktıklarını söyledi. Bunlar asılsız iddialar. Pentagram hala konserlerde zangır zangır Thrash Metal çalıyor. Tabi ki eskisi kadar sert oldukları söylenemez. Lakin yabancı gruplar sound yumuşatmaya bir olgunluk dönemine girince. Bizim medyamız “Grubun son albümleri ustalık eserleri oldu” diyor. Ee? Aynı mantık iste Pentagram da ustalık kulvarına girdi. Daha kısa cümlelerle derdini anlatabilmeye, daha vurucu sözler ve müzikle çıtayı yükseltebilmeyi başarmıştı bence son albümüyle. Gayet de güzel albümdü.

   Yükselen Akustik Albüm Sesleri

   Kâh medyada kâh yazılı basında pek çok yerde Pentagram bir Akustik albüm yapacağının sinyallerini vermişti. Zaten ustalık eserinden sonra bir de akustik albümle taçlandırmaları bence harika oldu. Şimdi bırakın Metal elden gidiyor yok Pentagram yumuşadı muhabbetlerini de bu güzel albüme dalıp uzaklaşalım.

    Öncelikle bu albümde pek çok konuk müzisyen var bunu belirtelim. Kim peki bu isimler? Kimler yok ki? Ogün Sanlısoy, Şebnem Ferah, İskender Paydaş, Murat İlkan, Demir Demirkan vs. yani hep Pentagram ile bir ilişkisi olmuş dostlar bir arada. Sırf bu cümleyi bitirdiğimde bile albümü almaya karar vermiş olmanız lazım. Çünkü daha ne olabilir ki? Eski dostlar yeniden bir arada işte. Başka ne isteyebiliriz ki? Pentagram özellikle yeni vokalist seçimiyle bir hayli eleştiriye maruz kaldı. Hatta kendileri de bıkmış olacak ki belgesel de bile yer vermişlerdi. Geçirdiği bir rahatsızlık yüzünden ayrılan Murat İlkan’ın yerine gelen Gökalp Ergen yine harika işler başarıyor albümde. Her vokalisti önemli Pentagram’ın onlar da bunu biliyor ki Üç vokalist bir arada yeni albümlerinde dinlemenizi bekliyor.

   Gerçekten kaliteli bir Akustik albüm olmuş. Pentagram ne yaparsa yapsın Türkiye’ye standartları getiren grup oldu her zaman. Akustik albümleri de standartları belirliyor. Kayıt kalitesi tertemiz. Cilalı ve kristal bir sound kullanmış grup. Gerçi bu şekilde yazmak da çok zormuş. Adamlar Rock müziğin Özellikle Türkiye de Rock Metal ve türevlerini yapan herkesi etkilemiş bir grup ne kadar yazarsam eksik kalıyor. Anatolia şarkısında Şebnem Ferah konuk vokalist zaten albümden ilk olarak Spotify dan dinlerken göze çarpan şarkı buydu. Defalarca kez dinledim. Gerçekten harika bir ses. Türkiye de değil başka yerde doğsa rahatlıkla yaşayan efsane olurdu Şebnem Ferah. Sesi de şarap gibi yıllar geçtikçe bir şeyler eksilmiyor aksine güzelleşiyor. Ogün Sanlısoy da vokallerde konuk olarak yer almakta. Tabi yıllar sonra Ogün’ün sesini bir Pentagram albümünde duyunca heyecanlandım. Birdenbire Secret Missile diye bağıracak sandım 😊 Neyse Murat İlkan da yine yıllar sonra sesini Pentagram albümünde duyunca heyecanlandığım isimlerden. Yine fazlasıyla iyi üstat. Murat İlkan benim tanıdığım ilk Pentagram vokaliydi yeri bende özeldir. O yüzden uzun uzun öveyim dedim. Sonsuz adlı parça ya ise grup harika bir klip çekti en yakın zamanda izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu parça da da Pentagram’ın üç vokalisti bir arada düet yapıyor bunu da belirtelim.

   Albümde yan enstrümanlar da kullanılmış. Bendir gibi, Cura gibi enstrümanların kullanımı ve dolayısıyla müziğin süslenmesi durumu mevcut. Dinleyene keyif veriyor ne diyeyim yan enstrümanları çalan eller de dert görmesin.

   Kısacası albümde ki herkes çok iyi hatta fazlasıyla iyi keyifle dinlemek için ideal albüm. Artık gençken Pentagram dinleyenler şu an çocuğuyla dinliyor ama ne diyelim. 😊 Gerçekten kaliteli ve doya doya bir iş olmuş. Herkese keyifli dinlemeler. Çabuk albüm tükenmeden fiziksel kopyasını alın. Ben bugün aldım hatta arşivimde yerini bile önceden hazırlamıştım. 😊

Görüşmek üzere. Metalle kalın.

- Yorumlar -

Yazar Hakkında

In a press release from map of Spain and Portugal google maps, it was stated that both Spain and Portugal were listed as the warmest countries in Europe. Their capitals, Madrid and Lisbon were mentioned as the two countries where they experience the warmest climate. The company's website in these two cities can be found at Google Maps. Just go to the map to see the data. Another part of this press release states that this kind of data is given in Google Maps because of the extreme climatic conditions in those countries. It is the reason why it is much warmer in Portugal than it is in Spain. As such, Google Maps is displaying the data to show the typical weather conditions in those two countries. During the summer season, Lisbon has warm weather compared to Madrid. This does not mean that there are no places with cooler temperatures, but when you want to enjoy a place that is sunny, you would prefer a place like Lisbon or Madrid. It is a fact that all of the old continents including Africa are now made up of different countries. This includes the Americas and Asia. The only difference between the continents is that with the former, everything has been completely remade, and it is much hotter and wetter here. Maps are here to help us stay connected to the old continent and know the names of those places and their climates, and the same thing applies with the countries that are now present in the World.

İlgili Yazılar