Tozun toprağın içerisinde ütopik ve bir o kadar absürd bir festivalden bahsediyoruz. Amerika’nın Nevada çölünün ortasında dev gibi bir alanda gerçekleşen bir etkinlik bu Burning Man dedikleri.

1986 yılında ufak bir buluşma olarak başlayan Burning Man, bu sene 30 Ağustos – 7 Eylül tarihleri arasında Black Rock City, Nevada’da gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl 66 bin kişinin katıldığı festivale bu sene de benzer bir katılım olduğu tahmin ediliyor.

Şarkı: Jai Wolf – Indian Summer

Dünyanın en radikal festivallerinden birisi olan Burning Man’de para geçmiyor. Teklif edeni de dövüyorlar zaten. İşin en temel kuralı ise yardımlaşma ve sarılma. Epey komün bir hayatın yaşandığı festivalde, her statüden insan bir araya geliyor ve etkinlik boyunca statülerini, ekonomik durumlarını bir kenara bırakıyorlar.

Sanat ise etkinliğin en önemli ögesi. Bir çok kişinin devasa sanat eserleriyle katıldığı festival, fotoğrafçılar için adeta bir cennet. Sana eserlerinin büyük çoğunluğu ise festivalin adına uygun olarak yanıyor. Ayrıca her sene başka bir temayla düzenlenen etkinliğin bu seneki teması, Carnival of Mirrors (Aynalar Karnavalı) oldu.

Festivalin 10 kuralı var, bunlara uymak ise oldukça önemli. Koşulsuz fedakarlık, yardımlaşma, aidiyet, özgüven, kendini ifade etme, kentsel sorumluluk, iz bırakmama, katılım, yakınlık ve birlik olma olarak özetleyebileceğimiz bu kurallar festivali de kısaca açıklıyor.

Ortada bir tane bile çöp bulamayacağınız bu festivalde herkes mutlu, herkes bir ütopyayı bir hafta da olsa yaşamanın keyfi içerisinde.

burning man

Devasa mutant araçların arasında elektronik müzik önemli bir yer tutuyor. Haliyle bu sene epey de Mad Max göndermesi festivalde yerini aldı. Buna birebir yapılmış Thunderdome da dahil. Festivalde bisikletlilerin önemi de ayrı. On binlerce bisikletli bu festivalde bir araya geliyor.

Garip kıyafetlerin yanında çıplaklık metasını da ortadan kaldırıyor festival. Çıplak maratonlardan, fantezi partilerine kadar bir çok aktivite ilgi duyanları bir araya getiriyor. Özellikle zenginlerin özel uçaklarına atlayıp geldiği yeni bir trend yaratmış durumda. Tabi geldikleri anda zengin olup olmadıkları kimsenin umurunda olmuyor.

Bu sene katılımcılar arasında Brezilya’nın bir zamanlar efsane olan forveti Ronaldo da yer almış. Daha önce de Will Smith yakalanmıştı.

Bu devasa festival gün geçtikçe popülaritesini arttırıyor ve daha geniş kitlelere yayılmaya başlıyor. Yavaş yavaş başka ülkelerde de görmeye başladığımız Burning Man kültürü, kendisini yeni bir akımdan çok, yeni bir din, yeni bir yaşam tarzı gibi iddialı cümlelerle açıklıyor.

İşte festivalden görseller:

- Yorumlar -