Bu hafta dünya gündemine bomba gibi düşen ve bir kolu ülkemize de yansıyan, onlarca gazetecinin birlikte hazırladığı Paradise Papers çalışması birçok büyük şirketin ve politikacının vergi kaçırmak için “tax haven” adı verilen ülkeleri kullandıklarını ortaya çıkarttı.

Bu şirketlerden bir tanesinin de Apple olduğu ortaya çıktı. 2013 yılında düşük vergi vermek için İrlanda’yı kullandığı ortaya çıkan şirket, şimdi de Paradise Papers belgelerinde karşımıza çıktı. 2013 yılında ifşa olduktan sonra yeni bir “depo” arayan Apple, bu depoyu İngiltere Manş Adaları’ndan birisi olan Jersey’de bulmuş gibi görünüyor.

Milyarlarca doları Birleşik Krallığa bağlı olan Jersey adasında gizlice depolayan Apple, New York Times’da yayınlanan ilk sızdırma sonucu yeniden ifşa olmuş durumda. Jersey adasının seçilmesinin sebebi ise Avrupa Birliği’ne üye olmaması ve İngiliz bankacılık sektörüyle bağlantısının olması. Bu bağlantıyı da Bermuda tabanlı hukuk firması Appleby üzerinden kurmuşlar. Süreci ise dünyaca tanınan hukuk firması Baker McKenzie organize etmiş.

Apple CEO’su Tim Cook, ABD Başkanı Donald Trump’la birlikte

Offshore hesaplarını kullanarak vergiden kaçan Amerika tabanlı şirketler sadece Apple’la sınırlı değil. Nike, Tesla ve Uber gibi şirketlerde ortaya çıkan diğerleri. Bunun yanında Facebook ve Twitter gibi sosyal medya devlerinin finansmanında Kremlin destekli şirketlerin olduğu da bu belgelerle ortaya çıktı.

Peki ne olacak diye sorduğumuzda dünyada büyük lobileri olan bu firmalarının özellikle Amerika’ya paralarını geri çekmelerinin yolu olarak büyük bir vergi reformu yapılması çözümü öne sürülüyor. Büyük ölçüde bir vergi indirimi yapılarak yurt dışı paralarını ülkeye geri sokmaları bekleniyor.

(Kaynak: Vice)

- Yorumlar -