Ülkemizin içine girdiği malum ekonomik krizin hepimiz farkındayız. Bu kriz ortamında bir oyuncu olarak ne yapacağımızı şaşırmış olmamız normal. Bu nedenle sizlere bu rehberi hazırladım. Artık hep beraber oyun piyasasının yüksek fiyatlarında hayatta kalmaya çalışacağız.

Yeni bilgisayar almak mı, daha neler?

Bilgisayar almayı düşünüyorsanız, mevcut bilgisayarınız sizi tatmin etmiyorsa artık  en az 6-7 bin TL civarında bir parayı gözden çıkartmanız gerekiyor. (Oyun canavarı bir alet de beklemeyin tabi bu paraya.) Onun yerine ikinci el PC almayı düşünebilirsiniz. Piyasada hala makul fiyata oyun oynatabilecek ikinci el bilgisayarlar var. Yok ikinci el almayı düşünmüyorum ama param da yok diyorsanız İnternet Cafe’ler sizleri bekliyor arkadaşlar.

Yeni oyunları nasıl alacağız?

Alamayacağız. Gecemizi gündüzümüzü Steam indirimleri takip ederek geçireceğiz. Malum GOG, Humble-Bundle gibi platformlar TL fiyatlandırması yapmadığı için artık elimizde sadece Steam var. Esaslı bir indirim gören tüm arkadaşlarına söylesin. Yoksa yeni oyun satın almayı unutun. Malum yollarla oyun oynamaya devam. Eminim oyun firmaları bize anlayış göstereceklerdir.

Konsol oyunculuğu mazide kaldı

İki küsür bin tlyi gözden çıkarıp bir PS4 veya Xbox One aldık ama oyun alamıyoruz. Ne yapacağız? Söyleyeyim, o paraya konsol aldığın için sevineceksin. Fiyatlarının önümüzdeki dönemde iki katına çıkması mümkün. Stoklar eridikten sonra ne yapacağını kimse bilmiyor. Oyun fiyatları ise halihazırda 300 TL etrafında dolanıyor. Yakın zamanda 500-600 TL fiyatlar görebiliriz. Yani oyun almayı bir süre unutmamız gerekiyor. Ancak PS Plus’a üye olup bu ay ne verirlerse bahtıma onu oynarım da diyebiliyoruz hala. Yine de Red Dead Redemption 2, Battlefield V, FIFA 19 gibi oyunları oynamak için iyi bir indirim beklemek şart. Başka türlü bir yolu görünmüyor. Siz yine kenarda köşede unutulmuş eski PES, FIFA ve Tekken oyunlarınızı gün yüzüne çıkartmayı düşünebilirsiniz.

Free 2 Play’e mi dönelim

Dönelim valla. Başka çaremiz de görünmüyor. LOL’e, Fortnite’a devam edeceğiz başka yolu yok. Steam’in Free 2 Play sayfasına sık sık göz atmakta fayda var.

https://store.steampowered.com/genre/Free%20to%20Play/

Arada nostalji de yapmak lazım

Eskinin güzel oyunlarının yerini, yenileri bile tutmuyor arkadaş. Şöyle tarihin tozlu raflarına itelediğimiz kült oyunlara bir göz atmakta fayda var. Hem ucuz, hem kaliteli oyunlara dönüş yapabiliriz. Red Alert 2’ler, HOMAM’lar, Worms Armageddon’lar seni bekliyor. Yakın çevrenden üç-beş arkadaşını da ikna ettin mi ne Age Of Empires partileri atılır var ya! Sen bunu bir düşün derim.

Eğer yeni çıkan oyunları oynamak istiyorum diyorsanız da artık ek iş falan bulmakta fayda var. Sokakta limon mu satarız, fast food restoranında kasiyerlik mi yaparız bilemiyorum ama başka türlü oyun satın almak pek mümkün görünmüyor. Hayır güzel kardeşim bahis siteleriyle sadece elindeki parayı da kaybedersin o yüzden çok da aklına öyle fikirler sokma derim.

- Yorumlar -