Oyun tasarımının önde gelen isimlerini incelediğimiz iki yazıyı geride bıraktık. Sıra geldi serinin dördüncü ve son bölümüne. Yine soyadına göre alfabetik olarak ilerledim.

46) John Tobias (1969-)

121015_interview_johntobias_featuredAmerikalı grafik tasarımcısı, çizgi roman sanatçısı ve oyun tasarımcısı. Ed Boon baba ile beraber Mortal Kombat serisinin yaratıcısıdır. Mortal Kombat ile ilgili neredeyse tüm görseller kendi ellerinin eseridir.

Noob Saibot karakteri; Boon ve Tobias soyadlarının tersten yazılışıdır. Noob Saibot birçok MK oyununda zevkle oynadığım bir karakter olduğunu da belirtmek isterim; favorim değildi ama oynamaktan baya haz alırdım.

47) Chris Taylor

Chris_Taylor_at_USC_IMDKanadalı oyun tasarımcısı ve girişimicisi. Wargaming Seattle topluluğunun başı ve Gas Powered Games firmasının kurucusu aynı zamanda. Kendisi Total Annihilation ve Dungeon Siege serilerinin yaratıcısı olarak global oyun piyasasında tanımaktadır. Yaratmış olduğu oyunlar şöyle;

*HardBall II
*The Duel: Test Drive II
*4-D Boxing
*Triple Play 96
*Dungeon Siege
*Dungeon Siege: Legends of Aranna
*Dungeon Siege: Throne of Agony
*Dungeon Siege 2
*Dungeon Siege 2: Broken World
*Supreme Commander
*Supreme Commander: Forged Alliance
*Supreme Commander 2
*Demigod
*Space Siege
*Dungeon Siege III

48) Jon Van Caneghem (1963-)

Amerikalı oyun tasarımcısı. Might and Magic ile Heroes of Might Jon_Van_Caneghemand Magic serilerinin tasarımcısı ve yaratıcısıdır. Computer Gaming World Hall of Fame de yerini almıştır. Bu ödül Oscar almak gibi birşey aslında. Bu özel serilerden bir resimle yazımı süsleyelim…

homam 3

 

49) Daniel Vávra (1975-)

ByO0vdbIcAAGVMWÇek oyun yazarı, yönetmeni, tasarımcısı ve Warhorse Studios firmasının kurucu ortağı. Mafia: The City of Lost Heaven ve Mafia II oyunlarının yaratıcısı ve proje lideri olmakla beraber geçenlerde The Pack‘de de yazısı çıkan Kingdom Come: Deliverance oyununun yaratıcısı ve direktörü aynı zamanda.

 

 

 

 

 

50) Roberta Williams (1953-)

04 Roberta WilliamsAmerikalı yazar ve oyun tasarımcısı. King’s Quest serisinin yaratıcısıdır. Eşi Ken ile beraber yaratmış olsa da Roberta ablamız grafik macera oyunlarına yeni bir soluk, yeni bir bakış açısı getirmiş ve Sierra On-Line firmasının en popüler oyunlarının yaratılmasında yardımcı olmuştur. Şimdilerde anneanne ve babaanne olmanın, emekliğinin tadını çıkarıyor.

Yarattığı oyunlar arasında King’s Quest ve Phantasmagoria oyunlarını söyleyebiliriz, hatta oynayabiliyorsanız bu oyunları oynayın derim. Kadın neredeyse Graphic Adventure türünün tek yaratıcısıdır (oha!) diyebiliriz. Hani yani…

 

51) Will Wright (1960-)
800px-Will_Wright_-_Game_Developers_Conference_2010_(2)

Amerikalı oyun tasarımcısı ve Maxis oyun stüdyosunun kurucu ortağıdır. Hocamız SimCity serisini ve türevlerinin, The Sims serisinin ve Spore serilerinin YARATICISIDIR!

Büyük beyin!
Saygı duruşu!
Öyle yani!
Kırmızı halı?
Olabilir, neden olmasın?!

Yazarın notu: Az mı oynadım zamanında SimCity 2000 be! Ah o tek gözlü Canavar Robot ha! Anılar anılar…

52) Robin Walker (1976-)

robin_walker

Avusturalyalı oyun tasarımcısı. Robin abimiz zamanında (ve belki şu anda bile) bayıla bayıla oynadığımız TEAM FORTRESS ve TEAM FORTRESS II oyunlarının tasarımcısı ve geliştiricisidir. Kendisi oyun korsanlarına o kadar da karşı olmadığını ve bedava oyun piyasasının canlı tutulması gerektiğine inan birisidir. Robin Bey’e buradan bir “eyvallah” çakalım o zaman 🙂

53) Kazunori Yamauchi (1967-)
Festival_automobile_international_2015_-_Kazunori_Yamauchi_-_006

Japon oyun tasarımcısı ve profesyonel oto-yarışçısı. Evet hanımlar, beyler yanlış okumadanız. Japon Oto Yarışçısı, bak İngilizce de yazayım: Japanese Professional Race Driver. Diyeceksiniz ki profesiyonel oto yarışçısı hangi kafayla ne oyunu tasarlıyor arkadaş?

AHANDA!

Kendisi Gran Turismo serisinin yaratıcısı ve yapımcısı olduğu kadar, Polyphony Digital firmasının da CEO’sudur. Hala daha yarışıyor mu? Sanmıyorum. Fakat profesyonel yarış kariyerinde, kendi çapında, baya başarılı bir pilotmuş. Eh pro oto pilotunun Gran Turismo gibi bir ŞAHESERİ yaratması çok da anormal değil sanki, değil mi? 😉

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim; aşağıdaki arabadan kendisinde “2” tane varmış. Ama bu kadar da olmaz ki canım? 😀

FORD GT

ford gt

 

Ulen dayanamadığım hade benden küçük bir haber; Gran Turismo 7 (öööfff öffff) 2016 ilkbahar aylarında çıkması planlanmış; hayır daha 6’yı adam gibi oynamadım, 7’de ağlayacam herhalde

54) Gunpei Yokoi (1941-1997)

Gunpei_Yokoi

Japon oyun tasarımcısı. Yokoi hocamız Nintendo firmasının dönüm noktasıdır, önemli bir kilometre taşıdır. Nintendo’yu Nintendo yapan kişidir. Neden mi? Nintendo’nun Super Mario serisi kadar popüler olan Metroid serisinin ve Kid Icarus oyunlarının yapımcısı olması kadar, (bakın buraya dikkat edin) aşağıdaki oyuncağın baş yaratıcısı ve tasarımcısıdır

Game-Boy-FREvet evet! Game Boy‘u yaratan kişidir kendisi. Ayrıca Game and Watch ve Virtual Boy platformlarını da tasarlamıştır.

4 Ekim 1997 yılında feci bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir. The Pack kurucu yazarları, şahsım ve sizler adına ruhu şad olsun diyorum.

 

 

 

 

55) HONORABLE MENTION (yani özellikle sona sakladım diyorum)

Armağan Yavuz ve İpek Yavuz

armagan_yavuzTürk oyun tasarımcıları, geliştiricileri ve TaleWorlds Entertainment oyun stüdyosunun kurucuları. 2005 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknopark‘ta kurdukları firmayla ve bunun getirdiği ilham ve güçle, “Ulan niye bizim ülkemizden de oyun çıkmıyor?” sorusuna yanıt vererek, dünyayı (Şaka değil ha!) kasıp kavuran MOUNT & BLADE serisini yaratmışlardır.

Serinin ilk oyunu Mount & Blade 2008 yılında geliştirdikleri oyun Paradox Interactive etiketiyle piyasa sürülmüş ve bizlere uykusuz geceler bahşetmiştir. Ne be yalan mı? Hahahah 😀

Ardından 2010 yılında, Mount & Blade: Warband, 2012 yılında Mount & Blade: Warband – Napoleonic Wars, o da yetmiyor 2014 yılında Mount & Blade: Warband – Viking Conquest ile oyun severleri mest ediyor ve bizlerin gurur kaynağı oluyorlar.

Ha tabii, 2011 yılındaki Mount & Blade: With Fire & Sword oyunun es geçmemek lazım.

İnşallah yakın zamanda Mount & Blade II: Bannerlord oyunu piyasa çıkacak ve Doruk veya Utku‘dan oyun hakkında güzel analiz yazılarını okuyacağız.

The Pack Kurucu Yazarları, şahsım ve sizler adına Armağan ve İpek (karı-koca) Yavuz‘un başarılarının devamı diliyorum. Daha güzel oyunlarla bizlere ve ülkemize gurur kaynağı olmalarını temenni ediyorum.

Umarım beğenmişsinizdir. Sizlere ilham ve şevk verebildiyse makalem ne mutlu bana!
Keyifli oyunlar!

- Yorumlar -