Bölüm 1’de kaldığımız  yerden devam ediyoruz. Yine soyadına göre alfabetik olarak ilerledim.

16) Casey Hudson
1407443922-casey-hudson

Kanadalı yazar ve oyun tasarımcısı. Bu abimiz kariyerine BioWare’de başlıyor ve neler yaratıyor neler. 2000 senesinde MDK 2 ile başlayan macerası, 2000 senesi Baldur’s Gate: Shadows of Amn, 2002’de Neverwinter Nights, 2003’de Star Wars: Knights of the Old Republic, 2005’de ise Jade Empire gibi birbirinden harika oyunlara imzasını çakıyor; hem de genellikle yazar olarak çakıyor imzasını.

Fakat günlerden bir gün, rüyasında mavi tenli bir hatun görüyor. “Kim ya bu kız, aşık oldum ona resmen,” gibi duygular içerisindeyken, duruyor düşünüyor. Diyor ki, “Ya tamam bu kız Mass Effect evreninde yaşıyor.”

liara_t__soni_23_by_johntesh-d4u3rfz

Ondan sonra 2007’de Mass Effect, 2010’da Mass Effect 2 ve 2012’de Mass Effect 3 oyunlarını yazıyor ve tasarlıyor canım Casey abimiz.

Şimdilerde Microsoft ta Kreatif Direktör olarak bir ekibin başında ve Microsoft için “çağ açacak” bir oyun üzerinde çalıştığını dillendiriyor inceden inceye. Bakalım göreceğiz.

Bu elemanın olayı da hayallerinden vazgeçme, durmadan düşün ve hayal ettir. 😉

17) Koji Igarashi (1968-)
KojiIgarashi

Japon oyun tasarımcısı. Castlevania serisinin en son iki oyunu hariç tüm oyunlarının yaratıcısı, baş kreatif direktörü ve yapımcısı olarak rol almıştır. Konami firmasının göz bebeğidir diyebiliriz pekala.

Kendisi en çok Castlevania: Symphony of the Night, Castlevania: Rondo of Blood ve Castlevania: Harmony of Despair oyunlarıyla hafızalarda ve gönüllerde yerini almıştır. Symphony of the Night bildiğin dönemin sanatsal eserlerinden biridir. Japonlar bu işi biliyor hacı, kaldırın bir rep +1

Şu aralar KickStarter’da başlattığı Bloodstained: Ritual of the Night oyunu üzerinde çalışmaktadır. Merakla bekliyoruz.

18) Tomonobu Itagaki (1967-)

Itagaki_Thumbs_Up_MNT
Japon oyun tasarımcısı. Dead or Alive ve Ninja Gaiden serileri İtagaki-sensai’nin ürünüdür. Tam bir rock star olan Tom baba, aşırı dobralığı, hayattan daha büyük ve gösterişli yaşam tarzı, yaka silkecek kadar detaycı ve mükemmeliyetçi karakteriyle çalışması çok zor ama bir o kadar da çalışma arkadaşlarına acayip değer veren Japon üstat!

Yok hacı, bu Japonlar olayı biliyor ya!

 

 

 

 

19) Toru Iwatani (1955-)

Toru_IwataniJapon oyun tasarımcısı. PAC-MAN’i kim yaratmıştır diye hiç düşündünüz mü? Valla Japonlar bu işi biliyor, valla billa ya!

Pixels filmi çok kötüydü ama PAC-MAN’in yaratıcısı olmasından dolayı filmde çok küçük bir sahnesi de var. Saygı duyuyoruz.

 

 

 

 

20) David Jaffe (1971-)

jaffe2
Amerikalı oyun tasarımcısı. GOD OF WAR oyun serisinin yaratıcısıdır. Evet, Twisted Metal serisini de yarattı. Ama KRATOS! diye bağrırım o kadar!

“GODS WILL PAY FOR THEIR BETRAYAL!”

La destur ya destur!

21) Jane Jensen (1963-)

jane

Amerikalı yazar, programcı ve oyun tasarımcısı. Şimdi Jane ablamızın bendeki yeri ayrıdır, çünkü Gabriel Knight serisinin yaratıcısıdır. Her anlamıyla yaratıcısıdır. Hikayeden, kurguya, görselden, kodlamaya kadar Gabriel Knight serisinin Tanrıçasıdır. Hele ki 1995 yılında Gabriel Knight serisinin ikincisi olan The Beast Within oyunu İ-NA-NIL-MAZ-DIR!

Anderson Üniversitesinde bilgisayar programcılığı okuduktan sonra Hewlett-Packard’da sistem programcısı olarak çalışmaya başlar. Ama tabii onun gönlü edebiyattadır, hikayeler yazmak, gönül tellerimizde hayranlık uyandırmaktır. Sonra kendisini Sierra OnLine firmasının Police Quest III: The Kindred ve EcoQuest: The Search of Cetus oyunlarında yazarlık çalışmalarında bulunur.

Bakar ki kalemi daha kuvvetli hemen Roberta Williams (King’s Quest serisinin yaratıcısı) tarafından King’s Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow oyunu için tasarımda görevlendirilir. Bunca deneyimden sonra Gabriel Knight: Sins of the Fathers oyunun baştan aşağı tasarlar ve hayatlarımıza sokar.

GOG.com’da sanırım birkaç Gabriel Knight oyunu bulunmakta. Fırsatınız ve zamanınız varsa mutlaka oynayın derim. Hikayenin derinliği sizi saracağından emin olabilirsiniz.

Oyun tasarımlarının yanında 4 tane de roman yazmıştır Jane abla. Oyun piyasasındaki kadınların gücü tartışılmaz!

22) David Jones (1966-)

David_Jones_-_2003

İskoçyalı oyun tasarımcısı. Lemmings ve Grand Theft Auto serilerinin yaratıcısıdır. Amiga 500 makinem varken televizyon ekranını parçalayacaktım bu adamın oyunu yüzünden. Tabii ki de kendisinin bir suçu yok 12 yaşında Lemmings oynayan bende kabahat!

Kendisi aynı zamanda DMA Design yani şimdilerde Rockstar North firmasının başındadır. Şu anda XBOX ONE için, Unreal Engine 4 motorunu kullanan sandbox, third person shooter olan Crackdown 3 üzerinde çalışmaktadır. Çıkış tarihi 2016 ortaları gibi görünmektedir.

 

23) Hideo Kojima (1963-)

1024px-Hideo_Kojima_20100702_Japan_Expo_1Japon oyun tasarımcısı, yapımcısı, direktörü ve yazar. Metal Gear serisinin tamamı Kojima-sensai tarafından yapılmıştır. Son çıkan Castlevania: Lords of Shadow ve Castlevania: Lords of Shadow 2 oyunlarının yapımcılığını da yapmıştır. En son 2015’de Metal Gear Solid V: The Phantom Pain oyunun tamamlamıştır, 1 Eylül 2015’te raflardaki yerini almıştır.

2005 kendi firması olan Kojima Productions firmasını kurmuştur ve bundan önce de Konami Digital Entertainment firmasının Genel Müdür Yardımcılığını da yapmıştır. Adam boş değil yani anlayacağınız üzere.

Japonlar bu işi biliyor ya!

24) Ken Levine (1966-)

Ken_Levine_2014_GDC_cropped

Amerikalı oyun tasarımcısı, kreatif direktör ve yazar. Ken Levine Irrational Games firmasının kurucusu ve kreatif direktörü olmakla beraber tasarımda bulunduğu ve ekip yönettiği oyunlar arasında Bioshock serisi, System Shock 2 ve Thief: The Dark Project oyunları yer almaktadır. Aslında hem aktör hem de senarist olmak isterken rüzgar öyle bir esmiş ki kendisini oyun piyasasının içinde bulmuştur.

Bioshock serisini sevenlerin Ken Levine’e teşekkür etmeleri gerekir.

25) Al Lowe (1946-)

AL-1992

Leisure Suit Larry serisinin yaratıcısı, Amerikalı müzisyen, öğretmen, programcı ve oyun tasarımcısı. Leisure Suit Larry serilerini oynamış birine sorsan aklınızda hangisi kaldı ve şimdi fırsatı olsa hangisini tekrar oynardınız diye sorsalar; hiç çekinmeden Leisure Suit Larry: Love for Sail! derim. Sanırım bu oyunda GOG.com’dan satın alabiliyorsunuz, mutlaka oynayın derim.

Saksafon çalan ve müzik öğretmenliği yapan Mr. Lowe jazz klüplerinde gördüğü bazı tip insanları kendisine has mizah anlayışıyla yarattığı Larry Laffer karakterinin maceralarını gülümseyerek oynadığımız bir gerçektir.

40 yaşından sonra programlamayı kendi kendine öğrenen Mr. Lowe ergenlik döneminin en güzel oyunlarını sunduğu için kendisine teşekkürü bir borç bilirim.

Ya valla gidin alın Leisure Suit Larry: Love for Sail! oyunun oynayın doya doya. Bu maddeyi yazarken bile pişmiş kelle gibi sırıtıyorum ya, hay Allah hahahahaha! 😀

26) American McGee (1972-)

800px-American_McGeeAmerikalı oyun tasarımcısı. Adının American olması tamamen anasının hippie olmasından kaynaklanmaktadır. American en iyi Alice oyun serisiyle tanınmaktadır.

Kariyerine id Software’de başlayan American Doom, Doom 2, Quake, Quake 2 oyunlarında level designer, yazılımcı ve ses efekt yazılımcısı olarak çalışmıştır. Spicy Horse adında kendi kurduğu şirketinin başındadır.

Şaşırtıcı görsellik zeka ve zevkine sahip birisi olarak başarılı bulduğum bir tasarımcıdır.

27) Jordan Mechner (1964-)

800px-Jordan_Mechner_at_WonderCon_2010_3

Amerikalı oyun tasarımcısı, senarist, yazar ve film yönetmeni. Kendisi ilk Prince of Persia oyunun yaratıcısıdır. Prince of Persia ilkini ve ikincisini hem tasarlamış hem de kodlarını yazmıştır. Bu serinin başarısını bahsetmeme gerek var mı? Seriden bir kaç görsel paylaşmadan edemeyeceğim 😉

 

28) Sid Meier (1954-)

Sid_Meier_cropped
Kanadalı-Amerikalı oyun tasarımcısı, yazılımcısı ve yapımcısı. Sid Meier dedin mi akan sular durur arkadaş. Sid üstadın yarattığı en popüler oyunları şöyle bir sıralıyalım;

NOT: Sid üstadın el attığı o kadar çok oyun var ki, aşağıdaki listeyi hiç bozmadan direct paylaşmayı uygun gördüm. Liste direkt Wikipedia makalesinden alıntıdır!

Game Release Notes
Spitfire Ace 1982 The first project in which Meier played a major role in the game creation stage.
Hellcat Ace 1982
Floyd of the Jungle 1982
Chopper Rescue 1982
NATO Commander 1984
Solo Flight 1984
Kennedy Approach 1985
F-15 Strike Eagle 1985
Silent Service 1985 A World War II submarine simulation game, and Meier’s first foray out of flight sims.
Crusade in Europe 1985
Decision in the Desert 1985
Conflict in Vietnam 1986
Gunship 1986
Sid Meier’s Pirates! 1987
Red Storm Rising 1988 Nuclear submarine simulation game, based on the novel by Tom Clancy.
F-19 Stealth Fighter 1988
F-15 Strike Eagle II 1989
Sword of the Samurai 1989
Covert Action 1990
Sid Meier’s Railroad Tycoon 1990 A business simulation game that paints the early development of railroads in the United States and Europe. With the release of Sid Meier’s Railroads!, this series now has four installments.
Sid Meier’s Civilization 1991 A vastly successful turn-based strategy game, that has now run to four further editions. This is Meier’s most successful game franchise to date, having sold over 8 million copies as of 2008.
Pirates! Gold 1993
Sid Meier’s Colonization 1994 A turn-based strategy game themed on the early European colonization of the New World.
Sid Meier’s Civilization II 1996 Follow-up to Sid Meier’s successful Civilization; Brian Reynolds was lead designer on the game.
Magic: The Gathering 1997 This would be the last game that Sid Meier worked on for MicroProse.
Sid Meier’s Gettysburg! 1997 Sid Meier’s first real-time tactical game.
Sid Meier’s Antietam! 1998 Sid Meier’s Gettysburg and Antietam are part of his Civil War set.
Sid Meier’s Alpha Centauri 1999 Brian Reynolds was lead designer on this adaptation of Civilization to an outer space theme.
Sid Meier’s Civilization III 2001 Jeff Briggs designed the third installment of the series, with more complex rules, graphics and gameplay.
Sid Meier’s SimGolf 2002 A golfing simulation in which the player built their own golf course and played it against computer players, co-created by Maxis. (Not to be confused with Maxis’ 1996 title SimGolf.)
Sid Meier’s Pirates! 2004 Follow-up to the acclaimed Pirates! game from 1987, updating the graphics and featuring some entirely new gameplay elements.
Sid Meier’s Civilization IV 2005 Designed by Soren Johnson. A full 3D engine replaces the isometric maps of Civilization II and III.
Sid Meier’s Railroads! 2006 When Take 2 shut down PopTop Software and folded it into Firaxis, Meier once again became responsible for the Railroad Tycoon series, and this is billed as the sequel to Railroad Tycoon 3.
Sid Meier’s Civilization Revolution 2008 A seventh generation console edition of Civilization.
Sid Meier’s Pirates! Mobile 2008 The game was developed and published by Oasys Mobile and was led by one of the original programmers for Pirates! Gold.
Sid Meier’s Railroad Tycoon Mobile Developed by Blue Heat and published by Oasys Mobile. This mobile version allows players to build their own transportation empire.
Sid Meier’s Civilization IV: Colonization 2008 A 2008 remake of the 1994 Colonization, and a standalone game based on the Civilization IV engine.
Sid Meier’s Civilization V 2010 Headed by Jon Shafer with new features.
Sid Meier’s CivWorld 2011 A massively multiplayer online game released on Facebook. Game closed down on May 29, 2013.
Sid Meier’s Ace Patrol 2013 A WWI flight strategy game published by 2K Games.
Sid Meier’s Ace Patrol: Pacific Skies 2013 A WWII flight strategy game published by 2K Games.
Sid Meier’s Civilization Revolution 2 2014 A mobile exclusive sequel to Sid Meier’s Civilization Revolution.
Sid Meier’s Civilization: Beyond Earth 2014 A spiritual successor to Sid Meier’s Alpha Centauri built atop the Civilization V engine
Sid Meier’s Starships 2015 It follows on from Sid Meier’s Civilization: Beyond Earth

Görüldüğü üzere Sid Üstat bir strateji ve macera oyun sihirbazıdır. Şundan eminim ki The Pack takipçilerimiz en azından bir Sid Meier oyunu oynamıştır bu zamana kadar.

Eli öpülesi insan!

29) Shinji Mikami (1965-)

Shinji_Mikami_April_2013_3Japon oyun tasarımcısı, yönetmeni ve yapımcısı. Mikami-sensai Resident Evil serisinin yaratıcısıdır. Devil May Cry serisinde de Yönetici Yapımcılık yapmıştır. Tango Gameworks firmasının kurucusu ve CEO’sudur.

En son The Evil Within oyunun ana yönetmenliğini üstlenmiştir.

 

 

 

 

 

30) Shigeru Miyamoto (1952-)

344px-Shigeru_Miyamoto_GDC_2007Japon oyun tasarımcısı ve yapımcısı. Nintendo’yu NİNTENDO yapan adamdır kendisi. 1970’lerin sonlarından günümüzü birçok Nintendo arcade oyunlarını tasarlamış ve yapımcılığını üstlenmiştir. Mesela bunlara örnek;

SUPER MARIO serisi, Donkey Kong, The Legend of Zelda, Star Fox vb. Ayrıca Nintendo Wii konsolunu yaratan ekibin de başındaydı.

Şu aşağıdaki görmüş olduğunu “joypad” de kendi tasarımıdır ayrıca. Bak bak oyun tasarlamak, yaratmak yetmemiş üzerine bir de hardware tasarlamış Miyamoto amca.

ninjoy

Kendisinin aldığı ödülleri, övgüleri, hem software hem de hardware açısından başarıları, oyun yaratma felsefesini flan da filan da anlatmaya kalksam ayrıca bir makale serisi olurdu. Yani anlayacağınız bundan sonra Nintendo kelimesi her geçtiğinde Shigeru Miyamoto ismini anımsayabilirsiniz.

Bölüm 3’de görüşmek üzere 🙂

- Yorumlar -