Her zaman söylediğim gibi video oyunları aslında başlangıcından beri (Kabaca 1970’lerin başından beri diyebiliriz pekala) birer sanat eseridir. Bir güzel sanat dalının değil tabii ki ama birden fazla güzel sanat dalının karışımı, kolajı, doğal ve hayranlık uyandıran birleşimidir bilgisayar ve video oyunları.

En son yazı serimde, ünlü oyun tasarım ustalarını (Tanrı ve Tanrıçalarımız 🙂 ) tanıtmaya ve sizlere ilham vermeye çalışmıştım. Tasarım dediğimizde aklımıza neler gelir, tasarımcıların yaptığı işlerden örnekler göstererek tasarım işinin ne kadar zor ama bir o kadar da ne kadar zevkli olduğunu göstermeye çalıştım.

Tasarım dediğimizde bir oyunun başından sonuna kadar olan kurgusu ve senaryosundan tutun da, grafiklerine kadar (Bölüm tasarımı, arka ve ön plan tasarımları, menü tasarımları vb.) birçok açıdan düşünülmesi, planlanması, geliştirilmesi ve test edilmesi gereken hususlar oyun tasarımı bütünlüğünü oluşturmaktadır. Kaldı ki bu hususlar birçok oyun sever ve oyun eleştirmenini hayranlık uyandırabilecek noktalardır. Ben de hem The Pack yazarı olarak hem de oyun sever olarak kesinlikle göz ardı edemeyeceğim ve gerektiğinde eleştirebileceğim konulardır. Fakat kişisel olarak bir oyunun beni kalbimden vurması, derinden etkilemesi için müziklerinin de etkili olması gerektiğini düşünürüm hep.

Bazı oyun müzikleri var ki hele halen daha dinlerim, yani oyunlarını oynamasam bile müziklerini dinlerim, ne biliyim evden işe ve işten eve giderken ya da The Pack yazılarımı yazarken arka planda dinlediğim müzikler var mesela 😉

Bizleri oyun oynarken hatta oynadıktan sonra bile bu kadar etkileyen müzikleri kimler besteledi diye sordum kendi kendime. Sonuç olarak bu listeyi hazırladım sizlere. Tasarımcılar listesinde yaptığım gibi bu listeyi de soyadına göre alfabetik olarak sıraladım.

Beğeninize;

1-Clint Bajakian (1962-)

Clint_LucasArts_ComposerAmerikalı müzisyen ve oyun müziği bestecisi. Clint Bey‘imiz LucasArts firmrasının gözdesi olan birçok oyunun müziklerini bestelemiştir. LucasArts firmasındayken bestelediği oyun müzikleri arasında:

*Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge (1991)
*Indiana Jones and the Fate of Atlantis (1992)
*Sam and Max Hit the Road (1993)
*Maniac Mansion: Day of the Tentacle (1993)
*Star Wars: TIE Fighter (1994)
*Star Wars: Dark Forces (1995)
*Outlaws (1997)
*Indiana Jones and the Infernal Machine (1999)
*Star Wars Episode I: Jedi Power Battles (2000)
*Escape from Monkey Island (2000)
*Indiana Jones and the Emperor’s Tomb (2003)

oyunları bulunmaktadır. LucasArts firmasından ayrıldıktan sonra da:

*Unreal II: The Awakening (2003)
*The Bard’s Tale (2004)
*Syphon Filter: Dark Mirror (2006)
*Uncharted: Drake’s Fortune (2007)
*Uncharted 2: Among Thieves (2009)
*God of War III (2010)
*Uncharted 3: Drake’s Deception (2011)
*Uncharted: Golden Abyss (2011/2012)
*World of Warcraft: Warlords of Draenor (2014)

Oyunlarının müziklerinde ana besteci veya yardımcı/ek besteci olarak görev yapmıştır. Besteledikleri arasında favorimse Outlaws oyunun müzikleridir. The Good, The Bad and The Ugly filminin müziklerine yakınlığıyla bilinen orijinal bir soundtracktir. Epik western duygusu bu tınılarda, ezgilerde gizli…

Kendisi New England Conservatory klasik müzik ve gitar lisanslarını almış ve University of Michigan‘dan da Masters of Arts in Music Composition yüksek lisansı yapmıştır. Donanımlı bir abimiz anlayacağınız.

2-Lorne Balfe (1976-)

Lorne_Balfe
İskoç müzisyen ve müzik yapımcısı. Kendisi Terminator Genisys film müziği ve DreamWorks firmasının filmleri olan Home and Penguins of Madagascar filmlerinin müziklerini bestelemiş olmasıyla beraber Assassin’s Creed: Revelations oyunun müziklerinin baş bestecisidir. Assassin’s Creed oyunun serisinin birçok oyununun müziklerini bestelemiş olmasına rağmen, Revelations oyununa en çok bestelerini vermiştir. Dinleyelim de keyfimiz yerine gelsin.

 

 

3-Alexander Brandon (1974-)

220px-Alexander_Brandon
Amerikalı bestekar, müzisyen, ses aktörü, ses yapımcısı, ses tasarımcısı ve direktörü. Bunca unvan boşuna verilmiyor ve kolay da kazanılmıyor öyle değil mi?

Unreal ve Unreal Tournament oyunlarının ana besteci olmakla beraber, birçok oyunun da ses yönetmenliği ve ses tasarımcılığını da yapmıştır. Mesela Wasteland 2 oyunun ses tasarımı kendisine ait. Thief: Deadly Shadows oyunun Voice-Over ve ses effektleri de kendisine aittir. Deus Ex oyunun müziklerini bestelemiş, Deus Ex: Invisible War oyununun da müzikleriyle beraber ses efektlerini tasarlamış ve Ses Direktörü (Audio Director) pozisyonlarının hakkını vermiştir. Neverwinter Nights 2 oyunlarının ses efekt, ses tasarım ve direktörlüğü ile The Elder Scrolls: Skyrim oyununun ses efektleri ve Voice-Over (VO) da kendi başarılarının arasındadır. Happy Feet (Neşeli Ayaklar) animasyon filminin baştan aşağı tüm ses efektlerinden sorumlu direktörlükten Dust: An Elysian Tail oyunun müziklerine kadar birçok popüler oyun, film ve animasyon filminde parmağı vardır.

Dust: An Elysian Tail oyununu oynamadım ama müzikleri hoşuma gitti; bir dinleyelim isterseniz:

4-Russell Brower (1960-)

Russell Brower
Amerikalı müzisyen ve üç kez “Emmy” ödüllü (Vay arkadaş!) ses tasarımcısı. Neden üç kez ses tasarımı üzerine Emmy ödülü almış ki diye sorarsanız şayet, ödül aldığı işleri belirtelim o zaman;

*Tiny Toon Adventures
*Animaniacs
*Batman: The Animated Series

Bu ne demek peki? Adam ses tasarımından anlıyor demek. İyi de bunlar ses tasarımı, hangi oyunların müziklerini yapmış peki? Aşağıdaki listeki oyunların çoğunun ana bestekarı olmamasına rağmen bence CV’si gayet sağlam:

*World of Warcraft: Warlords of Draenor (2014)
*Diablo III: Reaper of Souls (2014)
*Hearthstone: Heroes of Warcraft (2014)
*StarCraft II: Heart of the Swarm (2013)
*World of Warcraft: Mists of Pandaria (2012)
*Diablo III (2012)
*Starcraft II: Wings of Liberty (2010)
*World of Warcraft: Cataclysm (2010)
*World of Warcraft: Wrath of the Lich King (2008)
*World of Warcraft: The Burning Crusade (2007)
*Joint Operations: Typhoon Rising (2004)
*Delta Force: Black Hawk Down (2003)

5-Bill Brown (1969-)

Bill Brown
Amerikalı bestekar. Özellikle bestelediği dizi (mesela CSI: NY) ve oyun müzikleriyle ödüller almış bestecimiz hakkında pek fazla bilgi bulunmuyor, o yüzden yaptıklarını sıralarsam tarzının nasıl bir şey olduğunu anlayabiliriz pekala:

*Quake II (1997)
*Jurassic Park: Trespasser (1998)
*Tom Clancy’s Rainbow Six (1998)
*Tom Clancy’s Rainbow Six: Rogue Spear (1999)
*Michael Crichton’s Timeline (2000)
*Shadow Watch (2000)
*Return to Castle Wolfenstein (2001)
*Anachronox (2001)
*Tom Clancy’s Ghost Recon (2001)
*Tom Clancy’s Rainbow Six: Black Thorn (2001)
*Undying (2001)
*The Sum of All Fears (2002)
*Tom Clancy’s Ghost Recon: Island Thunder (2002)
*Tom Clancy’s Ghost Recon 2 (2005) – theme co-written with Tom Salta
*Command & Conquer: Generals (2003)
*Command & Conquer: Generals Zero Hour (2003)
*Lineage II: The Chaotic Chronicle (2003)
*Tom Clancy’s Rainbow Six 3: Raven Shield (2003)
*Wolfenstein: Enemy Territory (2003)
*Tom Clancy’s Ghost Recon: Jungle Storm (2004)
*Tom Clancy’s Rainbow Six: Lockdown (2005)
*The Incredible Hulk: Ultimate Destruction (2005)
*Command & Conquer: The First Decade (2006) – Compilation which included his work
*Tom Clancy’s Rainbow Six: Critical Hour (2006)
*Enemy Territory: Quake Wars (2007)
*Wolfenstein (2009)

Undying oyununu zamanında bayıla bayıla (Eh yani Clive Barker faktörü, normal yani) oynamıştım, müzikleri beni etkilemişti, o vakit dinliyelim biraz;

6-Peter Connelly (1972-)

Peter Connelly
İngiliz bestekar ve ses tasarımcısı. Bu meleğimiz de popüler birçok oyunun hem ana besteci hem de ses effekt ve tasarım direktörlüğünü yapmıştır. Ama en güncel ve en beğenileni Ubisoft‘un Watch Dogs oyunudur.

Peter abimiz Newcastle College‘dan Müzik Teknolojileri bölümünden mezundur ve portföyünde şu oyunlara rastlayabiliriz:

*The Crew (2014) (with Joseph Trapanese)
*Watch Dogs (2014)
*Horrid Henry (2009)
*Speed Zone/Wheelspin’ (2009)
*Garden Party (2008)
*Smartbomb (2005)
*Podz (2004)
*Tomb Raider: The Angel of Darkness (2003) (with Martin Iveson)
*Herdy Gerdy (2002) (with Martin Iveson)
*Tomb Raider: Chronicles (2000)
*Tomb Raider: The Last Revelation (1999)
*Flesh Feast (1998)
*Mass Destruction (1997)
*Risk II (1996)
*Battleship (1996)

Watch Dogs hakkında çok şey yazıldı, çizildi ama müzikleri hakkında kendi görüşlerinizi oluşturmanız için dinliyelim:

7-Normand Corbeil (1956-2013)

Normand Corbeil
Kanadalı müzisyen ve bestekar. Kendisi BAFTA ve Academy of Interactive Arts & Sciences ödüllü olmasıyla beraber, özellikle Heavy Rain, Fahrenheit ve Beyond: Two Souls oyunlarının ana besteci olarak tanınmaktadır.

Film müzikleri arasında 1999 yapımı Double Jeopardy, 2002 yapımı Extreme Ops ve 2003 yapımı The Statement bulunmaktadır. Amerikalı TV kanalı ABC yapımı olan 2009 yapımı TV Serisi “V” nin de müziklerini bestelemiştir.

Ağustos 2012 yılında Pankreas kanseri teşisi konmuş ve maalesef 25 Ocak 2013 tarihinde kansere yenik düşüp, aramızdan ayrılmıştır. Şahsım, The Pack Kurucu Yazarları ve siz The Pack takipçileri adına Allah’tan rahmet diliyorum.

8-Greg Edmonson

Greg-Edmonson-intro
Amerikalı müzisyen ve bestekar. Kült seviyesine ulaşmış, bence en başarılı bilim kurgu TV dizilerinden biri olan FireFly dizisinin ana besteci olmasının yanında King of the Hill çizgi TV serisinin müzikleri ve (Esas bomba!) Uncharted serisinin ana bestecisi olması, kendisinin bu listede olmasının haklı kanıtlarıdır.

University of North Texas College of Music okulunda Jazz eğitimi aldıktan sonra film, TV ve oyun piyasası demeden sayısız eser vermiştir, fakat abi Uncharted ya! Uncharted: Drake’s Fortune, Uncharted 2: Among Thieves ve Uncharted 3: Drake’s Deception oyunlarının müziklerinin hangisini en çok beğendiğinizi düşünmeden aşağıda beğeninize sundum, dinleyelim biraz bakalım 🙂

9-Dan Forden (1963-)

Dan_forden
Amerikalı müzisyen, bestekar ve yazılımcı. Sevgili The Pack takipçileri, şimdi bu beyefendi sadece bir kelimeyle bile açıklanabilir, tanıtabilir. Başka hiçbir şey yazmamıza, anlatmamıza gerek yoktur:

TOASTY!

Mortal Kombat oyun serisinin neredeyse tüm oyunlarının ses efektleri Dan TOASTY! babaya aittir. Mortal Kombat ve Mortal Kombat X oyunlarının da müziklerini eli değmişken bestelemiştir. Ama ne yaparsa yapsın o bir:………….

TOASTY!!!!

10-Chris Huelsbeck (1968-)

Chris_Huelsbeck_NextLevel_2_2011_Köln
Alman bestekar. Oyun müzikleri ve elektronika müzik türü dehası. Amiga’cıların en sevdiği oyunlardan biri olan Turrican serisinin tüm müziklerini bestelemiş, hazır eli değmişken ses efektleri için de yardımcı olmuştur.

Şimdi benim eski Amiga oyunlarına karşı “büyük” zaafım olduğu için hele hele konuyu Turrican olunca Herr Huelsbeck‘in yeri ben de ayrıdır. Gözü sevdiğimin oyunu Turrican 2‘nin müziklerini dinlemek bile oyunu hiç oynamamış için, “Ulen ne güzel gaza geldim oynamak istiyorum bu oyunu, nereden temin edebilirim acaba?” diye sormalarına ve benim gibi Amiga 500 geçmişi olan yaşlı kurtların da (Dinozor ne be? Gebertirim valla!) gözyaşlarıyla nostaljik hissetmelerine sebebiyet verecektir.

Yahu dinleyin bi’, anlayacaksınız beni!

 

 

Soundtrack’teki favori parçalarım; The Final Fight (Ana menü bu parçayla açılıyor, nasıl gaza gelmeyelim yahu?), The Desert Rocks, Traps, Secret Dungeons, The Great Bath, Concerto for Laser & Enemies (İşte bu parçada Turrican 2 platform Run & Gun türünden Shoot ‘Em Up türüne dönüş yapmaktadır. Oooff be!) ve The Wall (En favorim!)

11-Lee Jackson (1963-)

1110281-lee_jackson_leedrum
Amerikalı bestekar, müzisyen, ses tasarım, yapım ve direktörü ve haber spikeri (!). Bir zamanlar haber spikerliği yapmış olmasını bir kenara koyarsak eğer kendisi University of Texas at Austin Müzik eğitimi almış ve bir zamanlar A.B.D. Maliye Bakanlığı için çalışmış (Adam çelişkilerle dolu yahu) olsa da sonunda tutkusu olan müziğe geri dönmüştür.

En bilinen esserleri Duke Nukem oyun serisidir. Ama ben Shadow Warrior oyunun müziklerini de pek bir beğenirim. Lee Jackson abimizin beste portföyünü şöyle sıralayabiliriz:

*Duke Nukem Forever
*Duke Nukem Advance
*Duke Nukem: Land of the Babes
*Duke Nukem: Time to Kill
*Duke Nukem: Zero Hour
*Duke Nukem 64
*Shadow Warrior
*Balls of Steel
*Stargunner
*Duke Nukem 3D
*Rise of the Triad
*Wacky Wheels

Adam tam bir DUKE NUKEM manyağı diyebiliriz. Ama ben sizi az bilinen lakin çok da sevilen Shadow Warrior oyununu soundtrack’iyle baş başa bırakıyorum:

12-Frank Klepacki (1974-)

Frank KlepackiAmerikalı oyun besteci ve müzisyeni. Kendi başına tam bir müzik grubudur. Gitar çalar, davul çalar, keyboard çalar, rock, metal ve jazz sever. İki ayaklı rock müzik grubu bildiğin. Kendisinin beste portföyünü burada sıralamayacağım çünkü fazla uzun, yani baya baya fazla uzun ama ben size şöyle söyleyeyim. Tüm RTS türündeki Command & Conquer serisinin müziklerini kendisi bestelemiştir. (OHANESS!)

Westwood Studios firmasının sadece Command & Conquer serisi için değil Lands of Lore serisini ve Nox gibi cRPG oyunlarının da müziklerini bestelemiştir. Frank baba bildiğin Westwood için çalışmış neredeyse. Eh Westwood, EA tarafından satın alınınca (EA IS EVIL! EVVIIILLL!!!!) kendisi de birçok EA oyunu için besteler yapmıştır. Mesela, Red Alert 3 (Hahah hay Allah ya! :’D)

Evet, evet. Tam bir “OHAAAAAAAAAAAAA!” tepkisini hakkeden meleğimizi vakit kaybetmeden bir dinleyelim:

13-Jesper Kyd (1972-)

jesper-kyd_211912
Danimarkalı besteci, müzisyen ve ses tasarımcısı ve mühendisi. Commodore 64 ve sonra da Amiga 500 platformlarında kendi kendine 14 yaşından beri müzik yapmayı öğretmiş ve o zamandan beri beste yapan bu meleğimiz de Hitman, Borderlands, Darksiders II, State of Decay oyunları için yaptığı müziklerle oyun müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştırmış olsa da aslında en bilineni, en sevileni ve popülerliğini tavan yaptığı çalışması da… Buyrun dinleyelim.

Ya evet, serisinin en beğenilen oyunun müzikleri bu meleğimize aittir. Sevin onu, takip edin!

 

 

 

14-Michael Z. Land (1961-)

mczlandAmerikalı müzisyen ve besteci. LucasArts firmasının yeni demirbaşlarından biri olan meleğimiz Harvard Üniversitesi’nde tutkusu olan elektronik müzik üzerine eğitim aldıktan sonra klasik müzik konusunda bilgisini geliştirmek için Beethoven’ın eserlerini elektronik ortama (Kendi çapında tabi) taşımış; ne var ki elektronik müziği olan hayranlığından dolayı Mills College in Oakland, California üniversitesinde elektronik müzik okumaya devam etmiş. Yetmemiş, bir de Rönesans polifoni ve bilgisayar programcılığı üzerine eğitim almıştır.

Bu kadar donanımlı olduktan sonra başlamış MIDI‘ lerle müzikler bestelemeye. Mesela neler bestelemiş:

*The Secret of Monkey Island (1990) – with Barney Jones, Patric Mundy, and Andy Newell
*Secret Weapons of the Luftwaffe (1991)
*Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge (1991) – with Clint Bajakian, Robin Goldstein, Peter McConnell, and Anthony White
*Star Wars: X-Wing (1992) – with John Williams, Clint Bajakian, and Peter McConnell
*Indiana Jones and the Fate of Atlantis (1992) – with Clint Bajakian, Peter McConnell, and John Williams
*Star Wars: TIE Fighter (1995) – with John Williams, Clint Bajakian, and Peter McConnell
*The Dig (1995)
*The Curse of Monkey Island (1997)
*Escape from Monkey Island (2000) – with Clint Bajakian, Anna Karney, Michael Lande and Peter McConnell
*SimCity 4 (2003) – with several others
*The Bard’s Tale (2004) – with several others
*Tales of Monkey Island (2009)

LucasArts firmasının diğer aerteri damarı olan Mr. Land’in bence en iyi besteleri 1995 yılı (LucasArts Adventure oyunları yazımda da bahsetmiştim) çıkan adventure türü olan The Dig oyununun müzikleridir:

Bölüm 2‘de görüşmek üzere, keyifli oyunlar!

- Yorumlar -