Şu sıralar ortalığı karıştıran Osmanlıca haberlerini bir kenara bırakacak olursak eğer, oyun tarihinde Osmanlı İmparatorluğu‘nun olması gerekenden daha az yer tuttuğunu görüyoruz. Daha çok gerçek zamanlı strateji (RTS) oyunlarında yer bulabilen Osmanlı‘nın yer aldığı oyunların bir listesini yaptık.

1- Total War oyunları: Osmanlı İmparatorluğu’nu, Total War serilerinde bolca görebilmekteyiz. Bu nedenle bütün Total War serilerini tek başlıkta toplamanın mantıklı olacağını düşündük.

27xpieu-1024x576

 

2- Age of Empire 2 ve 3: Age of Empires 2’de Turks olarak karşımıza çıkan Osmanlı, Age of Empires 3’te Ottomans olarak yer alıyor. (Age of Empires 2’de Wonder, Selimiye Camii’nin birebir modeli)

ageof

 

 

 

3- Civilization 4 ve 5: Sid Meir’s Civilization oyunlarında karşımıza Ottomans olarak çıkan Osmanlı İmparatorluğu, oynaması oldukça keyifli devletlerden birisi.

 

civ

4- Europa Universalis oyunları: Başka bir RTS oyunu olan Europa Universalis’de de Osmanlı İmparatorluğu karşımıza çıkmakta.

europa univ

 

5- Crusader Kings II: Osmanlı İmparatorluğu yine bir RTS oyununda yerini almış durumda. Politika tabanlı RTS oyunlarını seviyorsanız eğer Crusader Kings oynamanızı tavsiye ederiz.

crusader kings

 

6- Cossacks:European Wars: Yine bir RTS oyununda Turkey olarak oynama şansımız var.

11233_front

 

7- Imperial Glory: Osmanlı Devleti mevcut olsa da oynanabilir olarak karşımıza çıkmıyor. Ancak modlar yardımıyla oynayabiliyoruz.

imperial glory

 

8- Victoria II: Ottoman Empire, büyük güçler kategorisinde yer alıyor. Yine Paradox firmasından bir RTS oyunu.

V2_12

 

Daha bir çok RTS oyununda Osmanlı İmparatorluğu karşımıza çıksa da en dikkat çekenlerini bunlar olarak sıralayabiliriz.

9- Son olarak ise hepimizin yüzünde ufak bir sırıtışla oynadığımız Ubisoft’un başarılı serisi Assassin’s Creed‘in devam oyunlarından Assassin’s Creed: Revelations, Osmanlı İmparatorluğu’nda geçen en detaylı oyun olma yerini koruyor.

ac rev

 

Şu da oyunun çıkış videosu, İstanbul manzarasıyla:

- Yorumlar -