Ori and the Blind Forest’i çıktığı gibi PC’de oynadım. Her ne kadar platform oyununu, konsolda oynamak gerekir derler ancak, bu oyun hem konsolun, hem PC’nin kendi avantajlarını kullanmayı başarmış görünüyor.

Oyun Moon Studios tarafından tasarlandı ve Microsoft Studios tarafından dağıtımı yapıldı. Görünen o ki, Moon Studios oldukça başarılı bir iş çıkarmış.

ori-and-the-blind-forest-screen-6

İlk on dakika harika ve hüzünlü bir arkadaşlık hikayesini izliyoruz. Sonunda bir şekilde yola çıkmamız ve ormanı kötülüklerden kurtarmamız gerekiyor. Tabi bu kurtarma işi de o kadar kolay değil. Orman büyük ve geçtiğimiz yollardan belki de defalarca daha geçmemiz gerekecek.

İlerledikçe yeteneklerimiz geliştirme şansımız oluyor. Ayrıca ormanda kazandığımız belirli güçler de var. Bu güçleri açmadan, bazı yerlere giremiyoruz. Başarılı bulmacaların arasında, kimi zaman geçmekte zorlandığımız, engellerle karşılaşıyoruz. Arada sırada kafayı yediğimiz, saatlerce tek bir bölgede uğraştığımız bile oluyor.

maxresdefault (1)

Duvardan duvara zıplayıp, yaratıkların attıkları aside benzeyen şeyleri kullanıp bizi daha uzağa fırlatmalarını sağlayarak ilerliyoruz. Kimi zaman hızımız, hayatımızı kurtarırken, bazen de aynı hız yüzünden çeşitli yerleri geçmekte zorlanabiliyoruz.

Ori isimli karakterimizin ayrı bir tatlılığı var. Oyun boyunca bize bir ışık topu eşlik ediyor. Yapmamız gerekenleri söyleyip, bize destek oluyor. Atmosfer, renkler, müzikler, hepsi aşırı tatlı olması için yapılmış. İnsanın içine işliyor adeta.

maxresdefault

Oyunda en önemli şey kayıt. Sürekli oyununuzu kaydetmeniz lazım. Aksi takdirde başınız ağrıyabilir. Kaydetmek de öyle kolay değil. Enerjiye ihtiyacınız var. Bu enerji de her yerde karşımıza çıkmıyor. Bu yüzden ara sıra, kendinizi yana yana enerji kristali ararken bulabiliyorsunuz. Neyse ki oyunda ilerledikçe taşıyabileceğimiz enerji ve can sayıları, bulduğumuz can ve enerji küreleri sayesinde artıyor. Böylece daha da dayanıklı oluyoruz. Yine de can kürelerine çok güvenmemek lazım, dikenli dallara dokunduğumuz an genellikle ölüyoruz.

Oyunu saatlerce keyifle, hiç sıkılmadan oynayabiliyoruz. Zaten baktığımız zaman oyun sadece sanatsal grafikler ve etkileyici müzikten ibaret değil. Bizi oyunda tutan bir hüzünlü ve derin bir hikayesi var. Uzun zaman sonra 2D bir platform oyununun, hala oynanabildiğinin bir kanıtı adeta, Ori and the Blind Forest. Kesinlikle son zamanların en başarılı yapımlarından. Tek kelimeyle büyüleyici.

“O ormanı kurtaracağım arkadaş!”

- Yorumlar -

Ori And The Blind Forest İncelemesi
Büyüleyici görüntüler, hüzünlü bir hikaye ve etkileyici bir dostluk. Muhteşem bir platform oyunu.
Artılar
  • Hüzünlü ve büyüleyici atmosfer
  • Sıkmayan, eğlenceli bir platform deneyimi olması
  • Zorlu ve uğraştırıcı bulmacalar
Eksiler
  • Bazı yerlerde karşımıza çıkan FPS sorunları
  • Aynı yerde defalarca ölmek sinir bozucu olabiliyor
9.29.2