On senenin ardından, İngiliz Rock grubu Muse‘u yeniden İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyoruz.

Ülkede yaşanan kaos ortamı sebebiyle herkes şüphe ile yaklaştı önce bu habere. Güvenlik problemleri sebebiyle konserin iptale gideceği konusunda hala ciddi endişeleri olan bir ekip de yok değil. Ama en azından konser duyuruldu, biletleri satışa çıktı, (hatta en düşük seviye biletler tükendi bile) ve tatil planları konser tarihine göre revize edildi. Biz hazırız!

11030_original

Kişisel olarak Muse benim için bir gruptan çok daha fazlası, öncelikle bunu belirtmem gerekiyor. Pop müzik girdabından bir çıkış aradığım ortaokul yıllarımda tanışıp, sonra da bırakamadığım bir grup kendileri. Daha önce ülkemize on sene önce Rock’n Coke kapsamında gelmişlerdi ve malesef çeşitli nedenlerden dolayı grubu canlı izleme fırsatına erişememiştim. Bu sefer biletlerin satışa çıktığı gün işimi şansa bırakmadan biletimi alarak eğer bir aksilik gerçekleşmezse o gün konser alanında olmayı garantiledim.

Muse hakkında en sevdiğim özellik kendi içlerinde hem tutarlı, hem de yenilikçi bir çizgi izlemeleri herhalde. Tarihleri boyunca her albümlerinde hem eski çizgilerine göz kırpan parçalarla, hem de kapı çerçeve kıran deneysel çalışmalarıyla kalplerdeki yerlerini sağlamlaştırdılar. Son albümleri Drones ile bomba bir geri dönüş yaparak 58. Grammy Ödülleri‘nde “Yılın en iyi Rock albümü” ödülünü almayı başardılar. Dünyanın en büyük açık hava festivallerinden olan Glastonbury‘de de headliner olarak izleyeceğiz kendilerini.

Gelelim İstanbul Konseri hakkındaki detaylara;

Konser 26 Temmuz tarihinde Maçka Küçükçiftlik Park‘ta gerçekleşecek. Özellikle konser alanı konusunda büyük tartışmalar dönmeye devam ediyor. Benim de aralarında olduğum çok sayıda Muse hayranı, Küçükçiftlik’in bir Muse konseri için çok küçük olduğunu düşünmekte. Hazır Vodafone Arena‘da tamamlanmışken deniz kenarında bir Muse konseri izleseydik gerçekten hiç fena olmayacaktı. Grubun stadyum konserlerindeki ekipman ve sahne şovları gerçekten dillere destan, ve Küçükçiftlik’de bunu göremeyeceğimizden korkuyorum doğruyu söylemek gerekirse.

muse

Bilet fiyatları da bir diğer tartışma yaratan konu oldu Muse hayranları arasında. Açıklanan ve 9 Mayıs tarihine kadar geçerli olan indirimli bilet fiyatları şu şekilde:

Deluxe VIP Teras – 672.00 TL
Diamond Circle – 448.00 TL
Golden Circle – 336.00 TL
Normal Ayakta – 179.00 TL

Bu fiyatlar çoğu müziksevere fazla gelmiş durumda ve sosyal medyada isyan bayrakları sallanmaya devam ediyor fiyatların yüksekliği hakkında. Ben burada çoğunluğun görüşüne katılmadığımı belirtmek istiyorum. Muse’un Avrupa “Drones” turnelerindeki tekli konserlerinde genel olarak en düşük biletler 60-70 Euro bandından başlıyor zaten. Bazı kişiler 3-4 günlük festivallerin kombine biletlerinin daha ucuz olduğunu ve Avrupa’ya bu festivallere gitmenin daha ucuza çıkacağını hesaplıyorlar ancak festival organizasyonunun tamamen başka bir kulvar olduğu gerçeğini kabullenmek gerekiyor. Kısaca tekil konserlerle karşılaştırdığımızda gayet makul bir fiyatlandırması var biletlerin.

Konser programı ise hala tam olarak netleşmiş değil. Konser alanının saat 14:00 civarında açılacağı belirtildi. Muse’dan önce sahne alacak sanatçılar ise şu anda Birth of Joy, Ferman Akgül ve You May Kiss The Bride olarak açıklandı, ancak organizasyon şirketi tarafından ilerleyen tarihlerde listenin kalabalıklaşacağı belirtiliyor.

Şu anda Normal segment biletler tükenmiş olarak görünüyor, ancak bunun gerçeği yansıtıp yansıtmadığı konusunda şüphelerim var. İndirimli fiyatlandırma tarihlerinden sonra bir seri daha normal biletin satışa sürüleceği düşüncesindeyim, bu sebeple Biletix‘in sitesini periyodik olarak kontrol etmekte fayda görüyorum.

Dediğim gibi eğer bir aksilik olmazsa 26 Temmuzda ben de Golden Circle bölümünde kendimden geçmeyi planlıyorum, bu tarihlerden sonra konser ile alakalı bir inceleme yazısıyla konser kritiğini de sizinle paylaşacağım.

Şu da “Drones” albümü:

- Yorumlar -