Uzun zamandır çıkmasını beklediğimiz No70: Eye of Basir nihayet piyasaya çıktı. Biz de oyunu bir çırpıda oynadık. Peki memnun kaldık mı? Malesef hayır.

O güzel videolarından sonra, oyun beklentilerimizin çok altında kaldı. Uzun yapım sürecinin ardından piyasaya çıkan No70: Eye of Basir, gerilim ögeleri taşıyan bir bulmaca oyunu olarak karşımıza çıktı. VR desteği de olan oyun Unreal Engine’de geliştirildi.

70 numaraları evde Aras’ın, kardeşi Erhan’ı bulma çabasını ve bu sırada yaşadığı gizemli maceraları oynuyoruz. Başta atmosferiyle ve müziğiyle başarılı görülen oyun, ilk bulmacalarla gözümüzden düşmeye başlıyor. Daha çok onu bul, buraya tak tarzı puzzlelardan oluşan No70’in hikayesi de, “Bu neydi abi şimdi? Ne alaka?” kıvamında ilerliyor. Hele ki o bitiş sahnesi gerçekten insanı tatmin edecek cinsten değil.

Oyunun oynanış süresi yaklaşık olarak 50 dakika ile 1 buçuk saat arasında. Yani oldukça kısa denebilir. Optimizasyon ise vasat üstü. “1366×768” monitör desteği de yok. Özellikle giriş menüsünde ayarları düzeltene kadar canım çıktı diyebilirim.

Oyunun ışık konusunda problemleri olduğunu söyleyebilirim. Karanlıktan pek oyuna konsantre olamıyoruz ve gereksiz bir blur katılmış vaziyette.

Son olarak korku unsuru olarak küçük kız kullanma klişesini bu oyunda da görüyoruz. Malesef beklentilerimizin çok altında bir oyun ile karşı karşıyayız. Belki bu kadar uzun yapım süreci geçirmemiş olsa, daha farklı bir beklentiye girebilirdik ancak şu haliyle kötü bir oyun.

- Yorumlar -