Merhabalar, The Pack Oyun Sitesi ve Gaming+ Oyun Sayfası adına düzenlediğimiz röportajlarımıza devam ediyorum. Sizlere şimdi ülkemizin oyun sektöründe adım adım karış karış gölgesi olan ve oyunculara her anında destek veren Oyunder Üyesi Oyun Yapımcısı Oyun sektörüne faydaları dokunan ”Nitrid Game” ekibi ile güzel bir röportaj yapacağız.
Bakalım röportajımızın başından yakından tanıyamadığımız ”Nitrid Game” hakkında fikriniz değişecek mi? Röportajların değişmez kuralı ile önce kendilerini ve sayın ekip arkadaşlarını selamlayarak başlayalım.
Burak:
Nitrid Game hakkında sizleri daha iyi tanıyabilmemiz adına Nitrid Game Hakkında kısa bir bilgi verir misiniz?

”Nitrid Game” :
Nitrid Game Android ve IOS Platformları için her yaşa ve cinsiyete hitap eden eğlenceli oyunlar üretmeyi hedefleyen yaklaşık 5 yıldan beri sektörde yer alan bir ekip. Ufak ama sağlam bir kadromuz var. Bülent Karaca, Ali Kemal Karaca, Umut Kurt ve Şener Derel ekibin kare ası.

Burak:
Sizinde bildiğiniz Türkçe neden oyunumuz yok diyenler ingilizce web tabanlı oyunlarda seslerini çıkarmıyorlar. İstekler değişken midir?
”Nitrid Game” :
Türkçe oyunumuz yok diyenlere sektörün içinde olan biri olarak kesinlikle katılmıyorum. Milyonlarca indirilmiş pek çok Türkçe mobil oyun var. Gram Games, Peak Games, Netmarble gibi kurumsal firmaların ve Soner Kara ve Alper Sarıkaya gibi bireysel geliştiricilerin indirme sayıları ortada. PC ve Konsol tarafında zaten bu değerlendirmeyi yapacak sayıda oyun mevcut değil. Mount & Blade serisi aklıma geliyor hemen. Pek çok oyunun Türkçe dil desteği de mevcut. Özellikle Sony Türkiye hemen her Sony oyununun çevirisini yapıyor. Web tabanlı oyunların oyuncu kitlesi ile Pc yada Mobil oyuncu kitlesi bir birinden farklı. İsteklerin değişken olması bulundukları platformun doğasından kaynaklanıyor sanıyorum.
Burak:
Nitrid Game olarak hangi oyunların yapımında bulundunuz veya daha geniş bir kapsamda hangi geliştirici ve Oyun Dernekleri ile ortaklaşa çalışmalarınız bulunuyor.
”Nitrid Game” :
Pivot Games ile hem Android hem IOS platformunda uzun süre 1 numarada yer alan Çarkıfelek oyununu gerçekleştirdik. Ohadiyorum kanalında yapılan inceleme videosu 1 milyondan fazla izleyici alan oyunumuz her iki platformda 7.5 milyon oyuncuya yaklaştı.
Bunun dışında dünyada 2-3 örneği bulunan 3 Top Bilardo oyununu yaptık. Tek cihazda 2 kişi sıra tabanlı oynayabileceğiniz basit ama keyifli bir oyun oldu. İndirme sayısı 1 milyona yaklaştı.
Türkiye’nin ilk chat özellikli Android Pişti oyunu olan Pişti Online oyunu yaptık 5 milyona yakın indirme alan oyunu geçtiğimiz ay yeni projelere zaman ayırabilmek için kapattık. Oyunu yeniden açmamız için yoğun talep var. Ancak online bir oyunu yönetmek oldukça zor. O konuda stratejik partnerlerimizden Softanya Games ile beraber çalışıyoruz. Belki önümüzde ki dönem yep yeni bir arayüzle Pişti Online yeniden gün yüzüne çıkabilir.
Oyun dernekleri konusa gelirsek Türkiye ‘de Oyunder ve Toged gibi iki önemli dernek faaliyette bunlardan Oyunder ‘e üyeyiz. Ekip arkadaşlarımızdan Umut Kurt Oyunder ‘de Yönetim Kurulu üyesi. Toged’le de güzel ilişkilerimiz var. Her iki derneğin de çalışmalarını önemli buluyoruz.
Burak:
Ekibinizin oyuncu özellikleri nasıldır? Örneğin sevilmeyen bir oyun türünde oynarım dermisiniz?
”Nitrid Game” :
Biz işimiz gereği her türlü oyunu oynamak zorundayız. Sevilmeyen bir oyunu da oynayabiliriz.
Burak:
Oyuncu toplantıları gerçekleştiriyor musunuz?
”Nitrid Game” :
Üyesi olduğumuz OYUNDER aracılığı ile yapılan etkinliklere destek vererek oyuncu kitlemiz ile sık sık bir araya geliyoruz. Mesela 1-4 Aralık arasında düzenlenecek GameX fuarında Oyunder ile birlikte yer alacağız. Oyunder standına gelen oyuncu arkadaşlarla sohbet etmeyi çok isteriz.
Burak:
Hangi Oyun Sitesine daha yakınsınız Örnek verebilir misiniz?
”Nitrid Game” :
Bütün oyun sitelerine eşit mesafedeyiz. Yurt dışından Pocket Gamers, Yurt içinden Yerli.Ninja ve Mobidictum mobil oyun odaklı olması nedeniyle sık sık iletişim kurduğumuz ve severek takip ettiğimiz siteler arasında. Bu arada karıkocagaming.com severek takip ettiğimiz bir başka site… İlker ve Ceyda harika işlere imza atıyorlar. Merlin’in Kazanı – Murat Oktay ve Teknoseyir ‘den Levent Pekcan sevdiğimiz diğer isimler. Unutmadan Talha Turhal ‘ı da çok severiz.
Burak:
Aldığınız ödüller var mı?
”Nitrid Game” :
Bu yıl Bahçeşehir Üniversitesinde gerçekleşen İndir.com etkinliğinde Çarkıfelek – Happy Wheel oyunumuz ile finalist olduk. Umut Kurt ekibimiz adına ödülü teslim aldı. Windows Mobile için yaptığımız ticari bir uygulama ile Intel tarafından ödüle layık görüldük. Kristal Piksel 2015 ‘de de bir adaylığımız oldu. Ancak aday olduğumuz kategoride yeterli katılımcı olmadığı için ödül vermekten vazgeçtiler. Bizim için en büyük ödül oyuncuların yaptığımız oyunlardan keyif almaları ve güzel yorumlarda bulunmaları.
Burak:
Ne tür toplantılara katılım daveti alıyorsunuz?
”Nitrid Game” :
Hemen hemen oyun sektörü ile ilgili tüm organizasyonlara davet ediliyoruz.
Burak:
Yeni Oyun planlarınızdan bahseder misiniz ?
”Nitrid Game” :
Oyun sektörünün geleceğini e-spor alanında görüyoruz bu konuda bazı çalışmalarımız olacak.
Burak:
Sizinde diğer illerde konferans toplantı ve oyunculara ulaşma gibi düşünceleriniz var mı?
”Nitrid Game” :
Çeşitli illerde toplantı ve organizasyonlara dahil olduk. Davet geldiği takdirde başka bir organizasyon vs ile çakışmıyorsa oyun ve oyuncu odaklı her türlü organizasyona seve seve dahil oluruz.
Burak:
Türkiyede oyun gelişecek ama sizce bu kaç yılı alacak?
”Nitrid Game” :
Bu soruya yanıtımız biraz uzun olacak. Mevcut politikalar Türkiye ‘de Oyun Sektörü ‘nün gelişmesi açısından yeterli değil. Devlet destekleri sektör açısından son derece kısıtlı ve yetersiz. Kosgeb, Tübitak ve Kalkınma Ajansları ‘nın verdiği bazı destekleri kullanabiliyoruz ama yeterli gelmiyor. Sinema sektörü ile çok benzeyen bir sektörüz. Ürünlerimiz ülkeye döviz kazandırıyor. Buna karşın Kültür ve Turizm Bakanlıklarından ülke tanıtımına katkı sağladığımız için destekler alamıyoruz. Ya da Eğitimi destekleyici oyunlar için Milli Eğitim’den destek görmüyoruz. IOS platformunda bulunan Eray ve Simay Dinç kardeşlerin Re-Contact İstanbul oyunu İstanbul’un göz bebeği semtlerinde geçiyor. Türkiye ‘yi yurt dışında tanıtacak turist çekebilecek bir oyun mesela. Bizim yaptığımız Riziko oyunu eğitim müfredatına uyarlanırsa İlk ve Orta öğretim de kullanılabilir. Olumsuzlukların yanı sıra güzel işlerde oluyor tabii. Üniversiteler de peş peşe Lisans ve Lisans Üstü Oyun Tasarımı Eğitimleri başladı. Bahçeşehir Universitesi,Işık Üniversitesi öncü oldular. ODTU Atom harika bir üretim merkezi haline geldi. Riot Games, Netmarble, Crytek gibi firmalar Türkiye ‘de sektöre ciddi yatırımlar yapıyorlar. Gram Games 2Tons programı ile indie geliştiricileri desteklerken, Crytek ilki BAU ‘de kurulan VR First laboratuarlarını ülke genelinde ki üniversitelere ücretsiz olarak kuruyor. Netmarble ise Game Garage ile her yıl seçilen projelere destek oluyor. 110 milyar dolarlık bir sektörden Türkiye olarak 550 milyon dolarlık pay alıyoruz. Kesinlikle yeterli değil. Ancak umutsuz değiliz. Oyunder ve Toged gibi oyun odaklı sivil toplum kuruluşlarının çabaları ve Üniversitelerimizin faaliyetleri sayesinde kısa sürede atılım gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Türkiye için oyun sektörü çok önemli şöyle ki bütün şeker fabrikalarını satsak ülkede ki bir Candy Crush etmiyor. Bu sektöre yapılacak yatırım Türkiye’nin pek çok sorununu çözecek kaynak yaratabilir.
Burak:
Hangi tür oyunlara yakınsınız?
”Nitrid Game” :
Ekipte ki herkes farklı bir oyuncu profiline sahip. Ali Kemal daha çok strateji tarzı oyunları seviyor şimdilerde sıkı bir LOL fanatiği haline geldi. Umut Kurt daha çok MMORPG tarzı oyunlar ve e-spor oyunlarını tercih ediyor. Bir dönem Türkiye ‘de oldukça popüler olan Conquer Online oyununda 10 yıl boyunca ciddi başarılar ve dereceler elde eden profesyonel bir oyuncu aynı zamanda. Bülent Karaca ise tam bir mobil oyuncusu. Son bir yıldır aralıksız İzmo Bilişim ‘in Online Kafa Topu oyununu oynuyor. Bu arada oyunun dağıtıcı firması şu anda sanırım Masomo oldu. Bakın daha önce Türkçe oyun yok diye şikayet ediliyor demiştiniz Online Kafa Topu uluslar arası başarı elde etmiş bir başka Türk yapımı oyun. Şener Derel ise daha çok arcade oyunları seviyor.
Burak:
Ekibiniz ile ne gibi zorluklar yaşadınız?
”Nitrid Game” :
Farklı uzmanlıklara sahip ufak bir ekibiz buna karşın zaman zaman fikir ayrılıkları yaşayabiliyoruz. Uzun yıllara dayalı dostluklarımız sayesinde bu sorunlar kısa sürede çözülüyor. Sıkıntılarımız daha çok dış kaynaklı.
Burak:
İlk oynadığınız oyunu hatırlıyor musunuz?
”Nitrid Game” :
Atari’nin meşhur Pong oyunu karşısında uzun saatler harcamışızdır. Yaşımız biraz ilerlemiş sanırım.
Burak:
Oyun yaparken yardım aldığınız Oyun studyoları var mı veya kişiler?
”Nitrid Game” :
Oyunder hemen her zaman yanımızda. Oyunder’e üye olan tüm firma ve bireysel geliştiriciler ile irtibattayız. Hemen her konuda birbirimize destek oluyoruz. Bunun dışında Pivot Games ve Softanya ekipleri ile yakın ilişki içindeyiz. Beraber oyun projelerine imza attık.
Burak:
Pc Oyunları mı Yoksa Konsol Oyunları mı ?
”Nitrid Game” :
PC Oyunları. Oyundan kazandıklarımızı Steam ‘e yatırıyoruz. 🙂
Burak:
İlk Oyun Sektörü için Oyun yapma Fikri Nasıl gelişti ?
”Nitrid Game” :
Oyun sektörüne girmeden önce ekip olarak ticari yazılımlar üretiyorduk. Yıllara dayalı bir geçmişimiz var. Ekip üyelerimizden Umut Kurt dünyanın ilk “Çiftlik Simülasyonu” oyunu olan aynı zamanda Türkiye’nin ilk Amiga oyunu olan Umut Tarlaları oyunu yapan Flash Bilgisayarın ortaklarından. Bu sektörde oldukça eski. O dönem 64’ler dergisi editörlerinden Orhan Cevher ve Şahin Derya, Commodore dergisinden Turhan Tandoğmuş gibi isimlerin etkisi ile oyunlara ilgi duymaya başlamış. Ali Kemal ise uzun yıllar ticari yazılımlar ve mobil uygulamalar gerçekleştirmiş bir arkadaşımız buna karşın bilgisayar oyunlarına evine giren ilk Atari ‘den beri tutkun. Özellikle oyun sektörünün yakından tanıdığı Mevlut Dinç’in etkisi fazladır üzerinde. Kısacası ekip oyun geliştirmeye dünde hazırdı ve doğru motivasyonu bekliyordu. Mobil platformun güçlenmesi ile Google Play ve IOS Store tarafından sunulan imkanları değerlendirmeye karar veren ikili Nitrid Game macerasına atıldı.

Burak:
Ulaşamadığın biri ile tanışıp sohbet etme olanağın olsaydı bu kim olurdu? Ondan neler öğrenmek isterdin?
Hideo Kojima hayranıyız. Özellikle öğrenmek istediğimiz bir şey yok. Ama oldukça uzun süre sohbet etmek isterdik kendisiyle.
Burak :
Sizi sevenlere ve The Pack Oyun Sitesi ve Gaming+ Oyun Sayfası olarak sizi takip edenlere neler yazmak isteriniz?
”Nitrid Game”:
Oyun sektörünün gelişmesi için onlara ihtiyacımız var. Sürekli tüketen tarafta olmasınlar. Üretime dahil olmaya çalışsınlar. Uzmanlık alanınız ne olursa olsun bu sektöre bir yerden dahil olma ve büyümesinde katkı sağlama imkanınız var. Oyun firmalarının diğer firmalardan farkı yok. Muhasebeci, İnsan Kaynakları Uzmanı, Ofisboy, Lojistik Elemanlar, Avukat, Psikolog,Senarist, Pazarlama Uzmanı gibi farklı disiplinlerde eğitim görmüş / görmekte olan gençlerimiz oyun firmalarında kariyer yaparak sektöre dahil olabilir.
Burak: Bizlere yardım ettiğiniz ve Nitrid Gamesi tanıttığınız için ekibim adına teşekkür ederim.
Nitrid Games’e ilgi gösterdiğiniz için biz teşekkür ederiz. Yeniden görüşmek üzere.

 

Nitrid Game Oyunlarına Ulaşmak İçin :
https://play.google.com/store/apps/developer?id=Nitrid+Game&hl=tr
https://play.google.com/store/apps/dev?id=7073033229549322235&hl=tr
https://play.google.com/store/apps/developer?id=Pivot%20Game&hl=tr

Sosyal Medya Hesaplarımız :
www.facebook.com/NitridGames/
https://twitter.com/nitridgame
https://twitter.com/nitridgame
https://www.instagram.com/nitridgame

Web Sitemiz :

www.nitrid.com

- Yorumlar -