Geçtiğimiz günlerde resmen Netflix Türkiye’nin açılışı gerçekleşti. Hatta bu konuda, twitter üzerinde, Netflix US ve Netflix Türkiye arasında güzel de bir muhabbet geçmiş hatta hesabı biraz incelerseniz eğer, Türk firmalarının da hoş ve sıcak karşılama sözcükleri ile ortamı şenlendirdiğini görebilirsiniz.

Neyse, biz dönelim konumuza. Netflix’in Türkiye’ye açılması aslında yeni bir şey değil. 2016 Şubat ayından beri (ilk açıldığı an) üyeyim ve harıl harıl da kullanıyorum. Ve kendime pay çıkartıyor gibi olsam da, benim gibi ilk zamanlardan beri üyelik alanların sayısı sayesinde de Netflix Türkiye’nin kuruluş süreci hızlanmış. Şu an ise önce fiyatlarda bir iyileştirme yaptılar. Temel paket 15tl, standart paket 28tl gibi bir ücrete gelmiş durumda. Ben de standart paket kullanıcısıyım. Bu sayede aynı anda iki farklı cihazdan ayrı ayrı erişim sağlayabiliyorum. (yani kardeşim başka bir şey izlerken, aynı anda ben başka bir şey izleyebiliyorum) Temel paket HD desteği sunmuyor ama Dizimag vs. gibi sitelerden çok daha kaliteli bir görüntüye sahip durumda. Standart paket ise HD formatı verirken en üst paket ise UltraHD desteği ve 4 ayrı cihazdan aynı anda ulaşım imkanı sunuyor.

İlk problemimize gelelim. Lanet olası AKK en büyük problem gibi duruyor önümüzde. Ama değil. 25mbit bağlantı hızına sahip olduğum internet paketim AKK sebebi ile ayın ortasında doluyor. Bu dolumun sebebi tabiki Netflix olarak öne çıkıyor. Ancak AKK dolumu ardından oluşan yavaşla Netflix’e tabiri caiz ise o kadar da koymuyor. Görüntü ilk bir kaç dakika 360p  gibi görünüp, yavaş yavaş 480 ve sonra 720p ye kadar rahatça ulaşıyor. Nadiren aralarda düşüp geri çıkıyor ama 3mbit internet hızı ile 720p halde film ve dizileri izleyebiliyorum. Kesilme ise kesinlikle olmuyor. Netflix standart pakette 1 saatlik bir film-dizi izlemek size 1GB ile 1.2GB arasında bir kotaya mal olmakta. UltraHD pakette ise 1 saatlik süre içerisinde 3 ila 4GB arasında bir kota kaybınız oluyor. Yani en üst paket şu şartlar altında bence Türkiye’ye uygun değil. AKK dolması ile ilgili olarak, kotanın dolması durumu evet kötü bir durum ama internetten indirip de izleseniz, başka bir siteden de izleseniz daha düşük kalite alıp daha az kota harcama durumunu gözden geçirmeniz gerekir. Bence bu konu da Netflix çok başarılı.

ekran-alintisi

İÇERİK

Gelelim en önemli kısıma. İçeriğin yetersiz olduğuna dair özellikle interaktif sözlüklerde bir çok yazıya rastlayabilirsiniz. Doğru mu? Evet. Ama neye göre… NetflixUS’te var olan içeriğin çok daha azı Netflix Türkiye’de mevcut. Burada bir çok etken var devrede. Ama şunu belirtmeliyim, var olan içeriği bile hakkıyla izleyebilmeniz için işsiz falan olmanız gerekir. Zamanınız yetmez.

“Netflix Originals” adı altında bir çok dizi mevcut. Örneğin House of Cards veya Stranger Things veya DareDevil. Bunlar dışında Arrow-Gotham gibi diziler de mevcut ancak bildiğim kadarıyla yeni sezonlarını anlık olarak vermiyor, dizinin bir sezonu tamamlandıktan sonra ekliyorlar. Neden derseniz burada iki ana nokta var.

  1. Yapımcı kanalların yayımladıkları dizileri yayımlaması ve dağıtması ile ilgili olarak Netflix’in o firmalar ile anlaşması gerekir. Kanal’ın da para kazanması açısından…
  2. Netflix’in tüm dizileri tüm sezon olarak platforma eklenir ve bir solukta bile izleyebilirsiniz. Dizi bitmeden eklemek bu politikaya ters bir hareket olacaktır.

Yani dizi bitsin, her bölümü gelsin, sonra tek seferde izlerim diyorsanız Netflix size çoğu dizi için bunu sağlayabilir. Ama unutmayın, FX-HBO-AMC gibi dizileri ile ünlü ABD kanalları güün Netflix’te toplanmasından yana olmadıklarından, Game of Thrones – Walking Dead gibi dizileri bu platformda bulamazsınız.

Filmler konusunda ise ilk önce şunu söylemeliyim; önce sinemaya çıkar, bluray-dvd versiyonları gelmeden de bu platform da yer alamaz. Yoksa neden sinemaya gidelim ki? İzleriz Netflix’te olur biter. Film içeriği konusunda ayrıca gayet yeterli sayıda film mevcut ve eklenmeye de devam ediyor. Ve devam da edecek. Yani sık sık güncellenen bir içeriğe sahip. Bundan 5 ay önceki içerik ile şu an var olan içerik arasında dağlar kadar fark var. Ayrıca Türk yapımı dizi ve filmler de eklenmeye başladı. Ezel başta olmak üzere bir çok dizi şu an bu platformda yer almaya başladılar. Umuyorum ki eski filmlerimiz de eklenir. Mesela bir Eşkiya veya İstanbul Kanatlarımın Altında…

ekran-alintisi2

Dil Desteği

Ve son mevzumuz. Bir çok (neredeyse hepsi) dizi ve film için Türkçe altyazı mevcut. Ekstra olarak Türkçe Dublaj da eklenmeye başladı ve dublajlı film ve dizilerin sayıları çok ciddi bir hızla da artıyor. Burada bir eleştirim olacak. Platform aynı zaman da muhteşem bir çizgi film/dizi arşivine de sahip. Çocuklarımız için çok güzel yapımlar var. Ama bunların önceliklendirilerek Türkçe Dublajlanması bence şart. Çünkü bizler, altyazı ile film/dizi takibini rahatlıkla yapabilirken, çocuklarımızın bunu yapması zor. Onlar için çizgi filmlerin, animasyon filmlerin Türkçe dublajla gelmesi kesinlikle Netflix Türkiye’ye büyük katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Şahsen de tv.de yayımlanan saçma çizgi filmler yerine, çocuğuma Looney Toones, Pokemon gibi çizgi filmleri izletmeyi tercih ederim. Ve bunlar Netflix’te mevcut.

Uzun lafın kısası, 2016 şubat’tan beri bu platformun kullanıcısıyım ve beni; ödediğim paranın karşılığını aldığıma inandığım bir platform olarak tatmin ediyor. Eğer ki aylık olarak yaklaşık 30tl olan ücreti karşılayabileceğinizi düşünüyorsanız alın. Pişman olacağınızı zannetmiyorum. Hele de akıllı tv’ye falan sahip iseniz çok daha keyifli olacaktır.

Yazımı şu ünlü deyişle kapatayım: “Netflix and Chill”

- Yorumlar -