Netflix BRIGHT Ne Süper Ne Kötü (Spoilersız)
Artıları
  • Oluşturulan dünya çok büyük potansiyele sahip
  • Oyunculuklar
  • CGI ile boğulmamak
Eksileri
  • Senaryo pek de başarılı değil
  • Müzikler
7Genel Puan
Okuyucu Puanı: (1 Oy)
8.0

Netflix‘in kendi yapımı olan filmi BRIGHT 22 Aralık’ta çıktı. Çok ciddi reklamları yapıldı. Türkiye’de Metro istasyonları, AVM’ler gibi mekanlarda, billboard’larda bile reklamları mevcuttu. Hatta ve hatta, facebook sayfamızda da “Ork mahallesine hoş geldiniz!” başlığı ile paylaştığımız video ile birlikte, Türkiye’ye özel bir reklam bile hazırladılar.

Bu kadar “Hype” üzerine tabi iyice merakım da arttı tabi. Gerçi daha ilk duyurulduğu zaman; günümüz dünyasında Orc’lar, Elf’ler ve Will Smith olacağını öğrenince bile merak duygum bir hayli artmıştı. Acaba nasıl olacak? Ve film çıktı. yaklaşık 2 saat süren film için kısaca ilk yorumumu söyleyeyim; ne süper bir film olmuş, ne de kötü…

Öncelikle buradaki BRIGHT, ingilizce parlak anlamına gelen bright değil tam olarak. Fantastik dünyada var olan, fantastik bir takım eşyaları kullanabilen canlıya verilen ünvan gibi bir şey. Genelde bu “bright”lar elflerden çıksa da, filmin başında insanlardan da çıkabileceğini öğreniyoruz. Bir de “Dark Lord” var ki, sadece adı geçen ve 2000 yıl evvel ırklar arası bir savaşa sebep olup, büyü ile gönderilmiş (nereye?) bir karakter. Ama dediğim gibi sadece adı geçtiği için çok da önemli bir yer tutamamış durumda. Belki devam filmi çekilir ise eğer; bu filmde oluşan sorulara ancak o filmde cevap buluruz gibi duruyor. Anlayacağınız üzere, film bir hayli soru işareti bırakarak bitiyor.

Filmin hikayesi bence çok güzel, çok geniş. Muhteşem bir dünya kurulabilir. Ama senaryo için o kadar başarılı diyemeyeceğim. Orc’ları direkt olarak ABD’li zenciler ile eşleştirmişler. Elf’ler dünyayı yöneten, zengin ve güzel ırk. İnsanlar da işte orta halli; her işi yapan ırk. Ama genel olarak Elf’lerin kamu görevi gibi aşağı gördükleri tüm meslekleri yapanlar da insanlar. Polis-itfaiye vs. vs… Ama tabi siyaset falan elflerde. Neyse, dağılmayalım çok. Kısacası dünya 3 büyük ırk arasında, 3 sınıfa ayrılmış. ABD’de filme tepkiler nasıl şu an bilmiyorum ama, siyahi ABD vatandaşları arasında pek hoş karşılanacağını sanmıyorum. Will Smith başrolde olsa bile… Orc = Zenci’ler, metaforu çok ama çok net. Senaryoda bazı boşluklar, bazı gereksizlikler ve ana karakterler hariç; diğer karakterlerin arka planlarındaki boşluklar göze çok batıyor.

Filmin oyunculuklarına gelelim. Will Smith zaten bence çok başarılı bir aktör. Burada da işini gayet başarılı bir şekilde yerine getirmiş. Yanında ki arkadaş, Orc Polis, hem ORC olmasından kaynaklı, hemde sanırım makyaj yüzünden fazla mimik sergileyememesine rağmen, gerekli duyguları çok başarılı bir şekilde yansıtmayı başarıyor. Gözlerinden, hüznünü, çoşkusunu ve sinirini çok rahat okuyoruz. Gerçi orc bu, siniri her şekilde okunuyor. Diğer karakterler için de yine başarılı oyunculuklar sergilemişler diyebilirim. İyi oyunculuk, oyuncunun bireysel kalitesinin yanında, (ve belki daha çok) yönetmenin başarısıdır bence. Ki filmde genel olarak yönetmen David Ayer‘i başarılı buldum. 

Bright gibi bir filmin görsel efektlere de çok ciddi ihtiyacı olduğu anlar var. Ama mümkün olduğunca CGI’dan kaçılmış. Özellikle Orc ve Elf’leri makyaj ile yaratmak, CGI ile yaratmaktan kesinlikle daha kaliteli bir iş çıkmasına neden oluyor. Hele de bütçe sıkıntınız varsa… Çok para harcasanız bile kaliteli CGI ortaya çıkmayabiliyor. Ki bu da genel olarak filmi mahvediyor. O yüzden, böyle bir yapımda, sinema salonları yerine dijital platformda yer alacak bir yapımda, bu tarz risklerden kaçıp, biraz daha garantici olurken, kaliteli olmayı başarmak bence önemliydi ve Bright bunu başarmış.

Filmin durumunu genel olarak özetlersek, kötü bir film değil. Ama sinemalara çıkmış olsaydı, gitmeye değer bir film de sayılmazdı. (Gerçi o kadar dandik filmler de beyaz perde’de yer alıyor ki, Bright onları tokatlar… orası ayrı) Yine de Netflix gibi bir dijital ortam için gayet başarılı bir film. Hatta izledikten sonra ilk aklıma gelen, “Netflix neden bunu film yapmış; dizi yapsa çok daha güzel olurdu” dedim…

- Yorumlar -