Vakıf Serisi; Isaac Asimov‘un efsaneleşmiş bilim kurgu serisidir. Yanılmıyorsam 7 kitaptan oluşmakta. Ben ise daha üçüncü kitap olan “İkinci Vakıf (Second Foundation)”ı okuyorum şu an. Okurken de düşünüyorum, bu serinin neden bir filmi, dizisi yok. Gerçi bir ara Christopher Nolan‘ın kardeşi, senaristliği ile ön plana çıkan Jonathan Nolan‘ın bu seriyi dizi yapmak için bir planı vardı ama şu sıralar Westworld adlı yeni dizi ile uğraşıyor. Ki Interstellar başta olmak üzere Nolan kardeşlerin yazıp yönettikleri yapımlara bakınca, kitabın muhteşemliğine en yaraşır ekip onlar olurdu bence.

Özellikle şunu belirtmeliyim, bence herkesin kesinlikle okuması gereken ve gerçekten muhteşem, eksiksiz bir şaheser bu seri. Hatta daha önceden nasıl oldu da okumamışım, nasıl oldu da atlamışım bu seriyi inanın bilmiyorum ama zararın neresinden dönülse kardır diyerek, şu an okuduğum her sayfasında kendimden geçiyorum.

1

Tüm seriye baktığımızda insanlık galaksiye yayılmış ve Dünya’dan çıkışımızdan sonra binlerce yıl geçmiş. Artık Dünya diye bir gezegenin varlığı bile meçhul olmuş. Sanki bir cennetmiş havasında, vatanımız, evimiz olan Dünya unutulmuş, efsanelerde kalmış. Galaksimizi ise bir imparatorluk ile yönetmeye başlamışız. Ama bu imparatorluk da tıpkı kendisinden önce gelen her devlet gibi çöküşüne doğru yol alıyor. Ve sonra bir adam, tüm galaksinin geleceğini belirliyor.

Birinci Kitap: Vakıf (Foundation)

Efsane serinin başlangıç noktası. Bir giriş gelişme sonuç örgüsü yerine, her an gelişme ile ilerleyen, okuduğunuz anda sizi saran ve çok hızlı bir biçimde bitireceğiniz bir kitap. Asimov; Vakıf ile birlikte galaksinin tarihini, insanlığı, galaktik imparatorluğu ve çöküşüne doğru giden yolu anlatmakta burada. En önemlisi de, bizi süper bir karakter olan Hari Seldon ile tanıştırıyor. Kitapla ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli husus arada bir yaşanan tarihsel atlamalar. Yani örneklendirmem gerekirse, günümüzde bir olay anlatılırken birden geçmişte bir olay ile bağlanıp kafanızı karıştırabilir. Gerçi anlatım ve Türkçe çevirisi de güzel olduğundan öyle kolay kolay karışmaz kafanız ama odaklanarak okumanızda, çevrenizde sizi bölecek etkenlerin olmadığında emin olmakta bence fayda var.

İkinci Kitap: Vakıf ve İmparatorluk (Foundation and Empire)

Artık imparatorluk çöküyor. Odak noktamız imparatorluk olmaktan çıkıp Birinci Vakıf haline geliyor. Vakıf’ın kuruluşunu ve ilk gelişim aşamalarını ilk kitapta okuduktan sonra Vakıf’ın başına gelecek olan en zor günleri okuyoruz ikinci kitapta. Kitap iki ana hikayeden oluşuyor. Biri kitabın başlığında belirtildiği gibi Vakıf ve İmparatorluk arasındaki olaylar. Ki bu kısım nispeten bir gelişme süreci diyebiliriz. Ama asıl bomba, orijinalinde “The Mule” lakabıyla galaksiye nam salan, Türkçe Katır kod adlı bir adamın başrolünde olduğu hikaye. Hari Seldon’ın planı tutacak mı, yoksa yıkılacak mı gibi sorularla bir solukta okuyacaksınız.

foundationtrilogy1

Üçüncü Kitap: İkinci Vakıf (Second Foundation)

Benim de şu sıralar okumakta olduğum kitap bu. Önceki kitaplarda hep Birinci Vakıftan söz edildi. Hatta ikinci bir vakfın olduğu sadece bir söylentiden ibaret idi. Ama artık sıra onlara geldi. En az Birinci Vakıf kadar güçlü bir altyapıya sahip olan İkinci Vakıf’ın hikayesine Katır’ın yaptıkları üzerinden ulaşacaksınız. İkinci kitabın devamı olarak başlayacak kitap. İkinci Vakıf ile hem bu vakfın varlığını hem de galaksi üzerindeki etkilerini okuyacaksınız. Ayrıca Vakıf Serisi için de bir dönüm noktası bu kitap. Çünkü Asimov’un ilk planladığı üçleme bu kitap ile aslında son bulsa da, devamını okumak şart. Ayrıca, bu kitap bitince bir ara verin. Soluklanın ve Isaac Asimov’un, yine üzerine çok konuşulması gereken, kesinlikle okunması şart olan bir diğer serisi olan İmparatorluk ve Robot serilerine başlamanız iyi olacaktır. Bu seriler bittikten sonra dördüncü kitaba geçiş yapmak muhteşem bir tamamlanmış hissi ile devam etmenizi, tüm galaksiyi ve o evreni kavramış olarak okumanızı sağlayacaktır.

Dördüncü Kitap: Vakıf’ın Sınırı (Foundation’s Edge)

Asimov bu kitabı, ilk kitaplarından yıllar sonra yazmaya başlamış. İlk üçleme de bir sona ulaşılmış ama tam bitmemiş bir ortam ve hala Hari Seldon’ın tamamlanmamış planı vardır. Kimilerine göre ilk üçlemeden daha heyecanlı bir seri başlamıştır bu kitapla birlikte. Birinci Vakıf’ın yeniden güçlenmesi ve İkinci Vakıf-Dünya arasındaki ilişki ana konumuzdur. (Ki unutlmamalıdır ki Dünya diye bir gezegenin varlığı bile aslında galakside unutulmuş durumdadır) Ayrıca bu kitap, İmparatorluk ve Robot serilerine de bolca gönderme içerir.

Beşinci Kitap: Vakıf ve Dünya (Foundation and Earth)

Tüm serinin en hızlı bitirilebilecek potansiyele sahip olan kitabı olduğu söyleniyor. Neredeyse tüm yorumlarda serinin en iyi kitabı olarak gösteriliyor. Daha okumadığım için üzerine fazla yorum yapmak aslında istemiyorum. Bir an önce bu kitaba da başlayıp seriyi tamamlama amacındayım.

gtsckothco41415kfqcn

Altıncı Kitap: Vakıf Kurulurken (Prelude to Foundation)

Aslında birinci kitap olarak da okuyabileceğiniz, Asimov’un seriden çok sonra yazdığı ama Vakıf’ın ilk kuruluş zamanlarını anlatan ve aksiyon dolu bir kitaptır. Filmi çekilse kesinlikle çok güzel olur.

Yedinci Kitap: Vakıf İleri (Forward to Foundation)

Hakkında en az bilgiye sahip olduğum kitap. Asimov’un da en son yazdığı kitaptır. Okuduktan sonra yorum yapmakta fayda var.

Sonuç olarak, aslında Isaac Asimov‘un tüm kitapları alınıp okunmalı. Vakıf Serisi de bunlardan biri. Yazıyı yazarken bahsettiğim diğer seriler de okunmalı ki, tüm Galaksiyi aslında tek bir olay örgüsü içinde kavramak ve anlamak ancak bu sayede mümkün olmakta. Şu zamana kadar okuduğum yüzlerce kitap arasında, vazgeçilmezim dediğim bir kaç seri vardır. Dragon Lance (Ejderha Mızrağı)Yüzüklerin Efendisiİhsan Oktay Anar‘ın kitapları gibi; bu seri kesinlikle vazgeçilmezlerim arasına girmiş durumda. Fanatik bir halde herkesin kitaplığında bulunmasını zorunlu kılasım bile geliyor…

blog_robotsAmanecer

Hepimizin yolda geçen boş zamanı, evde geçen boş zamanı var iken, kitap okumadan geçmesin hayat. Hem oyununuzu oynayın, hem filmlerinizi izleyin, hem de okumaktan vazgeçmeyin. Her şey için zamanımız var. Sizler de şu sıralar okuduğunuz kitapları, yorum olarak ister Facebook sayfamıza isterseniz direkt olarak yazının altına bırakırsanız, bizler de neler okuyabileceğimize dair yeni fikirler almış oluruz.

- Yorumlar -