Hayır, değil. Ancak oldukça heyecan uyandırdığı kesin. Uzaylılar var mı yok mu sorusuna level atlatabilecek bu yeni yaşanabilir olması muhtemel gezegenler bilim dünyasına bomba gibi düştü.

NASA, dün yaptığı açıklama ile yaşama elverişli olduğu tahmin edilen yedi ayrı gezegen bulduğunu açıkladı. 40 ışık yılı uzaklıktaki Trappist-1 ismi verilen cüce yıldızın etrafında yörüngede olan yedi gezegen yaşamaya elverişli olabilir. Yaşama elverişliden kastımız ise yüzeyinde sıvı halde su bulundurması. Evet, denizlerden bahsediyoruz.

Bu gezegenlerden “e,f ve g” olarak yukarıdaki resimde gösterilenler, yaşama en elverişli olanları. Bizim güneş sistemimizden ise oldukça farklı bir sistemden bahsediliyor. Gezegenler arası mesafe Jüpiter’in uydusu Callisto’dan uzaklığından daha fazla değil. Adeta birbirinin uydusu kadar yakın gezegenler olduğu için hepsinde de sıvı halde su bulunabilir.

Yaşanabilir gezegenler demek, muhtemel uzaylı ırklar olabilir demek. Bizim habibatımız nasıl canlı oluşumuna izin veriyorsa benzer bir habitat da farklı canlılara ev sahipliği yapabilir demektir. Artık ikinci bir yaşanabilir dünya mümkün görünüyor. Koloni mi kurarız, ne yaparız orasını bilemem.

Mass Effect benzeri hikayeler çok da uzak görünmüyor. Uzaylılar, yeni bir dünya vs. artık bilim kurgu olmaktan çıkmaya hazırlanıyor.

- Yorumlar -

Yazar Hakkında

Genel Yayın Koordinatörü

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde üniversite hayatına başladı. Şu an Ankara’da, Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitimine devam ediyor. Eski frp sitelerinden Ejderİni’nin ve online oyun platformu Vendetta RPG’nin kurucularından. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde 2011 yılında BilgiCon etkinliğinin yönetim kadrosunda bulundu. Fantastik, tarihi ve polisiye kitap tutkunu. Piyano ve klavye çalıyor. Küçüklüğünden beri konsol ve bilgisayar oyunu hastası. Bir yandan web masterlık yapıyor.

İlgili Yazılar