Müzisyenler tarafından, telif hakkı ücretlerini ödemediği iddiasıyla Spotify’a karşı açılan davada en az 150 Milyon Dolar isteniyor.

Pazartesi günü alternatif rock grubu Cracker’ın solisti ve gitaristi David Lowery, Spotify’ın “Bilerek, isteyerek ve hukuka aykırı bir şekilde telif hakkına sahip olmadığı müzikleri yayınladığı” gerekçesiyle dava açtı.

Federal telif hakkı yasası böyle durumlarda şarkı başına 750 dolar ile 150,000 dolar arasında bir ceza öngörüyor. Lowery’nin avukatları, bu durumun sadece kendilerinin başına gelmedikleri ve davanın aynı durumdaki diğer müzisyenleri de etkileyeceğini açıkladılar.

Daha önce Taylor Swift ve Adele gibi büyük şarkıcıların, şarkılarını Spotify’dan çektiğini görmüştük. Spotify’ın albüm satışlarını olumsuz etkilediği ve düşük telif hakkı ücretleri ödediği söyleniyordu.

Lowery’nin avukatı Michelman, Spotify’ın kendileriyle hiç iletişime geçmedikleri ve telif hakkı ile ilgili bir çaba göstermediklerini belirtti.

Ekim ayında Pandora isimli bir müzik yayın servisi dava edilmiş ve 90 milyon dolar telif hakkı ödemeye mahkum edilmişti.

Spotify bu konu hakkında henüz bir yorum yapmadı.

- Yorumlar -